לא רק דגים וביורק

היא מביאה ממוצע קהל המהווה שישית מתושבי העיר. ייצאה יותר מ-30 שחקנים כולל לארסנל, ניוקאסל, בטיס ונירנברג. עם מתקן אימונים מפואר וילדים חולי כדורגל, אקראנס היא הסיפור המרתק של אירופה

יום רביעי 23 ינואר 2008
שרון חלבי

כדי ללמוד עד כמה אקראנס היא עיר של כדורגל, צריך להגיע ב-22:00 בערב למתקן האימונים של הקבוצה. שחקני הקבוצה כנראה הלכו לישון, ובחוץ סביר להניח יורד שלג, או לכל הפחות, גשם, אבל בין 30 ל-40 ילדים מגיעים לשחק בתקווה להיות בעוד 10-15 שנים כוכבים ולהצטרף לעוד יותר מ-30 שחקנים שכבר יצאו מעיר הדיג השוכנת במערב איסלנד והפכו לשחקנים מקצועניים באירופה ולזמרת ביורק שגדלה בעיר. 

באתר אופ"א עשו כתבת מגזין, איש אלקטרוניקה אנגלי שאוהד את טרנמיר, התאהב בעיר ובקבוצה במהלך ביקור ופתח אתר אוהדים וכל זאת בעקבות אחד הסיפורים המרתקים של אירופה.

תשוקה, עבודה קשה וגם...שעמום

בעוד בישראל מאושרים מ-15 הליגיונרים ש"כובשים" את אירופה העונה ובסביבות 30 שחקנים ישראלים ששיחקו באירופה אי פעם, הרי שרק מאקראנס, שבה 6,000 תושבים יצאו ב-30 שנים האחרונות יותר מ-30 שחקנים לאירופה. בכך הפכו משחקנים חצי-מקצועניים בליגה האיסלנדית, למקצועניים ברחבי אירופה. 

אחד מסודות ההצלחה והמרכזי שבהם הוא התשוקה של תושבי העיר לכדורגל. ממוצע הקהל במשחקים עומד על 1000 צופים (שישית מאוכלוסיית העיר) כשבשיא כבר הגיע ל-1832 (כמעט שליש מהאוכלוסייה) שמאכלסים את האיצטדיון הקטן השוכן ממש על שפת הים.

"זה התחיל לפני 50 שנה כשזכינו בתואר האליפות. היינו הראשונים מחוץ לרקייאויק שזוכים בתואר", מסביר שחקן ומאמן לשעבר אולאפור טורדרסון את התפתחות המועדון. ההשקפה של אקראנס היא שהשחקנים הטובים לא מגיעים רק מאימונים רגילים ומשחקים, אלא אלה שמתאמנים גם מחוץ למועדון, בזמנם הפנוי. 

"משחקים כאן כדורגל בכל זמן אפשרי", אומר ברנדור סיגוריונסון חבר הנהלת האקדמיה לכדורגל בעיר ושחקן לשעבר, "זה התחביב העיקרי שלי ושל הילדים כאן בעיר וחלק גדול מחיינו". שחקן לשעבר במועדון והמנכ"ל כיום טודי גודיונסון גם מביא סיפור מהילדות: "בבית הספר תמיד חיכינו להפסקות כדי לשחק. גם בחורף כשירד שלג תמיד מצאנו זמן לשחק".

עוד סיבה להצלחה של אקראנס בגידול שחקנים מביא גודלאוגור גונרסון, מנכ"ל הקבוצה לשעבר. "האנשים פה עובדים קשה ורואים את זה גם על המגרש, אומר גונרסון. היבט נוסף הוא שאקראנס כמו כל איסלנד היא אומנם עיר יפה ומרתקת, אבל גם משעממת ביותר. "כשגדלתי באקראנס לא היה מה לעשות חוץ מלשחק כדורגל. זה היה רק צעד בהתפתחות שלי כשגדלתי", אומר שחקן אקראנס ביארני גודיונסון.

ממשיכים לשפר ולהשתפר

באקראנס לקחו את הצעדים להצלחה קדימה ובשנת 2000 בנו מתקן אימונים שחודש ב-2006. המתקן הנקרא "אקראנסשולין"  הוא אולם סגור, כדי שהקבוצה תוכל להתאמן בחורף, הכולל 6 מגרשים ופתוח מ-6 בבוקר עד 23 בלילה לכל אוכלוסיית העיר. המתקן נחשב למפואר ביותר באיסלנד ולא מבייש גם מתקן אימונים של קבוצות ממדינות הדרג השני באירופה. 

"יש לנו מתקני אימונים מצויינים  ואיצטדיון שמשתפר משנה לשנה. יש לנו את כל התנאים פה כדי להצליח", אומר אולאפור טורדרסון שחקן ומאמן לשעבר. בזמן ששחקני הקבוצה אינם מתאמנים במתקן, הוא פתוח לכל האוכלוסייה שיכולה להגיע מתי שהיא רוצה להתאמן. 

ג'יסלי גיסלסון יו"ר אקראנס וראש העיר לשעבר אומר: "בעיר יודעים מה החשיבות של הספורט. זו דרך בריאה לגדול ולחיות. הרבה חושבים שאין לנו כסף בשביל זה אבל לעיר יש הכנסה טובה".

משפחת גודיונסון מככבת

אקראנס זכתה ב-18 אליפויות, 9 גביעים ו-3 גביעי הליגה וב-16 השנים האחרונות השתתפה 14 פעמים באופ"א, אבל ייחודה המרכזי נשאר שאת כל זה היא עושה למרות נהירת שחקניה לאירפה.

מאז 1976 בולטון, מנצ'סטר סיטי, בטיס, אסטון וילה, פיינורד, נירנברג, בוכום, ניוקאסל וארסנל ועוד קבוצות מבלגיה, שבדיה, נורבגיה וצרפת, הן רק חלק מהקבוצות שנהנו משירותי שחקני אקראנס

מתוך רכבת השחקנים שיצאה מהעיר, שלושה עדיין משחקים באירופה: גרטאר ראפן סטיינסון ששיחק ביאנג בויס ואלקמאר וכיום משתף פעולה עם תמיר כהן בבולטון, ארני גאותור אראסון, ששיחק ברוזנבורג ומנצ'סטר סיטי וכיום בולרנגה הנורבגית, וג'ואי גודיונסון שמשחק בברנלי מהצ'מפיונשיפ באנגליה ובעבר שיחק בגנק, בטיס, וולבס, לסטר, אסטון וילה, ואלקמאר. 

גודיונסון הוא גם חלק משלושה אחים שיצאו לשחק בחו"ל: תורדור (טודי) שרשם 2 קדנציות בבוכום ושיחק גם בגנק, לאס פלמאס, דרבי קאונטי וסטוק וכיום משחק כמנכ"ל אקראנס, וביארני ששיחק בניוקאסל, גנק, סטוק סיטי, קובנטרי, פלימות', וכיום משחק באקראנס. השלושה גם רשמו הישג נדיר כשהצליחו לשתף פעולה בקבוצה אחת, גנק, בין השנים 1998-2000. גם ארנאר גונלאוגסון (פיינורד, נירנברג, סושו, בולטון), ביירקי גונלאוגסון (פיינורד, נירנברג) שיתפו פעולה במדי פיינורד בין השנים 1992-1994.

בניגוד למה שהיה מקובל לחשוב, שהאוהדים מתקשים לקבל שכל שחקן טוב עוזב לקבוצה אחרת, דווקא אוהדי אקראנס גאים בשחקנים שלהם שהופכים להיות מקצועניים והילדים גם מקווים ללכת בעקבותיהם.

את העונה החולפת סיימה אקראנס במקום השלישי ולא תשתתף בעונה הקרובה באירופה. בעונה הבאה תנסה הקבוצה לחזור לזירה האירופית כשבמקביל להמשיך לייצא שחקנים לאירופה. 

"אם מחוייבים מספיק למשחק זה רק שאלה של זמן עד שנגיע לטופ. עוד יש מה לשפר. צריך להיות סבלניים וממוקדים במטרה ולהבין שלא קונים הצלחה במועדון קטן, אלא רק צריכים להמשיך אותה", מסכם יו"ר הקבוצה גיסלסון. 

ואם לקשר את זה לכדורגל הישראלי אז יש ממי ללמוד לעשות את זה נכון. שווה ביקור.

תמונות: האתר הרשמי של אקראנס, מייק מורגן.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק