תותחן צעיר נזרק למערכה

תיאו וולקוט נחשב כבר שנים לדבר הגדול בכדורגל האנגלי, עם צמד בסוף השבוע ולאור פציעותיהם של דה סילבה ורובין ואן פרסי, נראה פתאום כי לחלוץ הצעיר תהייה השפעה על גורל מאבק האליפות של ארסנל

יום שני 25 פברואר 2008
רועי רובינשטיין

השער השני של תיאו וולקוט במשחקה של ארסנל מול בירמינגהאם בשבת (2:2) היה העתק כמעט מדויק של מה שארסן ונגר, מאמנו של החלוץ הצעיר חולם לראות ממנו בעוד עונה או שתיים. וולקוט אסף את הכדור במחצית המגרש של בירמינגהאם והוליך התקפה מתפרצת של התותחנים כשאמנועל אדיבאיור מימינו וניקולאס בנדטנר משמאלו. וולקוט התקדם בצעדים מהירים אל עבר הרחבה של היריבה, עשה הטעיה אחת לבלם ובעט בקור רוח משבעה עשר מטר בכדי להעניק לקבוצתו יתרון זמני. ברגע אחד, ריצה אחת, ונגר ידע, הילד שגדל על הספסל שלו סוף כל סוף מוכן לפרוח.

וולקוט (17) שהגיע לקבוצה עטורת הכוכבים הצעירים של ונגר לפני שנתיים, נחשב תמיד כהבטחה הגדולה של הכדורגל האנגלי. הנער אשר מודה בכל הזדמנות כי למרות שהוא לובש את מדי התותחנים, הוא בכלל אוהד ליברפול, אמור להיכנס לרוטציה של ונגר באופן מאסיבי בשבועות הקרובים לאחר שהצרפתי נותר עם שלושה חלוצים משמעותיים בסגל לאור פציעותיהם של רובין ואן פרסי ההולנדי שצפוי לחזור רק בעוד מספר שבועות ואדאוורדו דה סילבה הקרואטי שאמש שבר את רגלו וסיים למעשה את העונה.

היום אפשר לומר בפה מלא כי צמד השערים של וולקוט שהעלו את כמות הכיבושים שלו בקבוצה לארבעה מאז הצטרפותו, כמו גם הפציעות של שחקני החוד של ארסנל, הצילו אותו מהשאלה לאחד ממועדוני הצמרת של ליגת המשנה אשר הייתה צפויה להתבצע בימים הקרובים. מאמנו הצרפתי כבר סיפר לעיתונאים כי אינו מרוצה מההתקדמות האיטית של וולקוט הצעיר שנחשב לכישרון הגדול ביותר שגדל באנגליה בעשרים השנה האחרונות וכי הוא מתכוון לשחררו עד לסיום העונה למועדון קטן בו יוכל לצבור ניסיון. עכשיו ונגר, אם ירצה ואם לא, תלוי יותר בכל בכישרונו הייחודי של וולקוט.

הוא נולד בעיירה קטנה ליד ניוברי, שם החל לשחק כדורגל בקבוצה המקומית וכבש למעלה ממאה שערים בגילאי הנוער. השמועה על יכולותיו ומהירותו של וולקוט התפשטה כל כך מהר ברחבי אנגליה, עד שכשהיה בן 14 בלבד החתימה אותו חברת נייקי על חוזה ארוך טווח, בתקווה שהוא יהיה הפנים שימכרו אתמוצריהם גם בעתיד, למשל ב-2008. אך לא רק נייקי התלהבה מהכישרון הצעיר, הייתה זו סאות'המפטון שהביעה עניין משמעותי ראשונה ואף ביצעה את כל המהלכים הנכונים בכדי להביאו לקבוצת הנוער של המועדון. מהרגע הראשון שלו בקבוצת הנוער וולקוט הפך לכוכב הבלתי מעורער של המחלקה, הוליך את נבחרת הנוער של המועדון לזכייה בגביע הנוער בעונת 2004/2005 ואף זכה לכמה דקות משחק בקבוצה הבוגרת כשהיה רק בן 15 וחצי. בעונה הבאה הפך וולקוט לחלק בלתי נפרד מהקבוצה הבוגרת של סאות'המפטון בה כבש ארבעה שערים והראה את כישרונותיו אשר זיכו אותו בהמשך בחוזה אצל התותחנים.

בגיל 16 בלבד, חתם וולקוט אצל ארסן ונגר שגבר במרוץ אחריו על שאר אריות הפרימיירליג. סכום ההעברה עמד על 5 מיליון ליש"ט, הסכום הכי גבוה ששולם עד כה באנגליה עבור שחקן בגילו, כאשר לפי ההסכם בין שני המועדונים הסכום אמור לצמוח ל-12 מיליון ליש"ט כאשר וולקוט יקבל את חולצת ההרכב באצטדיון האמרויות. כמו רבים מהשחקנים הצעירים שהגיעו לצפון לונדון בשנים האחרונות, גם וולקוט הפך לבן טיפוחהם של ונגר את הנרי ולמד דבר או שניים מהצרפתי. וולקוט מעיד על עצמו כמי שאוהב לשחק במרכז ההתקפה בדיוק היכן שהוא משחק במדי נבחרת אנגליה הצעירה, אך קיבל כמעט בכניעה כל דקה שונגר נתן לן לשחק על הקו הימני של הקישור בקבוצתו. החל מהמשחק הבא של קבוצתו מול אסטון וילה יפתח וולקוט בחוד ההתקפה לצד אדבאיור. "הדבר הכי טוב שיכולתי לבקש היה להשתייך לקבוצה הצעירה הזו" סיפר וולקוט באחד הראיונות שערך לאחר המשחק ביום שבת האחרון. מעתה ונגר יבקש ממנו לא רק להיות שייך אלא גם להוביל אותה יחד עם ססק פאבריגאס, אדבאיור ושאר השחקנים אל עבר האליפות. מי יודע אולי בגיל 18, וולקוט כבר יניף את הגביע החשוב מכולם באנגליה ואם זה יקרה קרוב לוודאי, שכולם יקראו לו תותחן. 

צילומים: רויטרס 

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק