עכשיו אפשר לחגוג

אברהם גרנט שוב הבין הבוקר את האבסורד שקיים גם בעיתוני אנגליה: ניצחון ואתה מלך, הפסד ואתה למך. ככה זה כשאתה ממשיך להוות סימן שאלה

יום שני 25 פברואר 2008
שלומי לויה

כשדידייה דרוגבה ניצל חוסר ערנות של שוער טוטנהאם והעלה את צ'לסי ליתרון בגמר גביע הליגה, נדמה היה שאברהם גרנט נמצא בדרך הבטוחה לקראת תואר אירופאי ראשון על אפם ועל חמתם של כל המלעיזים וכל מקטרגיו. תואר ראשון היה עוזר מאוד לגרנט לבסס את מעמדו, לתקוע יתד בתודעה ולהראות שהוא מנפיק קבלות גם במבחן התוצאה. 

גרנט מהווה עד היום סימן שאלה גדול מאוד, למרות שהתוצאות שלו טובות והוא שוחה עם הכרישים הגדולים ביותר. 

התקשורת האנגלית, למשל, עוד לא ממש הצליחה לעכל את האיש שרומן אברמוביץ' הביא להחליף את מוריניו האהוב, אלא שהתוצאות של גרנט דחקו את המבקרים לפינה, ממתינים לשעת כושר לפתוח שוב את החרצובות ולשחרר את הביקורות. הם הרי ידעו כל הזמן שגרנט לא מתאים, אבל גרנט לא נתן להם יותר מדי סיבות לשחרר את הטקסטים שכבר ישבו להם כמשנה סדורה בראש ורק חיכו לעת הנכונה להשתחרר אל המקלדת ולחבוט במאמן הישראלי. אתמול, במשחק שבו צ'לסי הייתה צריכה לנצח, היא כשלה במשימה ונדמה שהכותרות באנגליה אחרי המשחק פשוט נהנות לחגוג את הכישלון של צ'לסי ועוד יותר מזה את התבוסה של גרנט. 

למרות שמדובר במשחק אחד בו הכל יכול  לקרות, צ'לסי הייתה פייבוריטית ברורה במשחק הזה. אלא שאחרי שער היתרון, הקבוצה של גרנט לא הצליחה להגדיל את הפער ולבסס את הניצחון. ואז הגיע הפנדל, השוויון של טוטנהאם והמשחק כולו התהפך. רק יכולת טובה מאוד של צ'ך סחבה את צ'לסי להארכה, אבל דווקא שם טעות של אותו שוער הביאה מאמן זר אחר, ראמוס, לצהול בסיום עם התואר הראשון שמחלקים באנגליה העונה. הסרט לא הסתיים בהפי אנד. את ההרגשה של גרנט קשה היה לפספס כשהמצלמות התמקדו בפניו העגומות. 

ההפסד של צ'לסי ואיבוד התואר החזיר לתודעה את מוריניו, שבשנה שעברה באותו מעמד הביא לצ'לסי את התואר. האם קרה משהו לתחת הכי מפורסם בכדורגל הישראלי, התחת של גרנט? בימים כתיקונים גרנט היה מביא את הגביע עם כדור שפגע בשופט מעמדת נבדל ופניו המחייכות היו פותחות את מהדורות החדשות ומתנוססות תחת כל מהדורת עיתון עם קלוז אפ שממנו ניתן היה לראות את מבנה הלסת המדויק של האיש שגדל בפתח תקווה. אבל ככה זה בכדורגל: ניצחון ואתה מלך, הפסד ואתה למך.

ובכלל, היה מי שהזכיר שגם בישראל גרנט לא רווה נחת במשחקי הגביע, גם כשהגיע כפייבוריט ברור. הם מזכירים, לדוגמא, את גמר הגביע מעונת 1991, העונה הראשונה של גרנט במכבי ת"א, שבה גם הביא למועדון אליפות, אבל נכשל בניסיון להביא את הדאבל אחרי שהפסיד בגמר הגביע להפועל פתח תקווה.

מה קורה לישראלים בצ'לסי?

על דבר אחד אין מחלוקת, שחקנים צריכים לשחק רק אם הם נמצאים ביכולת מספיק טובה ונמצאים בפורמה ולא מכל סיבה אחרת. בתחילת העונה מנה הסגל של צ'לסי שני שחקנים ישראלים מוכשרים – טל בן חיים שהגיע אחרי שנים נהדרות בבולטון וביסוס מעמדו כשחקן הגנה לגיטימי בפרמייר ליג והכישרון הצעיר בן סהר, לו צפו עתיד גדול במועדון. 

דווקא אחרי שגרנט נכנס לנעליים של מוריניו, חל פיחות משמעותי בדקות המשחק של שני הישראלים. נכון להיום, בן חיים כמעט ולא זוכה לראות דקות משחק ובן סהר כבר לא נמנה על מצבת השחקנים של צ'לסי ועבר שוב לקבוצה מליגת המשנה.

שיהיה ברור, גרנט לא אמור לתת למי מהשניים לשחק בגלל שמדובר בשחקנים שגדלו באותה המדינה שממנה הוא מגיע. הוא אמור לתת להם לשחק רק אם הוא סבור שהם יכולים לשרת את האינטרסים של צ'לסי. 

בינתיים בן חיים די נעלם מהתודעה וסהר, כאמור, ינסה להריח את הדשא מקרוב בקבוצה אחרת.


מה עם הגולים, חדד?

הרבה מאוד מילים נכתבו על הקשר היהודי צרפתי, רודי חדד, מאז הגיע למכבי ת"א. תחילה הוא סומן כבהטחה גדולה, אחרי זה הגיע גל הביקורות ולאחרונה נדמה שחל שיפור מסוים ביכולותיו של השחקן, אם כי זה עדיין לא מה שמצפים ממנו. 

עזבו לרגע את הכדרורים המיותרים ואת ההליכה העיקשת עם הראש בקיר או את הדיבורים על הכישרון הגדול שיש לשחקן ברגליים שכבר בא לידי מימוש. בואו נדבר ת'כלס. 

כמה שערים כבש חדד העונה בליגה לזכות מכבי ת"א? אפס עגול. נכון, אי אפשר להתעלם מהעובדה שחדד הוא מלך המבשלים של הקבוצה עם שישה בישולים, אבל שוב, זה רחוק מלהספיק. משחקן עם פוטנציאל כמו שלו אפשר וצריך לדרוש הרבה יותר. קחו שורה סטטיסטית של כל קשר התקפי אחרי 21 מחזורים. הייתם לוקחים שחקן קישור קדמי עם אפס כיבושים לקבוצה שלכם? 

צילומים: רויטרס


 

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק