הכי ארוך. הכי קשה

קבוצות ליגת העל מתגאות בכך שעליהן לעבור חמישה סיבובים כדי לזכות בגביע. ניסינו למצוא מה הדרך הארוכה והקשה ביותר לזכות בגביע כלשהו ומצאנו: מוקדמות גביע העולם דרך אסיה. עד הגביע: רק 29 משחקים

יום שלישי 26 פברואר 2008
רועי רובינשטיין

לא מעט ביקורות נשמעו בשנים האחרונות על מפעל גביע המדינה. קבוצות ליגת העל והליגה הלאומית זוכות למיני מתנה בכך שנצחונות בחמישה משחקים מובילות אותן לזכיה בגביע. יתרה מכך - ייתכן שארבעה משחקים בלבד יספיקו לזכייה בכרטיס לגביע אופ"א.

ניסינו למצוא את הדרך האורכה לזכות בגביע כלשהו. מצאנו: יש הרבה דרכים לזכות בגביע עולם, אך הדרך של נבחרות אסיה לשם עלולה להימשך 29 משחקים (כולל משחק הגמר), כש-22 מתוכם יהיו משחקים מוקדמות.

 TELESPORT מנסה לעשות מעט סדר בבלגאן שיצרה פיפ"א במזרח הרחוק וגם לנבא מי יהיו עשרת המועמדות הסופיות לטורניר הגמר

אגב, אי שם בערב ה-28 באוקטובר 1992 בזמן שנבחרתו של שלמה שרף נחצתה לחמש חתיכות באצטדיון הלאומי בוינה (2:5 להרצוג וחבריו למי שכח),  היו לא מעט אנשים בהתאחדות לכדורגל הישראלית שחשבו שזו אולי הייתה טעות לבקש לעבור לאירופה לקראת משחקי מוקדמות מונדיאל 1994. במבט היסטורי, שש עשרה שנים אחרי ברור כי המעבר לאירופה עשה רק טוב לכדורגל הישראלי, לא מאמינים? חושבים שאם היינו נשארים באסיה דרכנו לדרום אפריקה 2010 הייתה סלולה מראש? קחו נשימה ותקראו.

43 מדינות יצאו לדרך

לא פחות מ-43 מדינות נרשמו בפיפ"א תחת יבשת זו וכולן ביקשו להגיע למונדיאל, עבור חלקן המסע נגמר כבר לאחר צמד משחקים, עבור אחרות הוא עוד עשוי להסתיים לאחר לא פחות מ-22 משחקי מוקדמות המתפרשים על פני שנתיים וחצי. מי שתעפיל לטורניר גביע הולם תצטרך לערוך עוד 7 משחקים כדי לזכות בגביע.

המוקדמות באסיה מתחלקות לארבעה סיבובים, בסיבוב הראשון משתתפות כל הנבחרות פרט לחמשת המדינות המדורגות בדירוג הגבוה ביותר של פיפ"א (דיינו: אוסטרליה, יפן, דרום קוריאה, ערב הסעודית ואירן) אשר עולות אוטומטית לסיבוב השלישי. 38 הנבחרות שנותרו, מתחלקות לתשעה עשר מפגשי גומלין בהן המפסידות מודחות באופן סופי מאפשרות ההעפלה למונדיאל. לאחר סיום משחקי הסיבוב הראשון ועם תשעה עשר נבחרות מחויכות, פיפ"א שולחת את אחת עשרה הנבחרות הבכירות שהעפילו לשלב השני היישר אל השלב השלישי, בכדי להצטרף לאותן חמש נבחרות שכבר קיבלו דרכי הנחה. שמונת הנבחרות הנותרות נאבקות ביניהם על ארבעת המקומות האחרונים בין עשרים הגדולות שמרכיבות את הסיבוב השלישי בקרב ישיר של צמד משחקים.

כך יוצא כי בסיבוב השלישי, אנו נותרים עם חמישה בתים הבנויים כל אחד מארבעה נבחרות המשחקות האחת נגד השנייה פעמיים (בית וחוץ) כשלאחר ששת המשחקים שתי הראשונות מכל בית מעפילות לסיבוב הרביעי. עשרת המעפילות לסיבוב הרביעי מתחלקות לשני בתים של חמש נבחרות כשבכל בית מתמודדות הנבחרות בשיטת ליגה של בית וחוץ על שני המקומות הראשונים שיעפילו למונדיאל, בנוסף לארבעת הנבחרות שמעפילות אוטומטית, נערך מפגש כפול בין השתיים שמסיימות במקום השלישי בכל בית בכדי להכריע מי תהייה הנבחרת החמישית של אסיה שתוכל להגיע למונדיאל אם היא תגבור על נציגת אוקיאניה במפגש כפול בדצמבר 2009. איפה כל אלה שרצו את אסיה עכשיו?

השלב השלישי – חמישה בתים, עשר מועמדות להעפלה

למרות כל האמור מעל, רבים מחשיבים את סיבוב המוקדמות השלישי באסיה כפתיחתם הרשמית של מוקדמות המונדיאל ביבשת, אולי זו העובדה שכאן לראשונה נכנסות לפעולה הנבחרות הבכירות או כינוס הנבחרות לבתים במקום משחקי הנוק אאוט שהיו עד כה, אך כך או כך כאן כפי שאומר טים קייהיל האוסטרלי, "מכאן המשחק האמיתי מתחיל".

בית 1: סוף סוף מבחן אמיתי לאוסטרליה (אוסטרליה, עיראק, סין, קטאר).

זה כבר שנים שנבחרת ה"סוקרוס" האוסטרלית לא זכתה ליריבות ראויות בשלב המוקדמות למונדיאל, השתייכותה לאזור אוקיאניה במשך שנים הפכו את המוקדמות למונדיאל לבדיחה מהלכת בארץ הקנגורו עד לקרב הכפול המסורתי מול היריבה הדרום אמריקנית המזדמנת על הכרטיס האחרון למונדיאל. השנה האוסטרלים שמציגים את הנבחרת בעלת הכי הרבה שגרירים מחוץ לאסיה הם המועמדים הבטוחים להעפיל לשלב הרביעי של המוקדמות מבית מספר 1 יחד עם אלופת אסיה עיראק שגם תכבד אותו בנוכחותה. האוסטרלים שכבר טעמו את טעם הזרח באליפות אסיה האחרונה שם הודחו על ידי יפן ברבע הגמר, רוצים קודם כל לנקום בעיראקים שהנחילו להם הפסד כואב 3:1 עוד בשלב הבתים של אותה אליפות ואז להעפיל לשלב הבא.

אלופת אסיה עיראק תתמודד ככל הנראה על המקום השני בבית עם נבחרת סין החזקה, העיראקים שמאז זכייתם באליפות היבשת החליפו מאמן וכיום מונהגים על ידי אגיל אולסן הנורבגי שיודע כי לאחר ההצלחות של השנה שעברה אסור יהיה לו לאכזב את מיליוני העיראקים שמחכים רק לבשורות טובות בין פיגוע לפיגוע שעדיין מתרחשים במדינה. מי שעשויה להוות יריבה שקולה לעיראקים במלחמה על המקום השני היא סין שעשתה קפיצת מדרגה ספורטיבית גדולה, עמוקה ורחבת היקף בעשור האחרון לקראת אירוע השיא של השנה שייערך בתחומיה האולימפיאדה. הסינים שהופיעו לראשונה במונדיאל בקוריאה ויפן ב-2002 שמו להם למטרה להעפיל למונדיאל הקרוב כמי שרוצים להוכיח לעולם כי ההתקדמות הספורטיבית שלהם לא תיעצר לאחר טקס הסיום של האולימפיאדה הקרובה. הנבחרת הרביעית בבית, קטאר, נחשבת לחלשה מבין הארבעה גם בגלל היכולת של שחקניה על המגרש בשנים האחרונות וגם בשל העוצמה של שלוש הנבחרות האחרות בבית שלצידן נדמה כי היא לא תצליח לייצר יותר מידי דרמה.

בית 2: כל אחת חולמת לעלות (יפן, בחריין, אומן, תאילנד)

בעוד שבבית 1 האוסטרלים נראים כמועמדים הבטוחים לעלייה, הנבחרת שמועמדת לעלייה כמעט ודאית מבית 2 היא נבחרת יפן של איביצ'ה אוסים. המאמן הבוסני מגיע למשחקי המוקדמות הקרובים עם נבחרת משופעת בכוכבים צעירים אותם העלה בשנה האחרונה מהנבחרת האולימפית ושביחד עם שחקני הנבחרת היותר ותיקים אמורים להרכיב את השלד החדש של הנבחרת מארץ השמש העולה שאמורה לקחת את יפן למונדיאל הרביעי ברציפות שלה.

מתחת ליפן צפוי קרב משולש על המקום השני בבית בין בחריין, אומן ותאילנד. הבחריינים שהיו רחוקים כפסע מהמונדיאל הקודם לאחר הפסד בדו קרב הישיר מול טרינידד וטבגו על המקום בין 32 הגדולות מגיעים למשחקים הקרובים במטרה אחת, ללכת צעד אחד יותר רחוק מבעבר. המאמן מאקלה שספג מכה קשה עם פרישתם של מספר שחקני מפתח במהלך הקיץ האחרון צפוי לנסות ולחזור על ההישג ההוא לפחות עם שחקנים מעט פחות מנוסים על מלאי אנרגיה. מי שעלולות להפריע לו נבחרות אומאן ותאילנד נחשבות בעיני רבים לנבחרות פחות מוכשרות מהבחריינים ולמרות שיחסי הכוחות אולי נראים פחות או יותר שווים, הם לא יצליחו ככל הנראה מלמנוע את העפלתם של הבחריינים לשלב הבא יחד עם יפן.

בית 3: דרבי קוריאני סוער (דרום קוריאה , צפון קוריאה, ירדן וטורקמניסטאן)

המפגש המסקרן בין קוריאה לצפון קוריאה יעמוד במרכז משחקי בית 3, שתי המדינות שנוצרו כתוצאה מחלוקת רפובליקת קוריאה בשנת 1948 בגלל המלחמה הקרה ואף חוו מלחמה בתחילת שנות החמישים של המאה הקודמת יפגשו בסך הכל בפעם ה-12 בהיסטוריה לשתי קרבות ישירים ביניהן במהלך משחקי הבית. נבחרת דרום קוריאה היא המועמדת הבטוחה להעפיל לשלב הבא ולו רק בזכות הניסיון שלה במעמדי הגמר של גביע העולם לאורך השנים. הדרום קוריאנים שהפכו לקבוצה האסיאתית הראשונה אי פעם שהעפילה לחצי גמר גביע העולם לפני שש שנים כשארחו את המונדיאל ב-2002 רוצים לשוב לטורניר הענק הזה בפעם השלישית ברציפות ונראה כי לפחות על המגרש הם מצוידים בכוכבים בסדר של פארק ג'י סונג, לי – יאנג פיו ולי צ'ון – סו שימשכו את הנבחרת לשלבים הסופיים של המוקדמות.

בעוד שהדרום קוריאנים ישענו על שלושת שחקני הייצוא הגדולים שלהם לפרמיירליג, נבחרת צפון קוריאה תורכב מהכישרונות הצעירים אשר הביאו הרבה מאד כבוד לשליט קים איל סונג במהלך השנה האחרונה כשהעפילו כמעט לכל טורניר חשוב של פיפ"א בכל אחד משכבות הגילאים השונות. אסור לנו לחשוב שהצפון קוריאנים יראו במשחקים אלו כמקום לפתיחת דו שיח עם המערב, אך אחת המדינות הקומוניסטיות  האחרונות ביקום תרצה לסיים במקום השני פני ירדן וטורקמניסטאן החלשות שלא יהוו יריבות של ממש לשתי הקוריאניות.

בית 4: הלבנונים ימצאו סיבה לחגוג? (לבנון, ערב הסעודית, סינגפור, אוזבקיסטאן)
בזמן שאצלנו דנו בדו'ח וינוגרד אצל שכינינו ואויבינו מצפון התכוננו בימים האחרונים למשחק הבית שלהם מול אוזבקיסטאן שייערך באצטדיון הלאומי בבירות מחר. הלבנונים שהעפילו לסיבוב השלישי של המוקדמות לאחר ניצחון על הודו בסיבוב הראשון לא נחשבים למועמדים בכירים להעפיל מהבית הזה לסיבוב המוקדמות הבא ולאור כל הבעיות שיש בכדורגל הלבנוני Aוחצי האחרונות ועליהם יכולתם לקרוא כאן ב-TELESPORT נראה כי הנבחרת של השכנה מהצפון תתמודד סינגפור החלשה על הזכות לא לסיים אחרונה בבית.

שתי הנבחרות שכמעט בוודאות יישארו בריצה אחר הכרטיס לגביע העולם 2010 גם בסיום הסיבוב השלישי הן ערב הסעודית ואוזבקיסטאן. מאז העפלתה ההיסטורית של ערב הסעודית למונדיאל 1994, הפכה הנבחרת של שחקן השנה באסיה  יאסר אל – קאחטאני למבקרת קבועה באירוע החשוב בכדורגל העולמי ונראה כי גם הפעם לא יהיו הרבה נבחרות שיעמדו בדרכה לניצחון.  האוזבקים, שנחשבים לנבחרת החזקה ביותר מבין חמשת הנבחרות שמייצגות את המדינות שהצטרפו להתאחדות האסיאתית לאחר נפילת ברית המועצות מציגים בשנה האחרונה נבחרת משתפרת שצפויה לקטוף פירות ראשונים על הכדורגל החיובי שהיא מציגה עם העפלה סיבוב המכריע של המוקדמות באסיה.

בית 5: בית "ציר הרשע" (אירן, סוריה, כווית ואיחוד האימריות)

אין לנו מושג עד כמה מעניינות מוקדמות גביע העולם באסיה את האמריקנים, אך אנו די בטוחים שעל הבית הזה הם קיבלו דיווח. אירן וסוריה שתיים שלא בדיוק מתחבבות על הנשיא בוש, יפגשו כבר מחר בטהרן במשחק הפתיחה של הבית שצפוי להביא את נבחרת איראן החזקה לשלב הבא. האיראנים שמציגים את אחד הסגלים המשופעים בשחקנים המשחקים מעבר לים ובמיוחד במדינות אירופה השונות לא צפויים לעבוד קשה מידי בכדי לעבור לשלב הבא.

בזמן שנבחרת סוריה לא אמורה להוות איום רציני בתחום הכדורגל, נראה כי יהיו אלה נבחרות כווית ואיחוד האמרויות שיאבקו על המקום השני בבית. מאמן האמירויות הצרפתי ברונו מאצו שכבר זכה עימה בגביע המפרץ ב-2007 ינסה להדריך אותה לפחות לשלב הבא של המוקדמות וייעזר באיסמעיל מטר שזכה לפני חמש שנים בתואר "כישרון העתיד" של המונדיאל עד גיל 20.

מי היו הנבחרות שימשיכו לצמד הבתים הסופי של מוקדמות מונדיאל 2010 באסיה? האמת אין לדעת, אך מה שבטוח שפחות מסובך זה יכול היה להיות... 

צילומים: רויטרס

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק