הקריירה תמה בנבי יושע

במלחמת השחרור בכיבוש מצודת נבי יושע נפלו 28 מלוחמי הפלמ"ח. בין הנופלים היו אמנון יקותיאלי בנו של מייסד ההתאחדות לכדורגל והמכביות, יוסף יקותיאלי. ואליעזר שבט, כדורסלן הפוߢל חיפה

יום רביעי 07 מאי 2008
אשר גולדברג
 מלחמת השחרור היא מלחמת העצמאות ב-1948, ידעה סיפורי גבורה רבים של צעירי ארץ ישראל, בדרך להקמת מדינת ישראל. הקרבות על מצודת נבי יושע מישלט, שהיתה תחנת משטרה בריטית ונתפסה ע"י הערבים, שלטה ממרומי ההר על הדרך צפונה ולכל הגליל.

ניסיונות הכיבוש, העליה על ההר התלול וגבורת הלוחמים הם מסיפורי הגבורה הגדולים ביותר. גבורת לוחמי הפלמ"ח בקרב מוכר לכולנו בשיר המפורסם "דודו". 28 צעירי הפלמ"ח, נערים שנקבצו מרחבי הארץ, נפלו עߜ ההר.

שניים מהנופלים היו ספורטאים מפורסמים ודמויות מוכרות. אליעזר שבט, שנולד בנהלל היה ספורטאי ענק ויפה הבלורית והתואר. כדורסלן מצטיין בהפועל חיפה, שנמנה ב-1947 על נבחרת הנוער ששיחקה בכינוס הפועלים בפראג בירת צ'כיה.

שבט היה ממצטייני המסע, ומומחי הכדורסל צפו לו עתיד מזהיר. שבט היה אתלט נפלא ובפלמ"ח בין האימונים והפעולות הרבות הרבה לעסוק בספורט. לפלמ"ח הגיע מת"א גם אמנון יקותיאלי, שהצטרף לחבריו וחברותיו להכשרה בקיבוץ דפנה.

אמנון הוא בנו של יוסף יקותיېלי, ממייסדי מכבי ת"א ורעייתו יהודית וויס, שאביה היה ממייסדי העיר תל אביב. יוסף יקותיאלי היה האיש שהוביל וייסד את ההתאחדות לכדורגל ב-1928. כמו כן היה האיש שעמד בראש ארגון המכבייה הראשונה בארץ ישראל ב-1932.

אמנון עבר קורס חבלה עם חבריӕ והשתתף בקרבות הגליל, נפצע ולא הודיע דבר למשפחתו. בחודש ניסן בנסיונות הכיבוש והקרבות הקשים נפלו בקרב 28 לוחמים מפוארים, ביניהם אליעזר שבט ואמנון יקותיאלי. בתום הקרבות ואחרי הכיבוש של מצודת נבי יושע, במיסדר של הגדוד השלישי של הפלמ"ח,אמר יגאל אלון: &quͯt; המקום יקרא מצודת כ"ח. כ"ח - 28 הלוחמים שנפלו בקרבות.

תגובות

טלספורט בפייסבוק