השם שמבהיל את פיפא

אנדי וובסטר מזעזע את עולם הספורט לאחר שמהלך אחד שלו מאיים להפוך אותו למארק בוסמן הבא. על פי החלטת בית הדין הגבוה לספורט אין יותר משמעות אמיתית לחוזי ארוכי טווח. לידיעת השחקנים, המנהלים והאוהדים

יום רביעי 06 פברואר 2008
רועי רובינשטיין

חלון ההעברות של חודש ינואר האחרון הסתיים ללא הרבה דרמות רועשות מידי, נכון שהיתה העברה אחת או שתיים שתפסו את העין כמו המעבר של ניקולאס אנלקה מבולטון לצ'לסי באנגליה, או נחיתה המונית של יהודים בקריית שלום בישראל אך פרט לכך לא נרשמו מהפכות גדולות בכדורגל העולמי, לפחות לא כאלו הנראות לעין. אך ייתכן מאד כי שנים מהיום נודה כי לגזר דין אחד שניתן  ב-30 בינואר בבית הדין לספורט ה-CAS (בית הדין הגבוה לספורט) בשוויץ הייתה השפעה מכרעת על איך יראה עולם הכדורגל שלנו בעתיד.

אנדי וובסטר (26) בלם סקוטי המשחק כיום בריינג'רס, הוא השם החדש שמסעיר את עולם הכדורגל הבינלאומי, בדומה למארק בוסמן הבלגי, היו אלה מהלכיו של וובסטר מחוץ למגרש מאשר אלו שעשה עליו בשנתיים האחרונות שככל הנראה ישאירו אותו בזיכרון הקולקטיבי של רוב אוהדי הכדורגל. בשנת 2001 כשהיה בן 19, חתם וובסטר הצעיר על חוזה לארבע עונות בהארטס הסקוטית תמורת כ-150 אלף ליש"ט לעונה. לאחר שלוש עונות בקבוצה, קיבל הבלם הצעיר הצעה מוויגאן האנגלית שכיכבה אז בפרמיירליג, וובסטר ביקש מקבוצתו לעזוב לטובת הכסף הגדול של הליגה האנגלית אך זו סירבה לשחררו.

בעקבות אותו סירוב החל וובסטר לקרוא את התקנון של פיפ"א בתקווה כי ימצא פתרון חוקי שימנע ממעסיקיו בהארטס להשאירו בקבוצה. חיפש ואכן מצא, בסעיף מספר 17 בתקנון פיפ"א, סעיף אשר נתמך בחוק האיחוד האירופי ובו נכתב כי שחקן שטרם מלאו לו 28 חורפים אשר נמצא תחת חוזה לתקופה של ארבע עונות בקבוצה וכבר שיחק בה בשלוש עונות רצופות, יוכל להתפטר מהקבוצה על ידי תשלום פיצוי בסך משכורתו עד סיום החוזה ולעבור לקבוצה אחרת במדינה זרה. לאחר שקרא את החוק שוב ושוב, בירר את כל היבטיו החליט וובסטר הצעיר לקחת את הסיכון, התפטר מהארטס ועבר לוויגאן. בעקבות המעבר הגישה הארטס תביעה רשמית נגד השחקן והמועדון למוסדות אופ"א לפיה השחקן  הפר את ההסכם עימה. בית המשפט של אופ"א קבע כי על השחקן לשלם להארטס כ-825 אלף ליש"ט פיצויים. וובסטר  סירב לשלם את הסכום ופנה בתביעה נגדית ל-CAS תוך שהוא משתמש בסעיף 17 של חוקי פיפ"א. דייני ה-CAS דנו במקרה לא פחות משנתיים (זמן בו וובסטר כבר הספיק לשוב למולדתו כמושאל למדי ריינג'רס), לבסוף קבע ה-CAS כי על הבלם לשלם להארטס לא יותר מאת שארית שכרו לפי חוזהו במועדון, כ-150 אלף ליש"ט.

משמעות החלטת ה-CAS מה-30 בינואר האחרון אם כן הייתה חדה וברורה, כל שחקן שטרם מלאו לו 28 אשר נמצא מועדון למעלה משלוש עונות ורוצה לעבור למועדון אחר בארץ אחרת יכול לסכם את תנאי משכורתו עם מעסיקיו החדשים באופן פרטי ואז לעבור אליו כשסכום ההעברה שלו יהיה סך המשכורת שנותרה עד סיום חוזהו.  לשם הדיון, לפי החוק חדש ,אפשר שכריסטיאנו רונאלדו אשר חתום במנצ'סטר יונייטד עד סוף עונת 2009/2010 יוכל לעבור כבר בקיץ הבא לריאל מדריד אם ירצה ויסכם עימה את תנאיו, לא עבור  תג המחיר הגבוה שהציבה בזמנו מנצ'סטר יונייטד על האוצר (100 מיליון) אלא עבור סכום משכורתו עד סיום החוזה, סכום מצחיק של 12 מיליון ליש"ט. בעוד ססק פאבריגאס הספרדי של ארסנל המרוויח כשלוש מיליון ליש"ט לעונה לפי חוזהו הנוכחי אצל התותחנים אצלם הוא חתום עד 2010  יוכל לעבור לברצלונה תמורת 12 מיליון ליש"ט כבר ביולי הקרוב.

"החלטת ה-CAS תגרום לנזק חמור מאד לכדורגל" אמר השבוע נשיא פיפ"א ספ בלאטר בעקבות האירועים האחרונים, בלאטר חושש כי ההחלטה מעניקה יותר מידי כוח לשחקנים ולסוכניהם במשאים ומתנים הבאים שיקיימו עם הקבוצות ובמידה מסוימת הצדק עימו. שכן בעקבות ההחלטה החדשה, ניתן לחשוב כי כל שחקן מהשורה הראשונה יקבל מהיום הרבה יותר כסף במשכורתו החל מהיום, זאת במחשבה שהמועדונים הגדולים של אירופה לא ירצו לשלם פיצויים גבוהים מידי ליריבותיהם בליגת האלופות עבור שחקן זה או אחר אם הוא יחליט לעבור.  מכיוון שקשה לנו לראות מספר רב מידי של שחקני צמרת אשר פתאום ירצו לעבור ממילאן לברצלונה או מצ'לסי לאינטר בקיץ הקרוב יש להביט על הקבוצות שהחוק הזה באמת יהרוס באופן טוטאלי, הקבוצות הקטנות באירופה וכן, כאן מדובר גם בקבוצות הישראליות. אם בעבר יעקוב שחר עשה כסף רב מסכום העברתם של כדורגלני צמרת של מכבי חיפה דוגמאת חיים רביבו, אייל ברקוביץ' ואיגביני יעקובו לאירופה. בעקבות החוק החדש כל שהקבוצות הבריטיות יחויבו לשלם למכבי חיפה החל מהקיץ הקרוב הוא את סך משכורתיו של השחקן המדובר עד לסיום החוזה. לשם כך לדוגמא ייאלץ שחר לחתום עם מאור בוזגלו חוזה חדש וארוך טווח בו הוא ישלם לו הרבה יותר כסף בכדי שכאשר הוא יימכר לחו"ל הקופון שמכבי חיפה תרוויח עליו יהיה גדול ככל האפשר.

נדמה כי יותר מכל, החוק החדש, יחסל את תופעת המועדונים הקטנים המתעשרים בעקבות מכירת כוכבם הנוצץ תמורת מיליוני דולרים לקבוצות הגדולות של היבשת ויצור  שוק ההעברות הרבה יותר דינאמי בשנים הבאות, בו נראה אינספור כוכבים אשר הופכים לאדונים לעצמם, עם כוח בלתי פוסק ויכולת להחליט עבור מי ובתמורת כמה הם ישחקו בכל עונה ועונה.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק