מלחמה, שלום ו...כדורגל

בשבת האחרונה נעצר משחק כדורגל באשקלון בעקבות מטח טילי קסאם על העיר. אך בעבר היה זה הכדורגל שהפסיק את המלחמה. בחג המולד 1914, כאשר הגרמנים והאנגלים החליטו על הפסקת אש בכדי לשחק כדורגל

יום שני 03 מרץ 2008
רועי רובינשטיין

 עבור חובבי כדורגל אין דבר יותר נשגב מלהבקיע שער, אך כל אוהד כדורגל הוא קודם כל בן אדם החי במדינה ולעיתים הוא חייב להתייצב לצידה בשעת מלחמה או משבר, אין שום דבר נשגב במלחמות. בניגוד למשחק האהוב, אין איש שמנצח בהן ולרוב הן מפשיטות את האמת של עולמנו לשלנו או שלהם, רעים וטובים בלית ברירה. קשה לחשוב כי נער עם נשק ביד יוכל באמת לחלום על דברים כמו חופש או שימחה של שער כשהוא בשדה הקרב.  אך ב-1914, במהלך מלחמת העולם הראשונה היו אלפים בודדים שלרגע אחד, הפכו את שדות הקרב לשדות חלום ותשוקה.

31 מיליון בני אדם מצאו את מותם במהלך ארבע שנות המלחמה (1914-1918) שנקראה בשפת כולם אז, "המלחמה הגדולה". רבים מאלו ששרדו  את שדות התופת לא דיברו על מראות הזוועה כששבו לביתם, רק על רגעים בודדים הסכימו לדבר, על חברים קרובים שנפלו או על געגועים לבית חם ולמשפחה. אחד הדברים שהחיילים ששרדו את המלחמה היו מוכנים לשתף בהם את יקיריהם היה מאורע שהתרחש בבוקר ה-25 בדצמבר 1914 ונקרא לימים כ"הפסקת האש של כריסטמס". 

לטענתם של הלוחמים, בתאריך זה של הולדת ישו, חלה הפסקת אש של יממה בין הכוחות המזוינים משני הצדדים וחיילי המלכה נחו בזרועות חיילי הצבא הגרמני ואף השתתפו במשחקי כדורגל מאולתרים בשטח סטרילי בין שתי המחנות. היסטוריונים נאבקו במהלך השנים להסביר כיצד נוצרו כל כך הרבה סיפורים שונים סביב אותה הפסקת אש של כריסטמס עד שחלקים מסוימים מתושבי אנגליה החלו שלא להאמין ללוחמים שסיפרו את סיפור היממה השקטה ביותר במלחמת העולם הראשונה. כיום אנו יודעים לספר כי לא מדובר היה בהפסקת אש אחת, אלא ברצף של הפסקות אש בלתי רשמיות אשר נקבעו בין הכוחות הלוחמים בכמה חזיתות שונות ללא שום הוראה מלמעלה. ההיסטוריונים הגיעו לגילוי זה, לאחר ששמעו עדויות שונות על משחקי כדורגל שונים שנערכו באותו יום בין החיילים הבריטים לחיילים הגרמניים בין שדות הקרב של המלחמה הארורה. מרוב העדויות עולה כי בהרבה מאד שדות קרב החלו את היום בקבורת הקורבנות של יום האתמול, כשכל צד עוזר לשני במלכת הקבורה ורק לאחר מכן התפנו להכיר את חיילי האויב, לחלוק עימם מתנות וליהנות מאחר צהריים של כדורגל.

"הכל החל מוקדם מאד בבוקר" כתב במכתבו חייל בריטי אלמוני לבני משפחתו, " מהרגע שפקחתי את עיניי ידעתי שזה הולך להיות חג המולד הטוב ביותר שהיה לי בחיי. עם השחר קיבלנו את המתנות מהצבא ונחנו מהיריות של אמש. בשלב מסוים בבוקר הגיע מפקד הכוחות הגרמנים אל מרכז שדה הקרב ואיחל לנו חג שמח, באישורו של המפקד ניגשנו אל הנקודה בה עמד בעוד החיילים הגרמנים עושים את אותה דרך מהשוחות בהן הם ישבו. נדהמתי לגלות כי חלקן מדברים אנגלית רהוטה להפליא, החלפנו מתנות שונות כשעיקר התחלופה הייתה של סיגריות מיד ליד" מספר החייל האלמוני.

" המרחב האינסופי שנח בין שני המחנות קרא לנו לשחק כדורגל" כתב לפני שנתיים אלפרד אנדרסון הניצול האחרון מאותו יום מופלא אשר היה בן 18 כשהוצב בלה האברה, צרפת. "אני זוכר את השקט ההוא שעטף אותנו, רק מספר שומרים מועט לבוש במדים וכל השאר נחים. לפתע הופיע כדור, אין לי מושג מי הביא אותו ולמען האמת איך, אך אני זוכר כי מספר חיילים החלו לבעוט בו בספונטניות המזכירה ילדותיות ולא חיילי מלחמה. מה שהחל כסתם התמסרויות בין חיילים בריטים לגרמנים הפך במהרה למשחק של ממש עם שערים אשר סומנו על ידי קסדות החיילים ובו הגרמנים ניצחו 2:3" מספר אנדרסון ביומנו.

כאמור, כמו אנדרסון היו רבים אחרים שידעו לספר על משחקי כדורגל אחרים בהן התוצאות לא היו זהות, משחקים שברוב המקרים אכן התקיימו. לצערם של אותם חיילים, היו אלה המפקדים רמי הדרג שהחליטו ברוב המקרים לעצור את חגיגת הכדורגל שהתפתחה בשטח ההפקר שבין שני המחנות. " נפרדנו בלחיצות ידיים חמות" כתב ג'ורג' אדה, חברו של אנדרסון לגדוד במכתב ששלח למשפחתו בו סיפר כי מפקד ההחיילים הגרמנים נפרד ממנו במילים: "היום חווינו שלום, מחר צא להילחם עבור מדינתך כפי שאלחם למען מדינתי".

בחלק מהמקומות בהן התנהלו הפסקות האש מלוות במשחק הכדורגל, התותחים נדמו ליותר מאותה יממה, מספרים כי בלה האברה, למרות שאף חייל לא ניסה ליצור קשר שוב עם החיילים מהעבר השני, עבר שבוע תמים עד שמישהו ירה עוד ירייה. כמו כן ידוע לנו כיום כי שנה מאוחר יותר בחג המולד של 1915, ניסו מספר מפקדים שונים מהצד הבריטי לחזור על המאורע של השנה שעברה אך ספגו בעקבות כך תבוסות קשות. הידועה מכולם הינה סיפורו של קפטן מיילס בארנס אשר השיג הפסקת אש קצרה אך ברגע שחייליו הגיעו לשחק כדורגל מול הגרמנים, הם ספגו מכת מחץ שהותירה רבים מהם לא בין החיים.

זה היה סיפור קטן, על מלחמה, שלום וכדורגל אשר לרגע בודד ב-1914 התקיימו יחדיו במספר מקומות ברחבי העולם. עבור אוהד כדורגל אין דבר יותר נשגב מלהבקיע שער, עבור לוחמי עבר כאלפרד אנדרסון לא היה דבר יותר נשגב בחייו מאשר לתת ללוחמי המלחמות של היום השראה ותקווה.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק