המניה הבטוחה של ונגר

עמנואל אדבאיור הפך בחודשיים האחרונים למניה הבטוחה ביותר בצפון לונדון. עם 13 שערים בתשעת משחקיו האחרונים במדי התותחנים. קבלו את סיפורו של האיש שכל הגנת מילאן מפחדת ממנו

יום רביעי 13 פברואר 2008
רועי רובינשטיין

במחזור הראשון של עונת 2007/2008, אי שם ביציעי ווייט הארט ליין, אצטדיונה הביתי של טוטנהאם, התלוצצו להם האוהדים של הספרס על חשבון יריבתם העירונית המושבעת ארסנל. אלו היו הימים הראשונים של העונה החדשה ותחילת עידן הפוסט תיירי הנרי באצטדיון האמירויות, הפרשנים ואוהדים מכל רחבי אנגליה הסכימו על שני דברים בלבד בנוגע לקבוצתו של ארסן ונגר, היא עדיין שיחקה את הכדורגל המושך ביותר באירופה, אך ללא הנרי לא נראה באופק מי שיכבוש בצרורות עבורה. עברו מאז רק שישה חודשים ולמרבה הפלא כיום לא תמצאו הרבה אוהדים ברחבי העולם שעדיין חושבים כך. ארסנל כפי שציפו רבים נותרה אחת הקבוצות המוכשרות בתבל ובאשר לשערים, הכל טוב תודה, תיירי הנרי אמנם נטש לברצלונה, אך ההבטחה הצעירה מטוגו עמנואל אדבאיור מרגיש נפלא ברחבות של היריבות, תודה ששאלתם.  אדבאיור כבר כבש לא פחות מ-19 שערי ליגה עבור התותחנים העונה. 

אדבאיור (25) יליד טוגו, ניצל את העובדה שבחודש האחרון רוב שחקני נבחרות אפריקה היו שקועים במשימות הלאומיות שלהם והחל לפרוע את השטרות במדי ארסנל. החלוץ הגבוה הרשית לא פחות משניים עשר פעמיים במשונה המשחקים האחרונים שלו במדי הקבוצה ובכך השווה את שיאו של איאן רייט מעונת 93.94 אשר כבש מספר זהה של שערים בכמות דומה של משחקים.  עכשיו כשכל התקפת התותחנים נשענת על יכולותיו האדירות וכוחו המתפרץ אפילו מאמנו ארסן ונגר מאפשר לעצמו לשחרר חיוך קטן אל העולם. "המחמאה הכי גדולה שאני יכול לתת לו, היא שבחצי עונה אחת הוא השכיח בכלל את החלל הגדול שהותיר אחריו תיירי הנרי" אמר עליו השבוע הצרפתי. ואכן קשה יהיה למצוא הרבה אוהדי ארסנל שיוכלו לומר לכם בפה מלא כי בכושרו הנוכחי,אדבאיור הוא אינו החלום שלהם בהתקפה.

האמת היא כי קרוב לוודאי שארסן ונגר ידע מהרגע הראשון שראה את החלוץ מה הפוטנציאל הטמון בו. זה כבר שנים שהצרפתי מצליח להביא שחקנים צעירים וכישרוניים לחממת הכדורגל שהקים בצפון לונדון ולבנות קבוצות נהדרות עימם. ונגר טוען כי הכיר את אדבאיור עוד מימיו במץ הצרפתית שם שיחק בתחילת שנות ה-2000 וכבש חמישה עשר שערים בשלוש עונות. אך קרוב לוודאי שונגר באמת החל לשים עין על הבחור כשזה עבר למונאקו בעונת 2003/2004 והיה שותף מלא להעפלה של הצרפתים לגמר ליגת האלופות בו הפסידה לפורטו של מוריניו לא לפני שאדבאיור כובש שבעה שערים במסגרות השונות באותה עונה.

ונגר חיכה עוד קצת זמן עד שהחליט לרכוש את החלוץ הצעיר ובינואר 2006  נחת אדבאיור בהייבורי תמורת סכום של כ-שלושה מיליון ליש"ט בלבד. מטרתו של ונגר עם הבאתו של הקונגולזי לאנגליה הייתה לשריין לעצמו שחקן טוב בעמדה קדמית למקרה והכוכב הגדול של קבוצתו תיירי הנרי יחליט לעזוב. כשהגיע אדבאיור לראשונה לקבוצתו החדשה הייתה לו בקשה צנועה אחת, לקבל את החולצה עם הספרה 25 שהייתה שייכת בזמנו לאליל ילדותו נאוונקאו קאנו הניגרי ששיחק מספר שנים קודם לכן בקבוצה ואישר לראשיה לתת לשחקן אחר את חולצתו.  "בילדותי הערצתי את קאנו ששיחק עבור ונגר עם המספר הזה על הגב" סיפר אדבאיור על הבחירה במספר הזה מאוחר יותר בחייו, עבור ונגר ושחקניו שבדיוק נפרדו מהחלוץ הניגרי כמה חודשים לפני כן, כניסתו של אדבאיור בעל מימדי הגוף הדומים לאלו של קאנו לחולצתו עזרו להם מאד בכדי למצוא אותו על מגרש האימונים.

ב-4 בפברואר 2006, חודש אחד בלבד לאחר הגעתו לתותחנים ערך אדבאיור את הופעת הבכורה הבלתי נשכחת שלו מול בירמינגהאם בה שיחק 21 דקות, בהן הספיק לכבוש לראשונה במדי האדום לבן. עד סיום העונה הוא כבש עוד שלושה שערים בעשר הופעות תמימות בהרכב של ונגר וראה מהצד איך הקבוצה מגיעה לגמר ליגת האלופות בלעדיו בשל העובדה שהוא לא היה יכול לשחק במדי התותחנים באירופה. מספר שבועות לאחר סיומה של אותה עונה ראשונה וזוהרת בכדורגל הבריטי יצא אדבאיור לייצג את מולדתו במונדיאל 2006, מונדיאל שממנו רבים יזכרו לו פחות את הופעותיו על כר הדשא ויותר את כישורי המשא ומתן שלו מול התאחדות הכדורגל הקונגולזית כנציג השחקנים שכמעט שבתו בעקבות מאבק המענקים שלהם במהלך המונדיאל. עם חזרתו ללונדון מגרמניה שמע אדבאיור כי המלך של ארסנל מהרהר בקשר למעבר לקטלוניה, נדמה היה כי שעתו היפה ביותר של החלוץ החדש של ונגר הגיעה. בפועל הנרי לא נטש את המועדון, אך רצף פציעות של הסופרסטאר בעונה שהגיעה לאחר החלטתו להישאר הביאה לאדבאיור הרבה יותר זמן משחק מהמצופה. באותה עונה הוא זכה באהבת האוהדים לנצח כשכבש את שער הניצחון ב-0:1 של ארסנל מול מנצ'סטר יונייטד באולד טראפורד. את העונה כולה סיים החלוץ עם שמונה שערים, אך מעבר לכיבושים היו אלו יכולותיו על המגרש אשר הדהימו רבים שהמשיכו להשוות אותו לקאנו בשל הריצה שלו שהזכירה לכולם את צעדיו המהירים של החלוץ הניגרי.

למרות שכולם ראו את כישוריו בעונה שעברה בארסנל, רבים מפרשני הכדורגל הבכירים בממלכה לא ספרו את החלוץ במאמרי פתיחת העונה של הליגה האנגלית. רוב העיתונאים דיברו על העונה הקשה אשר צפויה לעבור על ארסנל והימרו כי אם יש מישהו שיוכל לעזור לקבוצתו של ונגר להישאר במאבק על המקום הרביעי זה יהיה אחד משני החלוצים הבכירים הנוספים של הקבוצה, ההולנדי רובין ואן – פרסי או אדוארדו דה סילבה. "דיבורים של לפני העונה הם דיבורים בלבד", אמר בתחילת העונה אדבאיור לעיתונאים הבריטים בתגובה לניתוחים שלהם והוסיף, "בסיום העונה נראה כולנו מי היה זה שעזר לארסנל בדיוק כפי שהנרי היה עוזר, יש לי תחושה שזה יהיה אני. אחרי העונה הזו כשכולכם תכירו אותי, אני אהיה מוכן להקשיב לעיתונאים".  האמת היא שעד היום אדבאיור מרגיש כי העיתונאים הבריטים לא מעניקים לו את אותה תשומת לב אותה מקבלים כוכבי ליגה אחרים, אך יחד עם זאת החלוץ לא מתלונן על כך בפומבי יותר מידי  ומעדיף לדבר על השינוי שעשה במשחקו שהפך אותו בין לילה לאחר החלוצים המפחידים באירופה. " בשבועות האחרונים גיליתי כיצד אני יכול לתרום הכי טוב למשחק ההתקפה של הקבוצה" סיפר אדבאיור, " גיליתי את המהירות שלי וכיצד להשתמש בה וכעת עליי לעבוד על היכולת שלי לשמור על כושר אחיד לתקופות זמן ארוכות".

עם כל הכבוד לשיפור במשחקו של אדבאיור על המגרש, נדמה כי השינוי האמיתי אצלו הגיע מהראש. לאחרונה התוודה החלוץ כי הוא נמצא בקשר הדוק מאד עם תיירי הנרי אותו הוא מכנה כאחיו הבוגר. אדבאיור סיפר לעיתונאים כי השניים מרבים לשוחח בטלפון על דברים שקורים על המגרש  וכי חלוצה של ברצלונה נוהג להעניק לו טיפים כיצד לשפר את משחקו."לפעמים הוא באמת מדבר איתי על דברים שקורים על המגרש, מצבים ליד השער שהיו לי וכדומה, אך לרוב הוא מנסה לעודד אותי ושולח לי הודעות בסגנון יופי כבשת עוד שער אבל אני יודע כי אתה יכול לכבוש יותר ולשחק יותר טוב".  אדבאיור אינו מתבייש לספר כי עד היום הוא נעזר בהנרי כל הזמן, " אני מקשיב לו ומדבר עימו המון על המשחק עצמו וגם סתם על החיים, עד עכשיו כל העצות שלו אשר יישמתי עזרו לי להפוך לשחקן טוב יותר".

החל מיום רביעי הקרוב ינסה אדבאיור לחכות אחר הנרי ולהוליך את ארסנל שוב אל גמר ליגת האלופות, כפי שעשה הצרפתי לפני שנתיים. בשלב ראשון יהיה החלוץ לשמור על כושר השיא שלו השבועות האחרונים ולהתמודד עם ההגנה של אלופת אירופה במפגש הכפול והמסקרן בין שני המועדונים. מי יודע, אולי דווקא הוא יכריע את הרוסנרי? 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק