תודה לך רוני

"לדעתי אתה המאמן מספר 1 בארץ, אחראי לרגעי האושר היותר גדולים בחיי, לצערי אתה עוזב, אבל הקהל עוד ילמד להעריך אותך". אלי אגמי, אוהד שרוף של מכבי חיפה, במכתב תודה לרוני לוי

יום שני 10 מרץ 2008
אלי אגמי

רוני שלום,

שמי אלי אגמי, בן 32. ב-18 שנים האחרונות אני מחזיק מנוי למשחקי מכבי חיפה. במשך השנים, נכחתי בכל המשחקים: בית, חוץ, ליגה, אירופה, גביע הטוטו ואף נסעתי עם הקבוצה ללא מעט משחקים באירופה. צפיתי באינספור מאמנים, שחקנים ומשחקים. עברתי אינספור עונות. חלקן טובות יותר, חלקן פחות, חלקן יוצאות מהכלל.

אני מרגיש צורך לכתוב לך ולהודות לך בשם אוהדי מכבי חיפה ה'אחרים', אוהדים עם זיכרון ארוך יותר מהזיכרון של הקהל שמקלל אותך וזורק עליך חפצים.

תודה על הכל. תודה על 3 אליפויות מדהימות. אתה אחראי באופן ישיר לכמה מרגעי האושר היותר גדולים בחיים שלי. תודה גם על השנתיים האחרונות. למרות הכישלון היחסי, ברור לי שעשית את הכי טוב שאתה יכול עבור הקבוצה.

לצערנו, רק קבוצה אחת יכולה לזכות באליפות או בגביע בכל שנה. מה שאומר שלפחות 11 קבוצות אחרות לא יכולות. הקהל מתקשה להבין את זה. בכל עונה הם רוצים אליפות (שזאת שאיפה למצויינות וזה בסדר), אבל לא מסוגלים להבין שלא תמיד זה אפשרי.

אף פעם לא יהיו מרוצים

לקהל של מכבי חיפה זיכרון קצר, דבר שלצערי מאפיין באופן כללי אוהדים בארץ. אני אציין מקרה אחד, שיבהיר לך בדיוק עד כמה, על מנת שתבין שלמרות הקללות המבישות
"רוני לוי מת", לא מדובר במשהו אישי נגדך, אלא בעדר מוסת שכלל לא חושב על משמעות הקללות שהם צועקים לך.

בשנת 2001 אימן את הקבוצה אברהם גרנט. הוא הגיע אחרי 7 שנות עקרות מאליפות. הקהל רצה רק דבר אחד: אליפות. בכל משחק היו שרים לו "רק אליפות", כאילו להבהיר שזה כל מה שמעניין אותם. האמת שהרגשתי בדיוק כמוהם.

בסוף אותה עונה, לאחר שהאליפות כבר הייתה מונחת בכיס, היה משחק דרבי נגד הפועל חיפה.
באותו משחק הפסדנו 3:1. לאחר המשחק עמדו עשרות אוהדים וחיכו לגרנט תוך שהם שרים לו: "בדם ואש את אברם נגרש". זה היה אחד הרגעים היותר מביישים בתור אוהד מכבי חיפה.
מגיע מאמן, אחרי 7 שנים ללא אליפות ומביא להם אליפות בעונתו הראשונה, והם מקללים אותו בקללות שלא ייאמנו. אוהדים אמרו לי באותו היום: "לא מעניין אותנו אליפות, העיקר לנצח בדרבי". דברי הבל ושטות.

בשבוע שאחרי, הבטחנו את האליפות במשחק נגד ראשון לציון. חלק מאותם עשרות מקללים היה על הדשא וחגג בשיא צביעותו עם השחקנים והרים את אברם על הכתפיים.

המקרה הזה, מבהיר שוב את הזיכרון הקצר, את כפיות הטובה, ואת חוסר ההבנה הבסיסי בספורט שיש לאותם אוהדים.

אותם אוהדים חושבים שהם באים להצגה בתיאטרון ואם ההצגה לא טובה אז מותר להם לקלל. לגיטימי לא להגיע למשחק אם אתה לא נהנה. לגיטימי לחוות דיעה נגד מאמן. לא לגיטימי צורת ההתנהגות הזאת.

אין לי ספק שזה יחזור על עצמו עם כל מאמן שיחליף אותך. היום הקהל מדבר על הכדורגל הגדול בעונה של יצחק שום. הם זוכרים רק את ליגת האלופות ושוכחים את ההפסדים 4-0 בטדי, 3-2 למכבי ת"א בבית, 2-0 למכבי ת"א בחוץ, 3-0 מביש בחצי גמר הגביע להפועל ב"ש, את איבוד יתרון 9 הנקודות על מכבי ת"א ואיבוד האליפות. אז הם קיללו. היום הם כבר שכחו את זה.

אוהדים כאלו אף פעם לא יהיו מרוצים. תביא להם אליפות - הם יגידו שמשחקים כדורגל לא יפה. תשחק כדורגל יפה ותביא אליפות – הם יגידו שנכשלים באירופה. תצליח באירופה – הם יגידו שאתה לא משלב צעירים ולקבוצה אין ציביון. תשלב צעירים ותשלם את המחיר בקבוצה פחות טובה – הם יגידו איך זה שהזרים יושבים על הספסל ויתלוננו שהסגל חלש.

"באש ובמים" - לא בארצנו

באירופה הבינו כבר מזמן, שתרבות ספורט והמשמעות של להיות אוהד היא לעמוד מאחורי הקבוצה שלך ב"אש ובמים". יש שנים טובות ויש פחות. רק שחווים על הבשר את השנים הלא טובות לומדים להעריך את השנים הטובות ואת האליפויות.

בליברפול, לדוגמא, הקהל לא ראה כבר 20 שנה אליפות. למרות הכל, הם עומדים מאחורי הקבוצה והמאמן לאורך כל הדרך, גם כאשר הם חושבים שהוא עושה טעויות, היות והם מבינים את הדבר החשוב ביותר: גם המאמן עושה את הכי טוב שהוא יכול עבור הקבוצה.

אותו קהל עוד ילמד להעריך אותך. לצערי זה יקרה רק אחרי שתלך. רק אחריי שהם יחוו עוד כישלונות (למרות שאני לא מאחל שזה יקרה), הם יידעו להעריך את מה שהבאת למועדון. רק אחרי שיעברו עוד 7 שנים ללא אליפות הם יתגעגעו ל"אליפות בלי מאמן" שהם שרו לך בעונתך הראשונה.

זאת כנראה תהיה הפעם הראשונה שאני ארצה בהצלחתו של מאמן שלא מאמן את הקבוצה שאני אוהד. אפילו אם תאמן את מכבי ת"א (תשתדל שלא...) אני אאחל לך בהצלחה (לא על חשבוננו כמובן).

לדעתי, אתה המאמן מספר אחד בארץ. במשך כל השנים האלו, ידעת לשלוט בקבוצה ביד רמה. תימרנת בין כל האגו של השחקנים ותמיד השחקנים הגיעו למשחקים מוכנים מנטאלית ונתנו הכל.

בשנתיים האחרונות זה הולך קצת פחות טוב. הסגל פחות טוב, היריבה התחזקה, המזל נעלם, ועוד מספר גורמים. זה קורה וזה הגיוני. הלוואי שהיית נשאר ומנסה לתקן. לצערי בסיטואציה שהגענו אליה, אכן עדיף בשביל כל הצדדים להיפרד. אין טעם ללכת עם הראש בקיר. 

הקהל מקלל תוך כדי משחק ולא מבין שהוא פוגע ביכולת של השחקנים על המגרש. קהל מוסת, עם זיכרון קצר, בלי תרבות ספורט, בלי תרבות בכלל. מקלל מאמן שהביא 3 אליפויות ב-3 שנותיו הראשונות בתור מאמן במועדון, שהיה שחקן נשמה והיה שותף לתארים בשנות ה-90, שתמיד היה לויאלי למועדון, שתמיד ניסה לעשות את הכי טוב שאפשר. אם זה לא טירוף, אני לא יודע מה כן טירוף.

לא מפתיע. זה אותו קהל שמצד אחד עודד את עידן טל בפגרה, למרות שהיה ברור שהוא יילך אחרי הכסף לבית"ר ירושלים, ומצד שני קילל את רוסו,  שחקן שנתן את הנשמה והביא אליפויות ותארים למועדון. ואותם צבועים, היום מעודדים את רוסו. לפחות היו שותקים, זה היה מכבד אותם קצת יותר.

"השפיץ של הנעל"

גם לתקשורת יש חלק לא קטן בעניין. כשכל הפסד הופך בתקשורת ל"בושה". שכל שחקן בית שנתן 2 פסים בקריירה הופך "לכוכב עולה" אי אפשר להתפלא שכך גם הקהל מתנהג.

דווקא היום, יחסית יש יותר שחקני בית שמשתלבים בשנים האחרונות (קינן, מיימון, רפאלוב, כיאל, חמד שקיבל הזדמנויות, ועוד). הם מצטרפים לדוידוביץ' וקטן שנמצאים שנים במועדון.
לדעתי, זהו חלק מהמחיר שאנו משלמים. אין מה לעשות. לא כל אחד יכול להיות ברמה של ברקוביץ' או של בניון (אפילו אם התקשורת מנסה להציג אותו ככזה)

את סיפור רפאלוב כבר עברנו לפני שנתיים-שלוש עם בירוק. גם אז הקהל דרש את שיתופו והתעלם מהיכולת שלו בפועל ומבעיות המשמעת שלו. ואיפה בירוק היום? הקהל בטוח כבר שכח ממנו.

"רוני נכשל באירופה שנה אחרי שנה", הם אוהבים להגיד בתקשורת. לשחק עם 10 שחקנים מול קבוצה עדיפה ממך (רוזנבורג), להוביל 2-0, ולקבל גול טיפשי בדקה ה-90 – זה כישלון ובושה מבחינתם.

איך שלמה שרף אמר פעם? "השפיץ של הנעל". מעניין מה הם היו אומרים אם אותה בעיטה לא הייתה נכנסת והיינו עולים לליגת האלופות. הכל היה מתהפך. 

מאז כבר השתקת את כולם עם העונה המדהימה שנה שעבר בגביע אופ"א עם ניצחונות גדולים על קבוצות עדיפות עלינו בהרבה.

ב-2002/03 שום הגיע לגומלין מול שטורם גראץ (משחק העליה לליגת האלופות) עם יתרון בטוח של 2-0 מהמשחק הראשון. הוא כבר היה בפיגור 2:1 ועשה חילוף הגנתי, ואז גראץ עלו ל-1:3 והורחק לנו שחקן. זה לא היה רחוק מ-4:1 והדחה, אבל בנס, משום מקום, בעיטה חופשית גרועה הפכה לשער מקרי של אדורם קייסי ושום הפך למאמן גדול ולטקטיקן מעולה. כמו שהקלישאה אומרת: עדיף גרם אחד של מזל על קילומטר של שכל.

לצערי, הקהל בארץ לא מפעיל את השכל. או שהוא לא רוצה, או שהוא לא אינטליגנט מספיק.
הכי קל זה לקלל. וכנראה שמזה הם הכי נהנים, כי זאת האפשרות שלהם להתבלט.

לאהוד באמת. לקבל באהבה את הקבוצה גם בהפסדים וגם בניצחונות. לחשוב לטווח רחוק. לבוא למשחקים גם בתקופות פחות טובות. לבוא בכל מחיר. בכל מזג אוויר, בכל מיקום בטבלה, בכל מסגרת משחקים, ולעודד. באמת לעודד. זה החלק הקשה. מה לעשות. ישראלים לא אוהבים דברים קשים. אז בוחרים בדרך הקלה.

רוני, שיהיה לך בהצלחה. אני בטוח שאני ועוד רבים אחרים שקולם לא נשמע, נוקיר לך תמיד את השנים האלו.

אלי אגמי – הקול האחר של אוהדי מכבי חיפה.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק