ההפתעה הגדולה בכל הזמנים

גביע המדינה סיפק ב-1963 הפתעת ענק, הגדולה ביותר מעולם בכדורגל הישראלי, שדור ותיקי מכבי ת"א זוכר עד היום. רפי שושן מהפועל נהריה מליגה ב' כבש שער ששלח את "הצהובים" הביתה, 0:1 וחגיגות ענק בצפון

יום שלישי 26 פברואר 2008
אשר גולדברג

 לכל קבוצת כדורגל יש זיכרונות נוסח "סינדרלה", כשקבוצת כדורגל חלשה ומליגה נמוכה שולחת אותה הביתה, ממסגרת גביע המדינה. "סינדרלה" או ליכלוכית, למכבי ת"א מלכת הגביעים יש זיכרון צורב אותו היא סוחבת על גבה מאת 2.3.1963, לפני 45 שנים.

שלב שמינית הגמר, סידר למכבי ת"א הגאה נסיעה ארוכה לנהריה, למפגש בצהרי היום נגד הפועל נהריה מליגה ב'. למעלה מ-4,000 חובבי כדורגל מישובי צפון המדינה נאספו במגרשה של הפועל נהריה כדי לחזות בהתפעה הגדולה ביותר מאז ומעולם במשחקי הגביע.

מכבי ת"א שאותה אימן היוגוסלבי, סאלבוליו סטנקוביץ', עלתה בהרכב הבא: לוין, זולוטולוב, צרפתי, פלשל, בכר, וילנסקי, יעקובי, עסיס, יצחק לוי, נחמיאס, ברידקין.

הפועל נהריה התייצבה בהרכב הבא: סגל, פולאק, מנחם, וינשטיין, לסקין, לייזר, דגני, ברקוביץ', ונונו, חביבי, שושן.

מכבי ת"א הייתה הפיינליסטית של השנה הקודמת, ואיבדה בגמר בלתי נשכח את הגביע בתבוסה למכבי חיפה 5:2. נהריה הייתה אמורה להיות יריבה נוחה.

שריקת הפתיחה של השופט משה  דוידוביץ', הייתה מלווה בגישושים מקומיים. ביציעי העץ והעמידה בלטו מאות חיילי חטיבת גולני, הם עסקו  בזיהוי כוכבי מכבי ת"א, והצביעו בעיקר על יצחק פלשל, יצחק נחמיאס, וילנסקי, בכר ועסיס.

מכבי ת"א שיחקה חלש, הקישור איבד כדורים ללוחמי נהריה שרצו והתרוצצו בכל חלקי המגרש. הכדורים שכבר נבעטו לשער המארחת מצאו את השוער סגל, קולט ובולם בפוזות אהובות על צלמי התקופה.

בלם מכבי ת"א, סמי צרפתי (אביו של גיא צרפתי מעירוני קרית שמונה) עמל קשה מול הפריצות של ונונו וחביבי. עד הדקה ה-89, לא נפלו שערים, כשגם תיקו מאופס היה הישג שהיה גורר הארכה.

אבל 60 שניות לפני השרחקה האחרונה,  בא הנוק-אאוט של הקיצוני השמאלי הצנום והמהיר, רפי שושן. שושן הכניע בכדור חד וחזק את חיימקה לוין, שוער מכבי ת"א והנבחרת הלאומית 0:1.

הדקה האחרונה עברה כמו נצח, השוער סגל צעק כי הזמן עמד מלכת. דוידוביץ' שרק לסיום המשחק, הפתעת ענק שגרמה להלם כשפורסמה בחדשות של הרדיו בקול ישראל (אינטרנט היה בישראל רק34  שנה מאוחר יותר וחיים יבין עוד לא חלם אז  על טלביזיה).

מכבי ת"א לא השלימה עם ההפסד המביש, כשברחובותיה של נהריה חגגו עם שושן וחבריו עד אחרי חצות. הגישו ראשי מכבי ת"א, ערעור, בטענה שהפועל נהריה שיתפה שני שחקנים שלא כחוק.

ועדת הליגה והגביע בהרכב יוסף דגן ואורי וילנסקי (הם דווקא עבדו בהתאחדות עד לפני 6 שנים) פסקה ניצחון טכני של 0:3 למכבי ת"א. אך הפעם ערערה הפועל נהריה, חובבי הכדורגל עקבו אחרי האירועים. בישיבת בית הדין העליון ועל סמך תקדים מהעבר, אושרה התוצאה.  ניצחון לנהריה וחגיגית המשך בבתי הקפה ובמדרחוב המקומי.

ברבע הגמר פגשה הפועל נהריה את האלופה, הפועל פ"ת, לה הפסידה 5:3, תוצאת כבוד. בלם מכבי ת"א סמי צרפתי אמר השבוע ל-TELESPORT: "זו היתה סנסציית ענק. בדיוק כמו  שישראל תנצח את נבחרת ברזיל, במשחק מכריע ".

תגובות

טלספורט בפייסבוק

9