האיש שהביט לפדרר בעיניים

בזמן שרובכם נחתם בשבת בבוקר מתח ינקו טיפסארוביץ' את רוג'ר פדרר למשחק של חמש מערכות באוסטרליה הרחוקה. קבלו את סיפורו של האיש שכמעט ניצח את פדרר

יום ראשון 20 ינואר 2008
רועי רובינשטיין

על גב צידה הפנימי של זרועו השמאלית של מרקו טיפסארוביץ' (23, סרביה) טבוע קעקוע, מראה שכיח אצל ספורטאים רבים, אפילו אצל טניסאים. לא היינו מתעסקים בקעקוע הזה בדרך כלל, אך נדמה כי במקרה זה, משמעותו מגדירה בדיוק מיהו טיפסארוביץ'. שכן כשהטניסאי מספר 49 בעולם עולה אל המגרש המרכזי במלבורן לקרב מול רוג'ר פדרר עם משפט כ "היופי יציל את העולם" (ציטוט נפלא מ "האידיוט" ספרו האלמותי של דוסטויבסקי) אתה יודע שמדובר בספורטאי מעט שונה. תוסיפו לזרועו השמאלית את המרכיב הכי בולט בהופעתו החיצונית, המשקפיים שמעטרים את פניו ובודאי תשאלו את עצמכם האם הסרבי החביב הזה טעה בדרך? 

עד שהוא יתחיל לשחק...אמש בשעות הבוקר המאוחרות נפרד טיפסארוביץ' מאליפות אוסטרליה בפעם השלישית, אך הפרידה הזו הגיעה  רק לאחר  שהסרבי הצעיר מתח את רוג'ר פדרר למשחק ענק של חמש מערכות שנגמר בסיום דרמטי. עד כדי כך הייתה הופעתו של טיפסארוביץ' מרשימה שרבים מאוהדיו של השוויצרי ביציעי האצטדיון רצו לגנוב חתימה או צילום עם הסרבי הקופצני בסיום.

 כישרון ענק בגילאי הנוער

טיפסארוביץ' נולד בבלגרד, לפני 23 שנים והינו הבכור מבין שני ילדיהם של פאבל, פרופסור באוניברסיטה המקומית ו-וסנה עקרת בית. העובדה שגדל בבית מלא תרבות הובילה את בנם להבנה שאסור לו לזנוח את ספסל הלימודים למרות כישרונו הספורטיבי ולפני שנתיים אף סיים בהצטיינות תואר בניהול ספורטיבי באוניברסיטת בלגרד. טיפסארוביץ' מעיד על עצמו כי גילה את שני אהבותיו הגדולות ביותר, טניס וקריאה בערך באותו זמן בחייו כשהיה בן שש, כבר אז הוא נפתח לעולם המופלא של המשוררים והסופרים הגדולים של המאה העשרים ובד ובד החל ללמוד טניס בחוג מקומי. בשנת 1993, כשהוא רק בן שמונה רשמו אותו הוריו למרכז הטניס של בלגרד שם אימן אותו באופן אישי רומאן סבוצ'קין הרוסי שמשמש כמאמנו מאז ועד היום.

הטיפוח המסור של סבוצ'קין נתן את אותותיו לאורך כל ילדותו של טיפסארוביץ', לאט לאט קטף הכישרון הצעיר כל תחרות ילדים בה השתתף ושיבח את משחקו משנה לשנה. למרבה הפלא הפריצה הגדולה שלו הגיעה בדיוק היכן שרוב הטניסאים הצעירים המוכשרים נכשלים, במעבר מטורנירי הילדים לנוער אי שם ב-2001. באותה שנה טיפסארוביץ' נכנס לסבב הנוער וגרם לכולם לסובב את ראשם, זה החל בזכייה באליפות אוסטרליה הפתוחה לנוער בתחילת השנה, המשיך בהדחה ברבע גמר הרולאן גארוס לנוער ובעוד מספר ניצחונות משמעותיים באותה שנה שהובילו אותו לזכייה במקום השני בעולם בסבב הנוער. באותה שנה החל טיפסארוביץ' לשחק עבור מולדתו כשצורף לנבחרת הדיוויס של סרביה וניצח שלושה משחקים בקרב מול פולין באותה שנה. שבוע מאוחר יותר הוא זכה בתחרות הפיוצ'ר הראשונה שלו שנערכה מאתיים מטרים מביתו בבלגרד, כמה חודשים מאוחר יותר הוא יזכה בתואר הפיוצ'ר השני שלו הפעם במקסיקו הרחוקה.

המעבר לסבב הבוגרים

לאחר שזכה בתואר הצ'אלג'ר הראשון שלו בטורניר קטן בגרמניה, ערך טיפסארוביץ' את הופעת הבכורה שלו בסבב ה-ATP באינדיאנפוליס באביב של 2003, למרות שהודח כבר בסיבוב השני, הרגיש הסרבי הצעיר מוכן לעלות לבמה הגדולה באמת והגיע לתפוח הגדול בכדי להתחרות בגראנד סלאם הראשון של קריירת הבוגרים שלו כשעלה מהמקדמות בכדי להשתתף בסיבוב הראשון של אליפות ארה"ב רק בכדי להפסיד למארק פיליפוסיס בשלוש מערכות. השנה שהגיע אחר כך לא הייתה מהמרשימות ביותר עבורו, עם הפסדים בסיבובים הראשונים של הרולאן גארוס ו- ווימבלדון וזכייה בשני תארים אישיים ותואר בכורה בזוגות בסבב הצ'אלנג'רים.

 בשנת 2005 המשיך טיפסארוביץ' את אותו קו, הוא התקשה מאד להראות את כישרונו בסבב ה-ATP ועל אף שהשתתף בכ-15 תחרויות בסבב ונכנס לרשימת מאה השחקנים הטובים בעולם, הדחות חוזרות ונשנות בסיבובים הראשונים של ארבעת הגראנד סלמים הגדולים מנעו ממנו מלהתקדם יותר מידי בדירוג השנתי. דווקא במקומות בהן התרכז טיפסארוביץ' פחות, משחק הזוגות שלו הוא השיג הישגים מצוינים באותה שנה. ללא בן זוג קבוע זכה הסרבי בטורניר נאפולי עם יארי ואנק הצ'כי, הגיע לרבע גמר טורניר בלגרד עם בן ארצו נובאק דיוקוביץ' ולאותו מעמד עם אחד, מרקוס באגדאטיס בטורניר וייטנאם.

העובדה ששחקנים כדיוקוביץ' ובאגדאטיס החלו לשחק עם הסרבי הצעיר היו רק איתות לקראת מה שיבוא שנה מאוחר יותר. ב-2006 ביסס טיפסארוביץ' את מעמדו כסרבי מספר שתיים בסבב העולמי, עם ניצחונות בארבעה טורנירי צ'אלנג'ר עם מאזן של 31 ניצחונות מול שמונה הפסדים הגיע הסרבי לטורנירי הגראנד סלאם הגדולים עם הרבה יותר ביטחון. הוא הגיח לראשונה לרבע גמר הרולאן גארוס בצרפת ונרשם בספרי ההיסטוריה הבריטיים כשהפך לשחקן הראשון מאז 1974 שמגיע לסיבוב הרביעי של טורניר ווימבילדון  כשהוא מנצח כל משחק בשלושת הסיבובים הראשונים בחמש מערכות. לאחר התצוגה שלו אמש מול פדרר באוסטרליה, נדמה כי כל שחקני הסבב יחלו בקרוב לשנן את שמו, אם יתקשו פשוט יכנו אותו, "זה שהסתכל לפדרר בעיניים".    

 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק