לא היורש של נמני

יוסי שבחון כבש אתמול את שער הניצחון בדרבי ועלה לראש טבלת הכובשים של הקבוצה אבל עדיין לא מנהיג.. וגם: הדיבורים על ההישארות בליגה מוקדמים מידי

יום שני 10 מרץ 2008
שלומי לויה

חמישה מחזורים בחוץ כפתה הפציעה על יוסי שבחון, שהיה ממשיך להיעדר לפחות עד המחזור הבא אלמלא כנע ניר לוין אתמול בערב ללחץ הקהל ומחזיר את הקשר לעשר הדקות האחרונות של הדרבי. שבחון הכניס ראש בריא לכדור דקה לפני הסיום והעניק למכבי ת"א שלוש נקודות יקרות וחשובות במאבק ההישרדות. הוא גם הפך את המאמן שלו, שרצה להכניס בכלל את רביד גזל, לגאון שקוטף את הקרדיט על החילופים המוצלחים שלו. 

השער של שיבחון ביסס אותו כמלך השערים של מכבי ת"א העונה עם 7 כיבושים ושוב הדגיש את הכישרון שטמון בקשר ואת החדות שלו מול השער. אלא ששיבחון, מהרגע שבו שלף לוני הרציקוביץ' את פנקס השיקים והעביר את שיבחון מהפועל פ"ת לקרית שלום, מתמודד עם קוף ענק על הגב. לקוף קוראים: היורש של אבי נמני. גם אתמול אחרי שער הניצחון זקף הקוף את קומתו. 

מטען הציפיות שהוצמד לגב של הבחור הצנום מפתח-תקווה הוא ענקי, אבל מדובר במשימה שהיא כמעט בלתי אפשרית. אבי נמני לא צומח בכדורגל הישראלי כל יום, גם לא כל עשר שנים. כישרון ווינריות ותעוזה כמו שיש למספר 8 בצהוב (שעדיין לא פרש באופן רשמי ופורמאלי) גודלים פה אולי פעם אחת בדור. 

הרבה מועדונים שמתקשים למלא את החלל ברגע שהכוכב הכי גדול שלהם או הדמות הדומיננטית ביותר אצלם במשך שנים מפנה את הבמה. גם התקשורת מצטרפת לחגיגה ומחפשת בנרות תחליפים זמינים, כאילו ששחקנים ברמה הזו ובאיכות הזו הם דבר שבשגרה. בהפועל ת"א, למשל, במשך שנים חיפשו את היורש של משה סיני. כמות הקשרים שלבשו בנוסף על החולצה האדומה גם את התקווה להיות הסיני הבא של הפועל וירדו מהבמה במהירות הוא עצום (מי אמר אליאור ברנס?) עד היום תרים בבית"ר ירושלים אחרי האורי מלמיליאן הבא (מי אמר יעקב שוורץ?) וקיימות דוגמאות נוספות. 

בגילו של שבחון נמני כבר היה מספר חזק בכדורגל הישראלי עם אליפויות וגביעים ועמוד תווך בנבחרת ישראל. שיבחון עדיין לא פרע במכבי ת"א את השטרות והוא עדיין מסומן כהבטחה להפוך לדבר הבא בקישור הצהוב. יש רגעים רבים במשחק שהוא נעלם ולא מורגש והוא עדיין לא השחקן שייקח את הקבוצה על הגב שלו. למי ששכח, לפני הפציעה, שיבחון היה שותף מלא ליכולת הירודה שמפגינה מכבי ת"א העונה. נכון, אין שום סיבה להפיל את התיק עליו, אבל גם לו יש חלק באיך שהקבוצה נראית העונה. אצלנו תמיד השחקן שלא משחק הוא השחקן שהכי חסר לקבוצה. שיבחון נעדר מספר מחזורים וחזר בגדול בשער במשחק החזרה שלו, כך שישר מדברים על הגעגוע ושוכחים את הביקורת שהייתה גם מנת חלקו של שיבחון העונה. 

על מנת לעזור לו ולעזור למכבי ת"א, חייבים להפסיק את ההשוואות המטופשות בין שיבחון לבין אבי נמני. יוסי צריך להתפתח כשחקן בזכות עצמו, אחרת הוא עלול לקרוס תחת העול של להיכנס לנעליים הגדולות של 8 זה בדם, כמו רבים וטובים לפניו. 

אז בואו נירגע קצת לפני שמתחילים שוב להזין את הקוף ולשבץ את השם יוסי שבחון בצמידות לצמד המילים אבי נמני.

עוד לא נשארו בליגה וההכנות לשנה הבאה

הדיבורים על הבטחת ההישארות של מכבי ת"א בליגה אחרי הניצחון בדרבי מוקדמים מדי. הניצחון של אשדוד על מכבי פ"ת קירב את מכבי ת"א ערב הדרבי למרחק של שתי נקודות מהמקום הלפני אחרון. הפסד של הצהובים למכבי הרצליה וניצחון אשדודי נוסף במחזור הקרוב ושוב מכבי ת"א במרחק של שתי נקודות מהמקום ממנו יורדים ליגה. חמש נקודות הבדל בליגה של שלוש נקודות, כשיש עוד כ"כ הרבה משחקים עד לסיום העונה, הן פער שאפשר למחוק בקלות. המתח של ההישרדות ילווה את מכבי ת"א עוד הרבה זמן, אלא אם כן הקבוצה תצליח לבסס רצף של ניצחונות שיוציאו אותה מהאזור המסוכן. כל עוד זה לא יקרה, מכבי ת"א עדיין בבורסת השמות לירידה. כך שעוד מוקדם לסמן וי על העונה הנוכחית.

ועוד מילה על הביקורים של אלכס שניידר. הבעלים של מכבי ת"א זכה אתמול לראות ניצחון ראשון של הקבוצה שלו בלייב. בכל פעם ששניידר מגיע לישראל ישר מתמלאות הכותרות על ישיבות מיוחדות שהוא מקיים עם הנהלת הקבוצה על מנת להכין את העונה הבאה. דרמטיות מלווה כל מפגש של שניידר עם אנשי ההנהלה החדשים שמינה למועדון.

די עם השטויות והקשקושים האלו. שניידר מסוגל לקבל החלטות על הנעשה בקבוצה שלו גם מקנדה. בשנת 2008 קיימים בעולם טלפונים, מיילים וניתן אפילו לקיים, לא תאמינו,  שיחות ועידה בוידאו שבה המשתתפים רואים האחד את השני. 

ההחלטות על הנעשה במכבי ת"א לא מתקבלות אך ורק באותן ישיבות בזמנים הקצובים שבהם הבעלים החדש נמצא פיזית בישראל. כשצריך לקבל החלטה ולחתוך שניידר מסוגל לעשות את זה בכל מקום בו הוא נמצא על הגלובוס. תנו למכבי ת"א ולשניידר את הקרדיט שהחלטות שם מתקבלות בצורה קצת יותר רצינית מאשר תמונת מצב בה ממתינים שהביג בוס יגיע לישראל ויודיע על החלטותיו.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק