a

גם לדורסמן זה עולה לראש

מיקי דורסמן, מי שהתנהג באבירות לכל אורך העונה הזאת, בעיקר ברגעים הפחות נעימים שלה, נפל בפח זהאנג-אובר. ובכל זאת, נסלח לו. עובד קראוס מסכם סוף שבוע של מהפך

יום ראשון 01 יוני 2008
עובד קראוס

 את הרשימה הזאת תכננתי לפתוח בחופן ברכות והתפעלות ממיקי דורסמן האיש, הבעלים והמאמן. כי מעבר להישגו הפנטסטי והבלתי נתפש, אי אפשר שלא להתאהב בצניעות, בשאפתנות ובפתיחות של המאמן שעד לפני שנה אמרו עליו כי את אימון קבוצתו קיבל בחסדות בעלותו על חולון ולא בזכות היותו איש מקצוע.

אבל דורסמן קילקל לי. גם מיקי דורסמן, מי שהתנהג באבירות לכל אורך העונה הזאת, בעיקר ברגעים הפחות נעימים שלה,  נפל בפח ההאנג-אובר. זה קורה כמעט לכל מי שמעפיל לפסےות חדשות, מעטים מצליחים לשלוט בזה. הראיון שלו היום במספר כלי תקשורת ומספר אמירות יהירות ומתגרות שרטו את התדמית שכה עבד קשה בשבילה.

עדיין נותרו לו מספר דברים לקבע בכדורסל, גם אחרי האליפות ההיסטורית והמדהימה שגרף עם חולון. אחרי שיעשה עוד ויוכיחĠכי לא הייתה מקרית העונה האחרונה, יוכל לראות עצמו כמועמד לנבחרת ישראל וגם להשיא עצות לצביקה שרף ומכבי ת"א.

בהתחשב בכך שאליפות עם הפועל חולון בעונת אימון ראשונה אי-פעם בליגה העליונה שווה ללגימת חמישה בקבוקי וויסקי ביממה אחת, אפשר להתייחס לߓורסמן בסלחנות יתרה כי אחרי הכל כולנו בני-אדם. טיפ יקר בחינם שאני יכול לתת לו: ברגעים כאלו, עדיף לשתוק ולהנות ממה שירעיפו עליך.

בשורה התחתונה, בא האיש משומקום, לקח אליפות ממכבי ת"א ונכנס למועדון של פיני גרשון ו... (סליחה, שכחתי, כי אפילו ߔוריי עוד לא הכירו ב-1968). על כך וגם על כך שהקים לתחייה את האימפריה מחולון שמעניקה גוונים מרעננים לכדורסל שלנו – צריך להצדיע לו.

אכל את החצץ של כולם

בשורה התחתונה, לצביקה שרף אין במה להתבייש: לשלושת המפעלים בהן התחרתה מכבי ת&quoŴ;א: היורוליג, אליפות המדינה וגביע המדינה – היא הגיעה שנייה. 

מקום שני, עם כל האכזריות והריקנות שבו, צריך להעיד על משהו. מכבי הייתה בסביבה, אך לא לקחה כלום כי אי-אפשר לקחת משהו עם קבוצה כ"כ טיפשה ואוסף גרוע במיוחד של שחקנים שעםĠכל מאמן אחר, תהיו בטוחים, היא לא הייתה מגיעה לגמר הפיינל 4 ואפילו לא לאיזור של 8 האחרונות באירופה.

צביקה שרף עוד היה יכול לקחת גם אליפות, אלמלא דפקו לו את הצורה מכל כיוון: אין מילים להגדיר את חוסר הגיבוי הנוראי מצד ההנהלה שלא העריכה מאמן שהביא סגנות אליפות אירופה לקבוצה שהיא כלום במונחים אירופיים. אנשי כדורסל מהיבשת אינם קולטים איך הצליח שרף להפיל בדרכו לגמר את ריאל מדריד, מלאגה, ברצלונה וסיינה. במקום לחכות לו עם חוזה מוכן לכמה זמן שירצה – התחילו להציב לו תנאים. זה עלה ביוקר לכולם.
Ȋ
השחקנים, שראו כי טוב, הפסיקו להיות ממושמעים לצביקה ועברו גבול בחוצפתם. כל מאמן אחר היה נופל למלכודות ויוצר מלחמות עולם, אבל שרף שתק, הבליג והתנהל בחוכמה ובאיפוק כדי לא לפורר את מה שבכל זאת נשאר.

גם התקשורת חיכתה לו עם מלתעות פתוחות. ברӠז'ת הכדורסל התקשורתית מעדיפה לעולם את הליצנים-מאמנים שיסתחבקו, ילעיטו אותנו במלים יפות, יחייכו למצלמה ולא ישמרו על דיסטאנס עם השחקנים שלהם. שרף הורס להם את המסיבה, כי צביקה הוא מה לעשות – קודם כל מאמן כדורסל. הטורים ההזויים שקראתי באחד העיתונים, שהאߩימו את שרף, הינם מצג שקרי ומקומם.

כזה הוא צביקה שרף – מתייצב ראשון לקרב באומץ וללא חת, נלחם כמו ארי, מביא תוצאות ובסוף אוכל את החצץ של כולם.

רענן כץ צודק!

האליפות של הפועל חולון היא אכן רעידת אדמה, ߐך בשורה חשובה יותר היא הכרזתו של רענן כץ כי תם עידן אוכלי החינם במכבי ת"א.

צודק איש העסקים המכובד כץ, שחקן לשעבר, מבעלי המיאמי היט שראה בחיים שלו כדורסל לא פחות מאחרים.

תיאטרון האבסורד בו הוא ופדרמן שמים את הכסף ומישהו אחר מӗליט בשבילם, חייב להסתיים.
די לתת מחמאות לניהול של מכבי ת"א. לא חוכמה לקחת אליפות עם תקציב גדול פי כמה מהאחרות וגם להיות בצמרת ביבשת שהכדורסל בה גוסס במרבית המקומות. 

רענן כץ שם כסף, דייויד פדרמן שם כסף, מוני פנאן אמנם לא שם &nɤash; אבל קורע את עצמו פיזית ונפשית. לא יעלה על הדעת שיהיו כאלו שלא יעשו לא את זה ולא את זה ועוד יקחו לעצמם את הזכות להחליט בשביל האחרים.

לא רק שכץ מקצועי מספיק לקבל החלטות, הוא זה שמשלם עליהם ולכן גם הוא זה שיקבע אותן. "הציבור מטומטם והצәבור ישלם", טבע שלום חנוך אימרת כנף. רענן כץ אינו מטומטם ולכן גם הגיע הזמן שעומק הכסף יהיה כעומק ההשפעה. ואתה יודעים מה? מכבי לא תפסיד מזה.

צילום: חיים צח, מנהלת הליגה

תגובות

טלספורט בפייסבוק