מצרים? גם אנחנו היינו בדרך

נבחרת מצרים שזכתה לפני כשנה באליפות אפריקה היתה נבחרת איכותית שכבר ב-1934 לפני המונדיאל באיטליה, הביסה בקהיר בצל הפרמידות את בני ישראל 1:7

יום שישי 10 אפריל 2009
אשר גולדברג
בליל הסדר מזכירים אנו את בריחת העבדים הישראלים ממצרים. בימים אלו היחסים של ישראל מצרים אינם בדיוק מלהיבים, אבל בכדורגל הייתה לנו דווקא יריבות ספורטיבית מרתקת.

נבחרת הכדורגל של מצרים זכתה לפני כשנה באליפות אפריקה, אחרי ניצחון בגמר על קמרון. 

החגיגות בקהיר, אלכסנדריה ולאורך ערי הנילוס נמשכו ימים ארוכים  ונראה שאכן  לשושלת הפרעונים יש יורשים.  אבל הכדורגל המצרי שיחקו כבר ב-1934 במונדיאל. יתרה מכך, אחת היריבות של מצרים בדרך למונדיאל היתה ישראל.

הכדורגל הארץ ישראלי עשה הכרה ראשונה עם הכדורגל של מצרים במהלך שנות ה-20 וה-30. יצויין גם שהמלצה מצרית עזרה לארץ ישראל להתקבל לפיפ"א ב-1928. משם הבאנו את חוקת הכדורגל. 

קבוצות ממצרים הגיעו פעמים רבות לתל אביב. ביקורים של חשמונאי ירושלים, מכבי והפועל ת"א בקהיר ואלכסנדריה היו עניין של שיגרה. ב-1934 הגרילה פיפ"א את נבחרת ארץ ישראל לשני משחקים על הזכות להעפיל למונדיאל באיטליה. ההתרגשות היתה גדולה, נבחרת ארץ ישראל, עם המאמן שמעון לומיק, קיימה במשך שלושה שבועות הכנות מקצועיות ומשחקי אימון בהם זכתה להצלחות. 

ארץ ישראל הביסה את נבחרת הצבא הבריטי בדרום הארץ 1:3,  את חיל האוויר האנגלי 1:8  ואת נבחרת הצבא הבריטי בארץ ישראל 1:7. התוצאות הביאו לאופטימיות, באפשרות לנצח את הנבחרת החזקה של המצרים. 

המסע לקהיר יצא ברכבת מיפו לקנטרה ולאורך קו החוף דרך תעלת סואץ לקהיר. יהדות קהיר התלהבה משחקני הכדורגל הארץ ישראלי והגיעו בהמוניהם לבקר בבית המלון. הישראלים קיימו סיור ארוך בפרמידות והזכירו את ימי משה רבנו ופרעה".. 

המאמן לומיק קבע את ההרכב הפותח: ברגר, רזניק, פידלר , פרידמן, גאזה, פוקס, סוקניק, חרלפ, קראוז , קסטנבוים רייק ונודלמן.  ביום שישי, 16 במארס 1934 נאספו 12 אלף צופים במגרש הכדורגל המרכזי של הצבא הבריטי בקהיר. לפני ניגון ההמנונים חולקו מזכרות בנוכחות אנשי בית המלוכה המצרי וראשי הצבא הבריטי.

כוכבי מצרים, צותר ולאטיף, היו בשיאם וכבשו 4 שערים עד המחצית כשהשוער הישראל וילי ברגר מצטיין בין הקורות. הקפטן הראשון של נבחרת ארץ ישראל היה אברהם רזניק ממכבי ת"א. המצרים הוסיפו במחצית השניה עוד שלושה שערים ונעצרו רק בתוצאה 1:7 ששער הכבוד לישראל נכבש ע"י אברהם נודלמן מהפועל ת"א. 

שריקת הסיום מצאה המון מצרי נלהב, נושא גיבוריו על כפיים סביב המגרש בפנטזיה שלא היתה מוכרת לאורחים מארץ ישראל. כעבור שלושה שבועות נערך משחק הגומלין בת"א. גם הפעם היו האורחים מארץ הפרעונים טובים יותר. מצרים ניצחה רק 1:4 כששער הכבוד שלנו נכבש ע"י יונן סוקניק מהפועל ת"א. אוהדי כדורגל ערבים מיפו הם שנשאו את המנצחים על כפיים. מצרים העפילה למונדיאל של 1934 באיטליה, אבל נוצחה שם ע"י נבחרת הונגריה החזקה, 2:4.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק