הזברות מאודינה בדרך למעלה

11 עונות היא בליגה הראשונה נעה בין מרכז טבלה לצמרת. היא החתימה שחקנים ומאמן ל-5 שנים והמנכ"ל הצהיר "רוצים תארים, לא כסף". ביום ראשון אודינזה תפגוש את מילאן בניסיון להפיל עוד "גדולה"

שבת 19 ינואר 2008
שרון חלבי

לקראת סוף חודש נובמבר 2007 אודינזה האריכה את חוזהו של מאמנה פסקואל מרינו ב-5 שנים עד 2012. "לא ציפיתי לחוזה כזה ארוך", אמר אז מרינו, "אני גאה כי זה אומר שהמועדון מעריך את עבודתי". 

הארכת חוזהו של מרינו היתה צעד אחד מבין פעולות רבות שמבצעת אודינזה על מנת לבסס את מעמדה כקבוצה גדולה בליגה האיטלקית וביום ראשון יעמדו "הזברות הקטנות" למבחן נוסף בתהליך הבנייה כשיפגשו את מילאן.

פעם צמרת, פעם מרכז טבלה

כבר מספר עונות שאודינזה מסיימת במרכז הטבלה ומעלה כשהשיא היה בעונת 2004/05 עם מקום 4 וכרטיס לליגת האלופות. בדיעבד מסתבר שההשתתפות בליגת האלופות לא עשתה טוב לקבוצה שהתרסקה באירופה וסיימה במקום ה-11 באותה עונה בליגה. 

בעונה שעברה אודינזה סיימה במקום ה-10 והעונה היא חוזרת להציג יכולת שיא. כבר במחזור הראשון אודינזה גנבה תיקו בסן סירו מול אינטר בדקה ה-90 במה שהעונה הוא עדיין איבוד הנקודות היחיד בבית של האלופה. שבוע לאחר מכן אודינזה הובסה 5:0 ע"י נאפולי, אבל במחזור השלישי הגיעה תצוגת השיא עם ניצחון על יובנטוס משער של אנטוניו די נטאלה. 

מאז אודינזה הפסידה שלוש פעמים ב-18 משחקים וממשיכה להיאבק על המקום הרביעי המוליך למקום בצ'מפיונס.

יש חוזים ארוכים, אין מכירות

באודינזה לא מסתפקים בהווה וחושבים גם על העתיד. מאז עונת 1995/96 אודינזה ביססה את מעמדה בליגה הראשונה ובנוסף גם בנתה לעצמה מוניטין של מועדון שיודע לגלות כשרונות מחוץ לאיטליה כמו חלוץ נבחרת גאנה בן ה-22 אסמואה גיאן שהגיע ב-2006, הקשר הניגרי בן ה-23 כריסטיאן אובודו שהגיע ב-2005 והקשר השוויצרי בן ה-23 גוהאן אינלר שהוכתר לרכש הטוב ביותר שהגיע לאיטליה בקיץ האחרון.

בניגוד למה שעושות קבוצות רבות באירופה, קונות שחקנים בזול בגיל צעיר ומוכרות אותם ביוקר לאחר שהם הופכים לכוכבים, באודינזה המחשבה הפוכה במטרה אחת: לזכות בתארים, לא כסף. 

"אנחנו רוצים לשמור על התוצאות שלנו ושבעתיד נוכל להיאבק על תארים אירופיים", מסביר המנכ"ל פייטרו לאונרדי. על מנת לעמוד בדרך הזו באודינזה נוקטים בפעולה שכמעט ולא נראית בקבוצות אחרות באיטליה ואירופה ומחתימים את שחקניהם על חוזים ארוכי טווח. 

באודינזה מנסים להחתים את שחקניהם עד 2012, המועד המכסימלי שהם יכולים עפ"י החוקים באיטליה שאוסרים על החתמת שחקן או מאמן מעבר ל-5 שנים. בקיץ שעבר המגנים אנדרה דוסנה וכריסטיאן זפטה, הקשר רומן ארמנקו והחלוץ סימונה פפה האריכו את חוזיהם ב-5 שנים ובעקבותיהם הלכו גם אובודו, והחלוצים אנטוניו די נטאלה ופאביו קוואגירלה.

באודינזה לא הסתפקו בהחתמת שחקנים ונקטו באותו צעד גם כלפי מאמנם מרינו. "כשאתה מחליט להשקיע בשחקנים צעירים, אתה חייב מאמן שיוכל להשקיע בשחקנים האלה ולפתח את הכשרונות שלהם ולכן נתנו למרינו חוזה ארוך טווח", אומר לאונרדי ומוסיף: "מרינו הוא חלק מפרוייקט".

ביום ראשון כשייערך המפגש בין אודינזה למילאן זה יהיה למעשה גם משחק בין דורות של כדורגל. הדור הצעיר של אודינזה שמוביל אותה לצמרת מול הדור הותיק של מילאן שהעונה לא מצליח להתרומם. 

ניצחון של אודינזה יקנה לה ביטחון גם להמשך בתקווה שגם ייתן לה המשכיות להפוך לקבוצת צמרת טיפוסית או כפי שמסכם לאונרדי: "אנחנו לא רוצים להיות מטאור, כי מטאורים מופיעים בפתאומיות ונעלמים במהירות. אנחנו רוצים לשמור על המשכיות". 

תמונה: רויטרס.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק