חולמים על שינוי אמיתי

אף קבוצה לא הצליחה לחדור אל ארבע הגדולות של טורקיה, סיבאספור קבוצתו של פיני בלילי הפצוע מאיימת לעשות בדיוק כך העונה. מגובה המקום השלישי, הקבוצה שמייצגת את מחוז סיבאס רוצה להדהים את טורקיה כולה

יום שני 11 פברואר 2008
רועי רובינשטיין

 הרבה מאד קבוצות ניסו לחדור את ההגמוניה של הכדורגל הטורקי לאורך השנים, כניסתו של הכסף הגדול לשלושת המועדונים הגדולים אצל השכנה המצליחה מעבר לים, בשיקטאש, פנרבחצ'ה וגלאטסראיי לא ממש עשו טוב לחלומות של הקטנות של הליגה להשתייך לצמרת הגבוהה. 

העונה נדמה כי דווקא יש אלטרנטיבה ענייה לשלוש הגדולות. סיבאספור קבוצתו של פיני בלילי הפצוע, אשר מייצגת עיר בגובה 1,300 מטר מעל לגובה הים, מאיימת להפוך לדבר הגדול הבא בכדורגל הטורקי וכל זאת על ידי ניהול נכון, ניצול כישרון והרבה אמונה.

מי שנחשב כיום לאיש המהפכה הגדולה במועדון הוא לא אחר מהמאמן בולנט אויגון, המאמן הצעיר (38)  היה אחד מכוכבי קוסליספור הקטנה אשר אי שם בשנות השמונים נחשבה לקבוצה לגיטימית בליגה וכיום משחקת בליגה השנייה.  

אויגון היה חבר בקבוצה של עונת 92/93 אשר כמעט עשתה את אחת ההפתעות הגדולות ביותר שידע הכדורגל המקומי כאשר השתחלה לבין ארבעת המקומות הראשונים, הובילה את הטבלה במשך 17 מחזורים רצופים ולבסוף נכנעה לגלטאסראיי. 

"היינו בלחץ אדיר אז" נזכר אויגון, כולנו הצלחנו מצד אחד, אך מצד שני ההצלחה הזו היא זו שהרסה לנו את הכל, תשעה שחקנים מהאחד עשרה שפתחו בכל משחק החלו לקבל הצעות לקראת סיום העונה מהקבוצות הגדולות של טורקיה והראש שלהם נדד מהמגרש אל החוזים החדשים שלהם. ככה רמת המשחק שלנו ירדה פלאים ואיבדנו את ההזדמנות אפילו להגיע לליגת האלופות כשסיימנו במקום השלישי".

אך הסיפור שקרה למאמנה הנוכחי של סיבאספור לפני קצת יותר מחמש עשרה שנה אינו שונה מסיפוריהם של קבוצות אחרות בליגה אשר היו קרובות לדחיקת אחת הגדולות משתי המקומות הראשונים ונחנקו לקראת סיום העונה. 

הפעם מקווה אויגון להשתמש בכל הידע שיש לו בכדי למנוע מחניכיו את אותן טעויות שמנעו ממנו את שמחת הניצחון לפני כל כך הרבה שנים. ההפסד הביתי הראשון העונה  4:1  לפנרבחצ'ה במחזור האחרון  לא עזר לקבוצתו להגיע אל המטרה אך אויגון מאמין כי ללא קשר למיקומה הסופי של קבוצתו בליגה העונה, אוהדיה יודעים להעריך את העונה שעוברת הקבוצה. 

המאמן הצעיר בליגה נחת במועדון שהוקם אך לפני ארבעים ואחד שנים,  בתחילת עונת 2005/2006 כשסיבאספור שבה לליגה הבכירה לאחר מספר שנים בליגת המשנה. הנשיא מקנון אודיקמז  נתן אמון מלא במאמן הצעיר שמעולם לא אימן קבוצה מקצוענית לפני שנחת במגרש האימונים של סיבאספור והבין כי הוא יתאים לה כמו כפפה ליד.

הבקשה היחידה שהייתה לו עבור המאמן החדש הייתה כי רוח הנעורים לא תיעלם מהמועדון וכי תוך מספר שנים הקבוצה שהוא יקים תוכל להביט לארבעת הגדולות בגובה העיניים.  וזה בדיוק מה שהיא עושה  העונה , מביטה לכולן היישר אל תוך העיניים ומותירה פחד אצל יריבותיה לצמרת.
 
"אסור לשכוח כי אנו לא רק חווינו פציעות קשות של שחקני מפתח העונה, ביניהם פיני בלילי, מייקל פטקוביץ' ויאסיר אלמכי, אלא גם מתמודדים מול הכסף הגדול של הקבוצות שמשתתפות באופן קבוע בליגת האלופות". אמר השבוע נשיא המועדון מקנון אודיקמז. 

הנשיא שאינו מסתיר את העובדה שלמועדונו לא היה ממש מזומן לרכישת שחקנים חדשים בחלון ההעברות האחרון, יודע כי הצלחת הקבוצה תלויה בראש ובראשונה ביכולת המנטאלית של שחקניו. "הכסף אינו חסר לנו משום שיצרנו משפחה אמיתית בחדר ההלבשה הקטן שלנו" הודיע הנשיא לאוהדי הקבוצה' כשאלו ביקשו ממנו להשקיע ברכש בחודש שעבר.

ההודעה הזו לא הגיעה רק מתוך חיסכון, גם אויגון מאמין כי שחקניו יכולים לשמור על כושרם הנוכחי הפיזי והמנטאלי עד לסיום העונה. הוא תולה הרבה תקוות בשחקני הבית של המועדון ושחקנים כמו החלוץ מהמאט ידייז שהגיע לסיבאספור לפני שנתיים לאחר שבמשך ארבע שנים חימם את ספסלי קבוצות צמרת אחרות בליגה הטורקית. 

החלוץ בן ה-26 מצא את כושרו דווקא תחת אויגון וכבש עד כה עשרה שערי ליגה מתוך שלושים ושלושה השערים שכבשה עד כה העונה. עם אווירה שכזו, אמונה אדירה על המגרש ומאמן כוכב על הספסל נדמה כי סיבאספור כאן בכדי להישאר העונה, השאלה הגדולה מה יקרה כשהמסך ירד ושוב קבוצות הפאר ינסו לחטוף את שחקניה הטובים לקראת העונה הבאה.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק