מעיראק וסעודיה לאנגליה

נשאט אקראם הקשר הצעיר של נבחרת עיראק אמנם רק בן 23 אך הספיק כבר לשחק בלא מעט מדינות באזור המפרץ הפרסי. אחרי שנזרק מהנבחרת, חזר אליה וזכה בגביע אסיה לאומות הוא הגשים חלום והצ טרף למנצ'סטר סיטי.

יום חמישי 24 ינואר 2008
רועי רובינשטיין

 נשאט אקראם (23) נולד כמו מיליוני ילדים עיראקים נוספים אל תוך חיי יום יום פשוטים וברורים, התעסוקה הגדולה ביותר בעיר הולדותו אל - הילאל במרכז המדינה הינה במשך שנים גידול פירות ויבולים נוספים. אלו היו החיים שעטפו את ילדותו  שחלפה בין פחד ממלחמה אחת לפחד ממלחמה שנייה והמבט בעיניהם של חיילים אמריקנים, שכבשו את עירו פעמיים במשך השנים שנטעו בו את הרצון הגדול לעזוב את עיראק למקומות טובים יותר. 

לו היה ברזילאי, הייתם מדמיינים אותו באותן ימים משחק כדורגל על החוף של ריו, אך בעיראק הפרועה, האספלט ושברי בקבוקי זכוכית היו התפאורה לחלומותיו. חלומות אותן הגשים רק לפני יומיים כשחתם במנצ'סטר סיטי.

הקשר המחונן פרץ לתודעה העיראקית בגיל 17 כאשר עלה לקבוצה הבוגרת של אל שורטה, אחת משתי הקבוצות הגדולות של הכדורגל העיראקי. שחקן הספסל הצעיר הרשים את כל הסובבים אותו מהמשחק הראשון של העונה שככל שהתקדמה הוא הופך למרכיב יותר ויותר מרכזי במערך הקבוצה. 

ההופעות שלו במדי אל שורטה כולל אחת בלתי נשכחת בגמר הגביע אותו הפסידה לבסוף קבוצתו לטלבה העניקו לו לא רק מועמדות לשחקן הנוער של הנה באסיה וזימון לנבחרת עד גיל 17 שמאוחר יותר זכתה בגביע אסיה לנבחרות צעירות, אלא גם חוזה באל - נאסר אחד המועדונים המכובדים ביותר בליגה הסעודית. 

הופעותיו הטובות באל נאסר הובילו אותו גם לסגל הנבחרת הבוגרת של מולדתו וגם לסגל הנבחרת האולימפית עימה זכה במקום הרביעי באולימפיאדת 2004. מיד אחרי שובו מיוון לערב הסעודית, נטש אקראם את אל - נאסר בשל חוסר עמידה בתשלום המשכורת שלו במהלך עונת הבכורה שלו בקבוצה. בשל המלחמה שהתחוללה בעיראק אקראם חשש מלשוב למולדת ועבר לאל שבב מריאד שנחשבת מאז הקמתה לאחת מקבוצות הפאר של הכדורגל הסעודי. בשלושת העונות שלו באל שבב זכה אקראם פעמיים באליפות המקומית ואף בתואר הזר הטוב בליגה לעונת 2006/2007.

בקיץ 2007 הפך אקראם למרכיב חשוב בנבחרת עיראק שזכתה באליפות אסיה. השחקן שהגיע לאליפות כקשרה הבכיר של הנבחרת של אקראם אחמד סלאמן. חודשיים לפני האליפות נזרק אקראם מהנבחרת על ידי מאמנו יחד עם שני הקפטנים המשותפים אמאד מוחמד וחדיר אל -ראזק בשל סיכסוכים פנימיים. המאמן השיב רק את אקראם לסגל שלו מספר ימים לפני האליפות והעניק לו את סרט הקפטן לאחר שבתקשורת העיראקית דווח כי הסיבה להשעיתו הראשונית הייתה ההאשמות שלו נגד המאמן בשל העובדה שלא בחר קפטן אחד לנבחרתו. החזרתו לנבחרת הלאומית השתלמה למאמן כשאקראם הוליך את נבחרתו יחד עם יוניס מחמוד לתואר הראשון שלה מזה 19 שנים. 

יממה לאחר סיומה של האליפות, חתם אקראם על חוזה לעונה אחת באל אמין מאיחוד האמירויות בה אמור היה להרוויח מיליון דולר לעונה. אם בתחילת 2008, נדמה כי החלום של אקראם הולך להתגשם. החל מהשבת הקרובה, הוא יוכל להריח את הדשא של אצטדיון הסיטי אוף מנצ'סטר מקרוב ולהתחכך בג'רארד, למפארד ועוד כוכבים עולמיים. על הדרך הוא גם ניצח את יאסר אל - קחטאני שניצח אותו כמעט בהכל בחייו אך לא זכה בחוזה החלומי בסיטי כפי שכולם חשבו שיזכה. 

צילומים: רויטרס

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק