שוק לוינסקי

במועדון מסודר ונורמאלי, ניר לוין כבר היה מזמן מחוץ למערכת. הוא נכשל כישלון חרוץ לא רק במבחן התוצאה, אלא גם במבחן הדרך ולא קידם אף שחקן. לטיפולך אלכס שניידר

יום שני 18 פברואר 2008
שלומי לויה

מכבי ת"א הגיעה נפוחה לדרבי הזה. ה-0-4 על בני-יהודה (שגם בו הבקיעה הקבוצה שני שערים בתוספת הזמן, אבל בניגוד למשחק בנתניה ואתמול, השערים שהקבוצה כובשת בדקות האחרונות הם שערי גארבג' טיים, שלא משנים את התוצאה הסופית) וההופעה הסבירה של שחקני הרכש, ביסרה ואסוס, בתוספת ליכולת לא משכנעת של היריבה האדומה, גרמו למכבי לדבר על יציאה בטוחה מהתחתית, על נקמה על ההפסד מהדרבי הקודם ושוב לקשקש על ההכנות לעונה הבאה כשהמצב הגרוע והחמור העונה מודחק ומוכחש כאילו מדובר בקבוצה אחרת שרחוקה שתי נקודות מירידה ליגה. 

אלא שבת"א מסתמן חוק חדש בדרבים – החוק האדום. אם בשנות ה-90 העליזות של הצהובים, השאלה לא הייתה מי ינצח, אלא כמה הפועל הולכת לחטוף, עכשיו הפועל הפכה לכבשה השחורה של מכבי. תנו להפועל את מכבי כל שבוע והיא מתמודדת רצינית על האליפות. תנו לפאביו ג'וניור - שרבים היו מוכנים לרכוש לו כרטיס טיסה, רק שיילך כבר – את מכבי כל שבוע וקבלו מתמודד ראוי על מלכות השערים. באשדוד הוא החמיץ החמצה שלא ניתנת לעיכול, אבל אתמול תקע שני מסמרים בארון היוהרה של מכבי. 

בשלושת הדרבים האחרונים המחזות הם בדיוק אותם מחזות – האוהדים של הפועל שמחים ביציעים ובמכבי לומדים להשלים עם עוד הפסד ולדבר על התיקונים שייעשו במחזור הבא. מכחישי מציאות, כבר אמרנו?

בעונה שעברה הפועל הביסה את מכבי במחזור האחרון במשחק שגרם לצהובים לאבד את הסגנות, לקצר את חופשת הקיץ ולהגריל את סנטה קולומה במה שהיווה את תחילת הסוף של אלי כהן. בסיבוב הקודם גיא לוזון חגג ניצחון ראשון בדרבי תל-אביבי ואתמול כשמכבי יכולה הייתה לקבל מרווח נשימה ולקבור את הפועל מתחת לקו האדום ועוד לעיני הבוס, אלכס שניידר, היא שוב גרמה לאוהדיה לנשוך שפתיים ולעזוב את בלומפילד מבוישים. פעמיים הגיע שניידר לבלומפילד. פעם אחת ראה את הקבוצה שלו נחלצת מהפסד בדקה ה-90 מול קרית שמונה ואתמול ראה את המפלה בדרבי. לשחקנים בצהוב הייתי אומר: צפו פגיעה. 

נכון שאם המשחק היה מסתיים ב-1-1 או בניצחון צהוב, דברים היו נכתבים אחרת, אבל הכישלון של ניר לוין במועדון מתרחב עם כל משחק נוסף. במומנטום שהיה לפני המשחק, לוין היה חייב לנצח את הדרבי. גם עבור האוהדים, ששוב נתנו תצוגה ביציע (הרבה יותר מהשחקנים על הדשא) אבל לא פחות מהם עבור עצמו. גם אם מכבי ת"א תצליח להישאר בליגה, היא תעשה את זה למרות ניר לוין, לא בזכותו. 

במועדון מסודר ונורמאלי, לוין כבר היה מזמן מחוץ למערכת. הוא נכשל כישלון חרוץ לא רק במבחן התוצאה, אלא גם במבחן הדרך. לוין לא שולט בקבוצה, לא הקנה לה שיטת משחק ולא הצליח לגרום לאף שחקן בקבוצה להפוך לשחקן טוב יותר. חוץ ממשפטים בנאליים וסתמיים אחרי משחקים, קשה לשים את האצבע על דבר חיובי אחד שלוין הביא למכבי. שוק לוינסקי.
לוין גם לא אמיץ ואחראי מספיק כדי להגיד: נכשלתי ולשים את המפתחות על השולחן. מכבי ת"א השתהתה עם ההחלטה בעניין לוין ועכשיו הגיעה למצב בעייתי מבחינת העיתוי. גם לזעזוע של המערכת יש מחיר. עכשיו מכבי ת"א מצניחה את המומחה הצרפתי, טיבריוס דראו. האם מומחה לכושר הוא מה שמכבי ת"א זקוקה לו עכשיו? לא לאיש סמכותי על הקווים שיקנה לקבוצה שיטה ודרך? 

בזמן שבמכבי גמרו את ההלל על הרכש, עשה אלי גוטמן את אחת הגניבות המוצלחות ביותר בשנים האחרונות והביא לישראל את הבולגרי טלקיסקי. הבולגרי עונה על ההגדרה של שחקן חיזוק – אחד שעושה את האחרים סביבו טובים הרבה יותר. מדויק, חד וענייני. מסכן את השער, מפעיל לחץ על ההגנה ועובד 90 דקות. לא כמו שחקני הפרווה אצל היריבה העירונית.
 
איפה מליקסון?

עוד לפני ברק יצחקי, עמית בן שושן, אבירם ברוכיאן ושאר הילדים המוכשרים של בית"ר ירושלים, נצץ בבירה ילד עם הרבה כדורגל בשם מאור מליקסון. הכישרון מיבנה סומן להיות הדבר הבא בקישור של ירושלים עם טאץ' בכדור שמזכיר שחקנים גדולים באמת. מסיבות כאלה ואחרות מליקסון עזב את ירושלים והחמיץ את הרנסאנס של גאידמק. 

מאור מצא את עצמו אצל השליטה הקודמת של הכדורגל הישראלי, מכבי חיפה, שם ציפה להמשיך את מסלול ההתקדמות ולהפוך לבורג מרכזי בכדורגל הישראלי. אלא שהחיבור עם הקבוצה של רוני לוי לא הניב את התוצאה המבוקשת. מליקסון נעלם למעמקי הספסל ולמעט פירורי דקות די נעלם מהנוף. 

רגע לפני שעוד כישרון מבטיח מתפוגג, בצעד שנועד להציל לו את הקריירה עזב מליקסון את הכרמל לטובת הירוק של הפועל כפ"ס. אחרי שתי קבוצות גדולות בכדורגל שלנו מוצא את עצמו מליקסון בקבוצה קטנה. שם ליד ישראלביץ' ובן לוז הוא אמור להתחיל את פרוייקט השיקום של הקריירה שלו. על מנת לחזור לקדמת הבמה מליקסון חייב לקחת את הצ'אנס הזה בשתי ידיים ורגליים ולחזור לספק את המהלכים שהפכו אותו לפוטנציאל כה מבטיח.  

צילום: המכבי.קום

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק