כשהנשים בעטו ברמת גן

לפני 52 שנים התקבצו אלפים באצטדיון ר"ג בכדי לראות את משחק כדורגל הנשים הראשון במדינה. "חבצלת" גברה על "דרור" 0:1. סיפורו של המשחק שאילנה קוסובסקי לא תשכח

יום שישי 18 ינואר 2008
אשר גולדברג

בחודש יולי 1956, רגשה מדינת ישראל סביב הכדורגל. בכל בית ובכל פינה עסקו ודיברו על שני המשחקים במוקדמות אולימפיאדת מלבורן, בין רוסיה לישראל. הרוסים ניצחו פעמיים, 0:5 במוסקבה, ורק 1:2 באצטדיון ר"ג.

כולם דיברו על יאשין, איבנוב, נטו וסטרלצוב, אבל בעיקר על אלילי התקופה בכדורגל – שייע גלזר, יעקב חודורוב, איציק שניאור, נחום סטלמך, יוסלה מירמוביץ' וג'רי חלדי.

מרכיב נבחרת ישראל והאיש החזק בכדורגל היה אל"מ שמואל סוחר, קצין השלישות הראשי בצה"ל. סוחר הופתע כשחיילות וקצינות בבסיסים עלו בשעורי הספורט על אימוניות ובעטו בכדור כמו גלזר וחבריו.

הנשים החיילות ביקשו להוכיח שגם המין היפה יכול לרכז קהל רב באצטדיון ר"ג. שמואל סוחר החליט כי הכדורגל הנשי, דרך בנות צה"ל יוביל את המהלך. בלם הפועל ת"א והנבחרת, אמציה לבקוביץ', בחר ואימן קבוצה שבחרה בשם "חבצלת". העיתונאי ישעיהו פורת ניהל את קבוצת "דרור". במשך חודשיים קיימו הקבוצות אימונים שהתנהלו בשעות הבוקר, או אחרי שעות העבודה במשרדים. רוב הבנות עסקו בין השאר בכדורסל ובאתלטיקה, כך שיכולת הכדרור והבעיטה היו ידועים היטב.  

אלפי חיילות, חיילים ובני משפחה הגיעו בספטמבר לאצטדיון ר"ג. עשרות צלמים ואנשי תקשורת ספורט נכחו וסיקרו את האירוע. מעריב, ידיעות אחרונות, הארץ, דבר, חרות, על המשמר וחדשות הספורט היו שם, כמו גם שדר הספורט הנודע נחמיה בן-אברהם, מקול ישראל.

בדקה ה-33, שרק שמואל סוחר, ששימש כשופט, לכדור מ-11 מטרים לזכות "חבצלת". הבועטת אופירה חייקין הייתה חיוורת כסיד, מולה ניצבה השוערת מאשה רוגרודקה. הבעיטה החזקה בשפיץ נעל ההתעמלות שלחה את הכדור החוצה ליד הקורה, 0:0 במחצית. המחצית השניה היתה סוערת והתקפית עם קריאות עידוד קצובות, שנשמעו עד ת"א ופ"ת.

דקה-68, אילנה קוסובסקי קפטן חבצלת, החלוץ המרכזי {חלוצה}, ברונטית יפה וחיננית פרצה בין הגנת "דרור", פריצה עליה כתבו למחרת שהייתה נוסח שייע גלזר. הגנת בנות "דרור" נפרצה, ואילנה קוסובסקי בעטה כדור אדיר שפגש את הקורה. רחש עבר ביציעים, כדור הריבאונד חזר למרכז הרחבה, קוסובסקי דהרה לעברו ראשונה. גם השוערת רוגרודקה נזעקה, אבל הכדור הוקפץ נוסח נחום סטלמך בקשת גבוהה, לתוך הרשת ופנימה, 0:1 ל"חבצלת".

האלפים ביציעים התחבקו והתנשקו. כולם פרצו לכר הדשא, האלפים מילאו את ר"ג והניפו את המנצחות ובעיקר את כובשת שער הניצחון, אילנה קוסובסקי על כתפיים {ראה תמונה}. ביום למחרת הוזמנה כובשת שער הניצחון, קוסובסקי, לאולפני קול ישראל, לראיון בן 40 דקות עם נחמיה בן-אברהם.

היום, 52 שנים אחרי, אפשר לפגוש את אילנה קוסובסקי על הדשא שליד הבית בפ"ת, לצידו של הנכד מתן, בועטת ומכוונת הזיכרונות של ימי הנוסטלגיה של חודש ספטמבר 1956

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק