בעזרת השם הוא יהיה כוכב

אוהד אדלשטיין התגלה לפני שנתיים בתחרות מלך הכדורגל שערכה חברת מזון. אברהם גרנט התלהב. גם אלון חרזי התמוגג, אבל אדלשטיין יצטרך לוותר כנראה על החלום אלא אם כדורגל ישוחק בימי חול

יום שלישי 29 ינואר 2008
שחף קורנפלד

"חסר מנהיג לנבחרת", מסכם מאיר אינשטיין עוד משחק כושל של הנבחרת במסגרת מוקדמות אליפות אירופה. כמה פעמים שמענו את שלוש המילים הללו ושום דבר לא קרה?

אוהד אדלשטיין, 15.5, מסומן כבר מגיל צעיר כמי שעשוי להפוך להיות אחד מאותם מנהיגים שחסרים כל כך לנבחרת. הוא משחק בקבוצת נערים ב' של קרית אונו אך לרוע מזלו יש גורם אחד שמונע ממנו להגיע לרמות הגבוהות האלה-   העובדה שהוא שומר מצוות.

שיהיה ברור. יש לא מעט שחקני כדורגל המגדירים עצמם "מסורתיים" או שומרי מצוות". אבל אדלשטיין הוא הרבה יותר מזה. מדובר בנער שמרן במיוחד מבחינת הדת, כזה שיודע את ספר ההלכה על כל פרטיו ודואג ליישם אותו על כל סעיפיו אחד לאחד.

"הוא ילד מקסים ושחקן מאוד כישרוני, אבל בנוסף הוא גם לא מוכן לוותר על שום הלכה על פי היהדות", מספרת האם, נחמה. "כל משחק חוץ הוא סיפור בפני עצמו. פעם הוא הולך ברגל זמן רב עד שהוא מגיע לאיצטדיון, פעם הוא ישן אצל משפחה דתית שמארחת אותו ולפעמים כל המשפחה ביחד נוסעת לבית מלון כדי ללוות אותו ולתמוך בו".

אוהד השתתף לפני שנתיים בתוכנית "אלוף הכדורגל", שם הוא סיים במקום השלישי המכובד, קיבל זימונים מבית"ר ירושלים ונצרת-עילית, וזכה ללא מעט מחמאות מאברהם גרנט, מאמן צ'לסי כיום ובעיני אלון חרזי, בלמה הותיק של מכבי חיפה. אוהד גם הספיק לשחק זמן קצר בנבחרת ישראל עד שנופה.

"זומנתי למבחנים בנבחרת ביחד עם עוד 200 שחקנים. כשהגעתי לשלב שבו נותרו 27 ילדים נופיתי", מספר אוהד שמתנחם, "בכלל לא התאכזבתי. עצם העובדה שזימנו אותי והגעתי לאן שהגעתי זה היה כבוד בפני עצמו".

מגיל קטן החל לשחק אוהד בקרית-אונו, ובמהרה הפך לאחד השחקנים המובילים בקבוצה אותה מאמן אמנון וייס. "אני מכיר את אוהד מגיל 6 ומאז אנחנו ביחסים מצוינים", מספר מאמנו, "מדובר בילד מוכשר מאוד, ואין לי ספק שאם יבחר בקריירת כדורגל, הוא יצליח ויגיע רחוק".

על השאלה אם הוא זוכה למקום של קבע בהרכב בגלל מאמציו להגיע לכל משחק, ענה וייס: "ממש לא. אוהד יכול לשחק בכל קבוצה בארץ, ולהערכתי הוא מהשחקנים הטובים ביותר לגילו כיום. לפני כל משחק אנחנו מנסים להתחשב בו במטרה להקל עליו לשמור את השבת כהלכה".

לפני שבועיים שיחקה קרית אונו בחולון נגד עוצמה שם נתן אוהד את משחק חייו כשהבקיע שלושער ובישל שני שערים בניצחון קבוצתו 0:7. הוא משחזר את ההכנות באותו יום, "התעוררתי כבר בשעה 5  בבוקר כדי להתפלל בבית הכנסת. מיד אחר-כך חזרתי הביתה כדי לעשות קידוש, אכלתי משהו קל ויצאתי למגרש, מרחק 5 דקות הליכה מהבית".

על הקשר בין התפילה לבין ההצלחה הכבירה במשחק הסביר אוהד, "על פי הגמרא מי שמתפלל ותיקים (התפילה המוקדמת) זוכה לסגולות באותו יום, ואני חושב שזה אחד מהדברים שעזרו לי באותו משחק להצליח ולהיות טוב".

משחק אחד שאוהד לבטח לא ישכח הוא משחק החוץ של קבוצתו בהרצליה. "לפני המשחק נסענו כל המשפחה לבית מלון בעיר. באותו יום נאלצתי ללכת 50 דקות עד למגרש, לשחק 80 דקות ואז לחזור בחזרה שוב 50 דקות הליכה. באותו יום התעוררתי עוד ב-5 וחצי. זה היה לא קל".

על תמיכת ההורים הוא מספר, "ההורים נותנים לי תמיכה מלאה, אין לי ספק שבלי התמיכה שלהם היה לי הרבה יותר קשה להיות שחקן כדורגל. אבא מגיע איתי לכל משחק חוץ ואפילו ישן איתי, ואילו אמא שבוע לפני כל משחק חוץ מתקשרת למועצה הדתית באותה עיר שבה מתקיים המשחק ומבררת אם קיים עירוב תחומין בשביל לדעת כיצד להיערך בהתאם. במידה ויש עירוב אז אין בעיה, אבל במקרה שלא מתקיים עירוב, זה דורש ממני להגיע ללא ציוד למגרש, ולכן צריך למצוא אלטרנטיבות".

למי שלא יודע, פעולת העירוב בכל עיר ועיר מסמנת על היותה מקום אחד. במצב כזה מותר לאותו אדם לטלטל בתוך העיר (לסחוב עימו את חפציו האישיים). "קרה מקרה שהיה לנו משחק באור-יהודה שם לא עושים עירוב, לכן נאלצתי להשאיר את התיק במקום אחר ולמגרש הגעתי בידיים ריקות".

גם בנסיעתו ביחד עם הקבוצה לטורניר בדנמרק נתקל אוהד בקשיים ונאלץ להחמיץ משחק חשוב, "הייתי בספק גדול אם באותה עיר מתקיים עירוב (סימון העיר כמקום אחד), ובשביל לא לקחת סיכון החלטתי שלא לשחק", הוא משחזר, "די התבאסתי מזה אבל במשחק שנערך יום אחרי זה שיחקתי, והבקעתי צמד".

כשנשאל על הבחירה בין דת לבין כדורגל השיב, "הדת בעדיפות הראשונה שלי לפני הכדורגל, אבל למרות זאת אני ממשיך לשחק ולא מפסיד אף משחק, למרות שלא הרבה האמינו שאגיע לגיל נערים ב' ובכל זאת אתמיד בכדורגל במקביל לדת. אני רוצה להוכיח שאני אגיע גם לקבוצה בוגרת בעוד כמה שנים".

אוהד מסכם: "ברור לי שההתאחדות והנבחרת ירוויחו הרבה אם יזיזו את המשחקים לימי חול. כיום יש ליגה אחת שמיועדת לדתיים ומשוחקת בימי חול והיא נקראת ליגת צו פיוס, אבל הרמה שם מאוד נמוכה, ואני חושש שמשם לא אצליח להתקדם הלאה. זה לא הוגן ששחקנים דתיים לא יכולים להנות כמו שצריך מספורט שהוא מאוד פופלארי בעולם".

מה החלום?

"החלום שלי הוא להגיע לאירופה ולנבחרת ישראל, אבל קודם לזה שיעבירו את כל המשחקים בליגות הילדים לימי חול, זאת במטרה לאפשר לעוד שחקנים דתיים להשתלב ברמות הגבוהות בארץ".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק