בוגר יותר, עשיר יותר

בגיל 26 הוליך מיכאל באלאק את באייר לברקוזן הקטנה לגמר ליגת האלופות. חמש וחצי שנים מאוחר יותר, עם חשבון בנק גדול יותר וכשהוא במדים הכחולים של צ'לסי, הגרמני רוצה לסגור חשבון בעיקר עם עצמו

יום שני 18 פברואר 2008
רועי רובינשטיין

 קשה מאד להגדיר את הקריירה של מיכאל באלאק במילים כמו "רעה" או "טובה", שונאיו יטענו כי מדובר בכדורגלן בינוני אשר נעלם במשחקים גדולים, בעוד אוהדיו ישאלו כיצד אפשר לקרוא לשחקן שהשתתף בגמר ליגת אלופות, גמר מונדיאל והניף את אליפות גרמניה כישלון? נדמה כי הבעיה הקשה ביותר עם שאלת הקריירה של באלאק הינה כי נראה אפילו הוא אילו היה יושב מהצד לא היה יודע  כיצד להגדירה. חמש שנים אחרי שהוליך את באייר לברקוזן לגמר ליגת האלופות בו הפסידה לריאל של זידאן, ייצא ביום שלישי הגרמני ליוון שם ישחק יחד עם חבריו בצ'לסי מול אולימפיאקוס, המטרה שלו תהייה להשפיע ולהוליך את החבורה של גרנט לגמר במוסקבה, אם הם יגיעו עד שם, הוא כבר ידע מה לעשות.

עם עובדה אחת קשה מאד להתווכח, מיכאל באלאק יודע לשחק כדורגל. הוא הוכיח את זאת בצורה שלא משתמעת לשתי פנים בעונת 2001/2002 כשתוך עשרה חודשים הוליך את באייר לברקוזן הקטנה לגמר ליגת האלופות ונבחרת גרמנית אפורה לגמר המונדיאל, תוך שהוא מציג כדורגלן גרמני חדש, אחד שלא מפחד לצאת מהקופסא ולהעיז, אחד שלפחות עד לגמר אפשר לסמוך עליו. בשני הגמרים ההם הוא הפסיד, אך עדיין מראהו היפה, הכריזמה שלו וניצוצות הכדורגל שהוא הפגין על המגרש באותה עונה, הפכו את השחקן שהחל את הקריירה שלו שבע שנים קודם לכן בקבוצת צ'מניצק ועבר גם בקייזרסלאוטן ל"דיוויד בקהאם של הכדורגל הגרמני". לאחר שובו מהמונדיאל, ראשי באיירן מינכן החליטו לשים את ידם על הבחור הצעיר, 13 מיליון יורו הם השקיעו בכדי להביאו לבוואריה, סכום מצחיק אותו הם כיסו על ידי מכירת החולצות כבר באותו הקיץ. הגעתו למינכן ושילובו בקבוצה הנוצצת ביותר שקמה בכדורגל הגרמני הפכה את באלאק בין לילה לכוכב פרסומות במולדתו. שלטי חוצות, נשאו את פניו בכל חלק בעיר ובבאיירן מכרו אותו לאוהדים כמשהו מרענן במרכז המגרש. ואכן על המגרש באלאק חגג בשלושת עונותיו הראשונות בבאיירן הצלחה גדולה, כשזכה עימה בשלוש אליפויות גרמניה, שני גביעים והיה בורג מרכזי בקבוצה.

הביקורת של האוהדים הגיעה דווקא בגלל יכולותיו במשחקי ליגת האלופות, השמועה מספרת כי רבים מהיושבים ביציעי האליינץ' ארינה נהגו לכנות את באלאק "הנחנק" בכל הקשור להופעותיו בליגה החשובה בעולם. רבים שייכו את אותה יכולת שהתבטאה באופן קיצוני בעונתו האחרונה במועדון לרצונו של השחקן לעזוב את גרמניה לליגה אטרקטיבית יותר לשיטתו, דוגמת הליגה הספרדית או האנגלית.  הגדיל לעשות אולי היינס הג'נרל מנג'ר של באיירן שקבע באותה תקופה כי השחקן מתאמץ פחות משום שהוא כבר חושב על החוזה הבא שלו במועדון אחר באירופה ולא על חבריו לקבוצה. לכולם היה ברור שלבאלאק נמאס וכי הוא רוצה לנסות את מזלו בחו"ל, צ'לסי הייתה זו שקפצה על המציאה. בקיץ 2006 רומן אברמוביץ' החליט לעשות את אותה טעות אותה עשו בבאיירן והביא את באלאק ללונדון במטרה להפוך אותו לפנים היפות של צ'לסי של מוריניו אשר סבלה מביקורות רבות על משחקה המשעמם.

המעבר ללונדון שידרג את חשבון הבנק של באלאק באופן משמעותי, אך כמו בבאיירן גם אוהדי צ'לסי עדיין מחכים לראות ממנו ניצוצות מהיכולת שהציג לפני חמש שנים במדי לברקוזן. הכדורגלן שכבש רק שבעה שערים במדי הכחולים עד כה, תמיד נקשר למועדונים אחרים בחודשיו בלונדון ולא פעם נכתב בעיתונים הבריטים על עזיבה אפשרית שלו למועדון אחר. בקיץ האחרון לאחר שסבל מפציעה בקרסולו נאלץ לעבור באלאק ניתוח שהשבית אותו עד לינואר האחרון, במהלך פגרת הקיץ שוב נאלץ לגרמני להזים שמועות לפיהם הוא יעבור למדים הלבנים של ריאל מדריד בעונת 2007/2008. בפועל באלאק הודה לא פעם כי הוא יתאהב בלונדון, "זו עיר מאד גדולה עם המון מקומות קסומים" סיפר באלאק באתר האינטרנט שלו לאוהדיו עם הגיעו לצ'לסי. הכדורגלן שמודה כי בגלל עומס המשחקים טרם ביקר בכל המוזיאונים שלונדון יכולה להציע נשמע מרוצה מהמעבר שלו לבירה האנגלית למרות שהוא שומר אמונים למולדתו ומתעדכן בכל הקשור לכדורגל הגרמני דרך צלחת לווין הממוקמת בביתו. "עיתונים גרמנים קשה למצוא כאן בסביבה, אז את מנת הפוליטיקה הגרמנית שלי אני צורך דרך האינטרנט" סיפר באלאק בזמנו שהודה כי יותר מכל הוא מצטער שטרם יצא לו לראות משחק טניס בווימבלדון.

כשחזר למגרשים בינואר האחרון שב לפרוח, תחת אברהם גרנט ובהיעדרם של שחקניה האפריקנים של צ'לסי, באלאק היה חתום על לא מעט נקודות שצ'לסי השיגה בחודש וחצי האחרונים. עכשיו רגע לפני המפגש הכפול עם אלופת יוון אולימפיאקוס, לגרמני הצעיר יש עוד שאיפה אחת, להוליך את צ'לסי לגמר הגדול, להשתיק כמה מיליוני גרמנים ספקניים ולמחוק סופית את שאלת מיליון הדולר עימה פתחנו את הכתבה, לוזר או ווינר? החל מיום שלישי נגלה את התשובה.

 

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק