רגע, לא שכחתם מישהי?

אנה צ'קבטדזה הינה הצלע הפחות מוכרת מבין הטניסאיות הרוסיות שישחקו בישראל בסוף השבוע הקרוב. זה לא אומר שהיא פחות מוכשרת או מעניינת. המדורגת 6 בעולם אמורה להוכיח שרוסיה זה לא רק שראפובה

יום ראשון 27 ינואר 2008
רועי רובינשטיין

הרבה מאד עניין יעטוף את מפגש גביע הפדרציה של ישראל ורוסיה בסוף השבוע הקרוב, גדודי הצלמים יערבו למריה שראפובה. אך מומלץ לבאים לאצטדיון ברמת השרון הוא להעיף מבט על הכישרון העולה של הטניס הרוסי, אנה צ'קבטדזה, מספר 6 בעולם שתייצג את רוסיה בטורניר היחידות. מצחיק להגדיר את המדורגת שישית בסבב העולמי כישרון עולה, אבל כשאת משחקת באותה נבחרת יחד עם שראפובה וקוזניצובה לפעמיים את עומדת בצילן. אך עדיין מוטב שהשקט התקשורתי סביב צ'קבטדזה לא יטעה אתכם לרגע, מדובר באחת השחקניות הבכירות בטניס העולמי ולמרות גילה הצעיר (20), היא כבר מסומנת כדבר הגדול הבא בטניס הנשים.

הגיעה לטניס במקרה והחלה לפרוח

צ'קבטדזה נולדה במוסקבה הקומוניסטית לאימא נטליה ואביה ג'מבולי שמלווה אותה לאורך כל הקריירה, בכל מגרש ומגרש בו היא משחקת. זו הייתה דווקא אימא שדחפה אותה לעולם הטניס לראשונה בחייה, תוך שהיא שוברת מוסכמות בלתי כתובות ומשכנעת את אנה בהיותה בת שש בלבד, לוותר על שיעורי הפסנתר ורשמה אותה לחוג טניס מקומי. עד היום איש לא יודע מדוע עשתה נטליה את המהלך, אך בין אם זה היה חוסר אהבתה לצליל הפסנתר או אולי רצונה שילדתה תפתח מעט ביטחון עצמי על המגרש, כנראה שהחלטתה הייתה נכונה עבורה. בפועל צ'קבטדזה האפילה על תוכניותיה של האם ומהר. כבר כשהייתה בחוג המקומי הילדה החלה לפרוח ובגיל 12 מאמנה החל לשלוח אותה לתחרויות מקומיות ופנים רוסיות בהם עד מהרה זכתה לא רק בפרסים אלא גם בהכרה לאומית על כישרונה. שנתיים אחר כך יצאה  השחקנית הצעירה לטורניר הראשון שלה בחו"ל והמשיכה לפעור פיות בטורנירים שנערכו במסגרת טורנירי סבב הנערות הבינלאומי.

השחקנית שמעידה על עצמה כי למרות ההשקעה האינסופית שלה על המגרש בכל אימון ואימון היא ניסתה בכל שלבי חייה להקדיש זמן גם לאהבות האחרות שלה, קניות, גידול פרחים וצפייה בכדורגל, קטפה את הישגה הראשון בסבב הנערות בטורניר שטוקהולם ב-2002. הניצחון הראשון שימש כמפתח לשאר הניצחונות שהחלו להגיע  עם זכייה בטורניר הזוגות של טורניר איסטנבול וניצחונות ענקיים על מי שהיו אז השחקניות המרכזיות בסבב הנערות וכיום משמשות יריבותיה לסבב ה-WTA. ההתקדמות ההדרגתית של משחקה התבטאה גם בדירוג סבב הנערות  והגיע לשיאו בדצמבר 2003 כשדורגה במקום ה-22 בעולם.  זה קרה רק מספר חודשים לאחר שצ'קבטדזה הגיעה לגמר הגראנד סלאם הראשון שלה בווימבלדון שם הפסידה בשלוש מערכות לקריסטין פליפקנס הבלגית. ההפסד על הבמה המרכזית של הטניס העולמי רק דרבן את הרוסייה הצעירה שעברה לסבב הבוגרות של ה-WTA בסופה של אותה עונה.

פתיחה זוהרת בסבב העולמי

מי שחשב שההתקדמות של צ'קבטדזה תיעצר מעט עם כניסתה לסבב הבוגרות נכשל בהימורו. הרוסייה הצעירה עוד לא הספיקה להתמודד ממש מול השחקניות הבכירות בסבב לפני שעשתה היסטוריה ראשונה כאשר לא רק העפילה לסיבוב הרביעי של אליפות ארה"ב הפתוחה, אלא גם הפכה לטניסאית השנייה בעולם שהשיגה ניצחון על שחקנית מהעשירייה הראשונה בזמן הקצר ביותר. זה קרה באותה אליפות כאשר צ'קבטדזה גברה על בת ארצה אנסטסיה מיסקינה, אז המדורגת שלישית בעולם בסיבוב השלישי של התחרות. תשעה חודשים לאחר אותו לילה מופלא מול מיסקינה, פרצה צ'קבטדזה לחמישים המדורגות הראשונות של הסבב, הישג נאה ביותר.

למרות הקפיצה המטאורית והישגיה של הרוסייה בשנתה הראשונה שלה בסבב המקצועני,  עולם הטניס החל לשים לב אליה רק שנה וחצי מאוחר יותר. שכן על אף שכולם ידעו על כישרונה היו אלה שתי הזכיות הראשונות שלה בסבב ה-WTA , בבייג'ין ובמוסקבה שגרמו לחלק משחקניות הסבב לסובב לכיוונה את מבטן.  בעוד שהזכייה בבייג'ין נתפסה כדבר שבשגרה בשל רמת המשתתפות שניצבו מולה, הזכייה בגביע קרמלין שהגיעה לאחר ניצחונות על אלנה דמנטייבה ונאדיה פטרובה הפכה אותה רשמית לעוד שחקנית בטופ העולמי שמגיעה מפס הייצור של רוסיה בשנים האחרונות.

פריצה אדירה לעשר הגדולות

 שנת 2007 הייתה שנת הפריצה הגדולה של צ'קבטדזה בלא מעט מובנים. על המגרש היא החלה אותה מצוין, כשהיא זוכה בטורניר הורבארט היוקרתי שבוע לפני אליפות אוסטרליה הפתוחה בה הגיעה עד לשלב רבע הגמר , שם הפסידה למריה שראפובה בשתי מערכות צמודות. חודש מאוחר יותר צ'קבטדזה המשיכה את כושרה הטוב כשהיחידה שהצליחה לעצור אותה בשני הטורנירים של תחילת השנה באירופה הייתה אמלי מורסמו הצרפתייה. אך יכולתה הטובה באותן משחקים והתוצאות שהביאה מטורנירים פחות חשובים הביאו אותה למקום העשירי בדירוג שהתפרסם בפברואר אשתקד.

לאחר הפסדים בשלבים המאוחרים של טורנירי אינדיאן ווילס (לשחר פאר) ומיאמי (לז'סטין הנין), שני טורנירי דרג 1 בסבב הנשים, הגיע צ'קבטדזה לגראנד סלאם הבא שלה, הרולאן גארוס. הרוסייה הייתה מאד בטוחה בעצמה לפני הטורניר ולא נכשלה על החימר עד רבע הגמר שם נעצרה שוב על ידי בת ארצה ושותפתה לנבחרת מריה שארפובה . על אף ההפסד ההוא, הרצון  של צ'בטדזה להצליח הביא לה את תוארה השני שלה בסבב ה-WTA  כשהיא גוברת על דניאלה האנטוחובה וילנה יאנקוביץ' בטורניר הכנה לווימבילדון שנערך בדן בוש הולנד. יחד עם זאת הביטחון שהיה לה לפני טורניר ווימבלדון בעקבות ההיסטוריה שלה בטורניר הנערות ואהבתה למשטח הדשא, התנפץ כבר בסיבוב השלישי של האליפות כשהודחה על ידי המדורגת 31 בעולם מיכאלה קרייצ'ק.

ייתכן והאכזבה הגדולה מתוצאותיה בווימבלדון גרמו לה להתכונן יותר טוב לסדרת הטורנירים שהתקיימו בארה"ב חודש לאחר אותה מפלה. שכן צ'קבטדזה הגיעה לטורנירי החוף המערבי בכושר שיא, בטורניר סינסנטי בו דורגה לראשונה ראשונה היא גברה על כל מי שעמדה מולה בכדי לזכות בתואר  השלישי בקריירה. שבוע מאוחר יותר זכתה בטורניר נוסף, הפעם בסטנפורד בו השלימה מאזן של תשעה ניצחונות מול אפס הפסדים מאז נחיתתה על אדמת אמריקה. שתי זכיות אלו הזניקו את הרוסייה היישר אל המקום השישי בסבב העולמי, מרחק נגיעה מחמשת המובחרות אליהן תמיד שאפה להגיע. היכולת המופלאה שלה המשיכה עם כניסתה לגראנד סלאם הרביעי של העונה בניו יורק שם הגיעה לראשונה בקריירה לשלב חצי הגמר, תוך שהיא גוברת בין היתר גם על שחר פאר שלנו. מי שמנעה ממנה להגיע לגמר גרנד סלאם ראשון בקריירה שלה הייתה גם הפעם חברה טובה שלה, סווטלנה קוזניצובה הוכיחה לחברתה הצעירה כי למרות התקדמותה ישנם עדיין פערים גדולים בין המדורגת שנייה בעולם לזו המדורגת רק ארבע מקומות מעליה.

שנת 2007 הסתיימה עבורה בחיוך על המגרש כשהצליחה להעפיל לחצי גמר טורניר סוף השנה של הסבב "אליפות הסוני אריקסון" בו השתתפו שמונה המדורגות הראשונות בעולם, שם הפסידה לסרינה וויליאמס. אך מחוץ למגרש עברה צ'קבטדזה סיום עצוב לשנה הטובה בחייה, כאשר בבוקר ה-18 לדצמבר, רעולי פנים פרצו לדירתה קשרו אותה ואת אביה וגנבו שלל ששוויו עמד על 300 אלף דולר. השחקנית ששבה לרוסיה באותה תקופה בכדי לשהות עם משפחתה בחג המולד יצאה ללא פגע מהשוד שלרגע לא גרם לה לחשוב על פרישה מהסבב.


רגע לפני שהיא נוחתת בארץ הקודש, הספיקה צ'קטבדזה להפסיד שוב פעם ברבע גמר גרנד סלאם למריה שראפובה באוסטרליה לפני שבוע. אך אל תדאגו לה, השנה יכולה להיות השנה שלה, היא אפילו תשמח לצבור קצת וביטחון במשחקיה בארץ מול הטניסאיות שלנו...
  

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק