הכי צמוד. הכי מרתק

בדצמבר 1959, מילאו 12 אלף צופים את "באסה" לימים אצטדיון בלומפילד וראו דרבי מרתק עם שישה שערים וללא מנצחת. רגע לפני הדרבי הגדול קבלו את סיפור אחד הדרבים המרתקים שהיו כאן

יום ראשון 17 פברואר 2008
אשר גולדברג
כששואלים את אוהדי הכדורגל בתל אביב מה הדרבי הגדול ביותר בכל הזמנים אחת הדיעות הרווחות היא כי מדובר בניצחון 0:5 של מכבי תל אביב על הפועל, אי שם בתחילת שנות השבעים. הטתיקים מכירים דרבי איכותי יותר שנערך 11 שנה קודם לכן. לכבוד הדרבי הערב החלטנו להעניק לכם את סיפורו של אחד הדרבים הפחות זכורים, אך היותר איכותיים מאז ומעולם.

עונת 1959/1960 הייתה מאכזבת עבור שני המועדונים הגדולים ביותר בתל אביב. הפועל של איצ'ה מנחם סיימה אותה במקום השביעי, בעוד מכבי ת"א הצליחה לגמור את העונה במקום השלישי לא הרחק מהאלופה הפועל פ"ת. אך מה שזכור לרבים מאוהדי שתי הקבוצות מאותה עונה הינו הדרבי הסוער שהתקיים בסוף דצמבר של 1959 באצטדיון "באסה" ביפו לעיני שניים עשר אלף אוהדים נלהבים. 

הצופים שמילאו את היציעים זכו לראות דרבי מלהיב והתקפי במיוחד, משחק בו כל עשרים ושניים השחקנים חושבים רק על התקפה. עד היום רבים טוענים כי ההצגה שהתרחשה באותו יום על כר הדשא הייתה בעיקר בזכות העובדה שביציע ישב מאמנה החדש של נבחרת ישראל ההונגרי גיולה מאנדי.

כבר בדקה השביעית צהלו האדומים ביציע לאחר שאיצ'ה מנחם, הקיצוני הימני של הפועל, בעט מתוך הרחבה והכניע את אהרון שרשטינסקי שהגיע לקבוצה רק לאחר שאברהם בנדורי פרש לטובת קורס מאמנים בקלן גרמניה. בדקה ה-18 שלמה ספוז'ניקוב העלה את האדומים ל-0:2 לאחר שסיים התקפה יפה של הפועל. 

החלוץ רפי לוי הספיק לצנן את החגיגה האדומה בדקה ה-40 כאשר פרץ לרחבה, עבר את הבלם אמציה לבקוביץ' והכניע את ברנס שניצב בין הקורות במקומו של יעקוב חודרוב האגדי. השער המצמק של לוי נתן לחלוץ תיאבון ובדקה ה-51 ניצל החלוץ כדור עונשין מ-11 מטר בכדי לקבוע שוויון 2:2. 

רבים חשבו כי שחקני הפועל ישברו לאחר שערו השני של לוי, אך אלו דווקא החלו לתקוף שוב ובדקה ה-70 איצ'ה מנחם הרשית בפעם השנייה במשחק. מנחם חלף על פני צביקה איזנבויים ושחרר בעיטה מרשימה תוך כדי ריצה, בעיטה שנעצרה רק ברשת של שערה של מכבי. 

מי שלבסוף גרם לאוהדי מכבי לחייך באותו יום היה חלוצה הגדול ביותר בכל הזמנים, שייע גלזר שסיפר השבוע כי לא יגיע לדרבי הערב משום שאיש מהמועדון לא העביר לו כרטיס ליציע המרכזי. אז באותו יום חורפי בסוף דצמבר, גלזר הצליח לפרוץ באגף השמאלי ולהכניע את ברנס בפעם השלישית בכדי להשוות ל-3:3. 

הרכב מכבי ת"א: שרשטינסקי, גוזלי, מתניה, אייזנבויים, ריגל, צפרדיה, אהרונסקינד, גולדשטיין, רפי לוי, נחמיאס וגלזר. 

הרכב הפועל ת"א: ברנס, כהן, לבקוביץ', גולדשטיין, טיש, קויאטק, מנחם, רוזנבוים, סקל, ספוז'ניקוב. 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק