איפה הרכש הצהוב?

יכול מאוד להיות ששחקנים, סוכנים ומועדונים מנסים לנצל את אלכסנדר שניידר על מנת לשפר עמדות במו"מ. אבל שניידר חייב להבין שמכבי תל אביב חייבת להתחזק ומהר. לפחות הוא כבר ראה את הקטסטרופה מקרוב

יום שלישי 22 ינואר 2008
שלומי לויה

 בשעה שהפועל ת"א משדרגת את עצמה בשני בולגרים איכותיים, צירפה את שלומי ארבייטמן ועוד לא סיימה לשפץ את הסגל, בני יהודה מתגאה בהבאת שחקן עם רקורד שבדר"כ לא אמור להגיע לישראל שלא למטרות ביקור במקומות הקדושים לנצרות, וגם אשדוד מנסה להזרים דם חדש למערכת, במכבי ת"א, קבוצת תחתית לכל דבר ועניין, החיזוק המיוחל מתמהמה. היריבות לקרבות ההישרדות מתחזקות ובמכבי ת"א עדיין לא הבשילו המשא ומתנים לכדי חוזה מחייב ושחקנים בשר ודם שיירתמו למשימת הקרב על החיים.

חלון ההעברות עומד בקרוב להיסגר ומכבי ת"א מגיעה למצב לא בריא מבחינתה של לחץ זמנים. השמות מתחלפים, אבל נדמה שבסרט הזה במכבי ת"א כבר היו עשרות פעמים בעבר. משא ומתן, ציפייה שהדברים מסתדרים ובסופו של דבר שום דבר לא יוצא אל הפועל והקבוצה עוברת לשם הבא רק כדי להיגרר שוב לאותו התהליך. 

יכול מאוד להיות ששחקנים, סוכנים ומועדונים מנסים לנצל את כניסת הבעלים החדשים על מנת לשפר עמדות במו"מ, וזה לגיטימי מבחינתם, אלא שמכבי ת"א, עם כל הרוגז והעצבים והמחשבה שמנסים לסחוט ממנה סכומים מופרזים, לא יכולה להרשות לעצמה היום לחסוך כסף. כשהבית בוער לא עושים חשבונות כאלו ומכניסים את היד לכיס, כמובן אם הגיעה למסקנה שאותם שחקנים אכן שווים את הכסף. 

גם אם הקבוצה תנחית בסופו של דבר שחקן או מספר שחקנים חדשים שייתנו את הערך המוסף, חבל על הזמן שבוזבז. הרי בקבוצה יודעים כבר מזמן שחיזוק הוא מחויב המציאות. כולם גם יודעים שחלון ההעברות נפתח בינואר. היה מספיק זמן כדי לגבש רשימת שמות ולסגור איתם במהירות כדי לצרף אותם בהקדם לסגל. אותם שחקנים יזדקקו לזמן התאקלמות וזמן הוא לוקסוס שמכבי ת"א לא יכולה להרשות לעצמה במצבה. הייתה זו טעות קשה לחשוב, אם באמת כך חשבו, שפער של חמש נקודות מהמקום שממנו יורדים ליגה, מילט את מכבי ת"א מהבוץ ושאפשר להסתדר בקלות עם החומר הקיים בלי חיזוק. בליגה של שלוש נקודות, חמש נקודות ניתנות למחיקה בקלות (והתיקו המזליקי נגד קרית שמונה בשבת קיזז את הפער לשלוש נקודות בלבד מהקו האדום), מה גם שלמכבי ת"א אין יותר מדי ניסיון במאבקי תחתית ואולי גם לא את חומר השחקנים שמגיע עם סכין בין השיניים על מנת לקחת את הנקודות בכל מחיר. קצת תמוה לשמוע שיש אנשים במכבי ת"א כשמדברים על הגעה לאירופה השנה, כשחרב הירידה רלוונטית יותר מתמיד.

פינוי הבמה של לוני הרציקוביץ' לטובת אלכס שניידר הבטיח להחזיר את מכבי ת"א לימים יפים שבהם כסף לא ממש היווה בעיה. בניגוד לזמנים בהם היינו קוראים שמכבי ת"א ליקטה אגורה לאגורה מן היקב ומן הגורן על מנת להטיס לפה שחקן רק כדי להיווכח אחרי מספר ימים שהתקציב לא מספיק להחתמת אותו שחקן, הרושם היה שבעידן שניידר הבאת שחקנים זרים תהיה חלקה יותר ומהירה יותר. בינתיים תומר בן יוסף נשאר בבית"ר ירושלים ושני היהודים-אמריקים, פילהאבר וברנשטיין עוד לא מגירים זיעה, אם בכלל, בקרית שלום.

לפחות דבר אחד טוב יצא מהביקור של שניידר בישראל. הוא ראה מקרוב את הקבוצה שלו והבין את גודל הברוך. על פי הדיווחים הוא גם הגדיל את תקציב הרכש. למחליטים החדשים בקרית שלום אסור להיות שאננים. אף אחד לא רוצה שיידבק בו כתם הירידה.

הגמישות של רוני לוי

פתגם ידוע אומר: "רק חמור לא משנה את דעתו". אז מסתבר שרוני לוי לא חמור. בתחילת העונה הוא החליט שמאור בוזגלו לא מתאים לסגל שלו במכבי חיפה. בוזגלו בלע את העלבון, הימר על סכנין והפך ללהיט החם של ליגת העל. אחרי כל בישול, מסירה יפה או שער של בוזגלו הלכה וגברה הביקורת על ההחלטה של רוני לוי. תחילה לוי עמד על שלו וגם סיפק הסברים, אבל בסופו של דבר גם הוא לא יכול היה להתעלם מהיציבות והיכולת הטובה של בוזגלו וכשנקרתה ההזדמנות, החליט לנסות להחזיר את מאור לירוק של חיפה. לוי יודע שהוא צריך להיעזר בכל נשק אפשרי על מנת לחשוב על קיזוז הפער מבית"ר ירושלים ונשק ברמה של בוזגלו שאוחז בדרכון זר עולה המון כסף. אז לוי ביקש מהנשיא שלו, יעקב שחר, לעשות מאמץ להחזיר את בוזגלו לחיפה. ייתכן שיש פה הודאה בשגיאה, וייתכן שלוי פשוט פרגמאטי וחושב שהיום מאור מתאים מאוד לחיפה בעוד שבתחילת השנה סבר אחרת. בכל מקרה, לטעמי הצעד של לוי מראה שטובת הקבוצה שלו חשובה לו גם במחיר פגיעה באגו.

המאמן של חיפה ספג קיטונות של ביקורת במהלך העונה ובייחוד לעל הפתיחה הגרועה של העונה. הוא גם עמד בקו האש על הדרך שבה סילק את אדורם קייסי ממכבי חיפה, אלא שבמקרה בוזגלו לוי העמיד את טובתה של מכבי חיפה לפני האגו הפרטי שלו. הוא הרי יכול היה להגיד שיש הבדל גדול בין להצליח בקבוצה יחסית קטנה כמו בני סכנין ולשכפל את ההצלחה בקבוצה גדולה ומתוקשרת כמו מכבי חיפה. כללית ההתמודדות בחיפה לא דומה להתמודדות בסכנין ויש לא מעט שחקנים שמתקשים לעבור את השלב שבו הובילו קבוצה קטנה יחסית לשלב שבו הם עוד בורג בקבוצה גדולה.

בסכנין מאור הוא מלך והאיש שכל המשחק עבור דרכו. אם וכאשר, בחיפה הוא יהיה עוד בורג במערכת בקבוצה שיש בה לא מעט שחקנים טובים. הוא יצטרך לקחת בחשבון אפשרות של ישיבה על ספסל וכרסום במעמד שיצר לעצמו במו רגליו העונה כמרענן הרשמי של ליגת העל.

למרות הכל לוי החליט שבוזגלו מתאים ובשל ומעבר. גם אם בסופו של דבר בוזגלו יחליט להישאר בסכנין או שהמו"מ בין שני המועדונים לא יעלה יפה, השורה התחתונה היא של מאמן שמתעקש על דברים שהוא רוצה גם אם זה בניגוד לדעת כל האחרים במערכת (החזרת ג'ובאני רוסו) ולא פוחד להגיד "טעיתי" ומנסה להחזיר שחקן כשהוא חושב שהקבוצה שלו תיהנה מזה.  

צילום: עודד כהן, המכבי.דוט קום

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק