הציון: בינוני. יש מקום לשיפור

אבי לזוון נכנס לנעליים הלא גדולות של איצ'ה מנחם לפני שנה בדיוק. הוא לא עמד בכל המשימות והצליח בעיקר בתחומים שלא מעניניים את אוהדי הכדורגל (לבוש העובדים למשל). בשנתיים הקרובות יהיו לו הזדמנויות לתקן

יום ראשון 16 מרץ 2008
דורון ברגר

ב-20.3.2007 ערך אבי לוזון מסיבת עיתונאים מפוארת לרגל כניסתו לתפקיד יו"ר ההתאחדות לכדורגל. עשרות אנשי תקשורת למשרדי ההתאחדות וצפו במצגת ארוכה במיוחד ובאבי לוזון מחויך עם שלל הבטחות כשגם לו היה ברור באותם ימים שחלק מהם לא יצליחו להתממש מעולם.

אבי לוזון "הרוויח" בכך שהחליף בתפקיד את אחד מיושבי הראש האפורים ביותר שהיו לכדורגל הישראלי מאז ומעולם. איצ'ה מנחם עשה הכל כדי לא ליצור עימותים עם קברניטי הכדורגל בישראל, והצליח באופן יחסי. לוזון שועל קרבות ותיק שגבר במירוץ לתפקיד על אריה זייף, הבטיח להתעסק עם ה"בשר החי" ולהפוך את הכדורגל הישראלי למקצעוני יותר, מהנה יותר, רווחי יותר, בטוח יותר וכזה שיהיה לכבודו של כל אוהד כדורגל בישראל.

שנה אחרי, אפשר לציין שחלק מהאמירות של לוזון באותה מסיבת עיתונאים היו לריק. אחת ההצהרות של לוזון היתה שבקרוב בישראל תונהג תקרת שכר. מדובר ברעיון שהעלו לא מעט בעלי קבוצות בשנים האחרונות, אך הוא נשמע כבר אז מגוחך בעידן גאידמק. בכל מקרה, כעבור מספר ימים הובהר ללוזון כי נושא תקרת השכר לא יעמוד לעולם מבחינה משפטית, אלא אם כן תוקם מנהלת ליגה עצמאית, כפי שעשו בענף הכדורסל, אלא שאז תתרוקן ההתאחדות מתוכן.

לוזון גם הבטיח אז עולם בטוח יותר לאוהדי הכדורגל. מיותר להזכיר את מספר העימותים, הפצועים והמעצרים בשנה האחרונה. יתרה מכך, לוזון עצמו בהתבטאות אומללה כעבור מספר שבועות ("אוהדי בית"ר התנהגו כמו עדר פילים"), הפך עצמו למטרה בעבור לא מעט מאוהדי האלופה.

עוד אמירה שהעניקה לא מעט תקוות לאוהדי הכדורגל היתה זו בעניין אצטדיון ר"ג. לוזון הבטיח שיפעל להקמתו של אצטדיון לאומי חדש, ולמרות שערך לא מעט פגישות, קשה להאמין שטרקטור יתקרב לאיזור קניון איילון בשנתיים הקרובות עד סיום תפקידו.

ככל הנראה, הבעיה הקשה ביותר בשנה הראשונה של לוזון היא שאת עיקר הכוחות הוא הוציא בתוך משרדי ההתאחדות והצליח להביא לשינויים שלא בדיוק מעניינים את אוהד הכדורגל הממוצע. 

כך למשל שידרגה ההתאחדות לכדורגל את אתר האינטרנט שלה, אולם בים פורטלי הספורט, האתר אינו מוכר לאוהדי הכדורגל. לוזון גם הגדיל את שעות העבודה של עובדי ההתאחדות. ימי ההסתדרות תמו והעובדים נמצאים משעות הבוקר המוקדמות ועד 17:00. העובדים מחויבים גם להגיע מחויטים בעניבה, עוד נושא שלא בדיוק מעניין את יושבי יציע ג' באצטדיון קרית-אליעזר. בהתאחדות ביצעו גם מספר שינויי תפקוד ובראשם מינוי עורך הדין אורי שילה למנכ"ל וניר ינקלביץ' לראש אגף הליגות ובכך נמשך הליך ההצערה בעידן מנחם.

לוזון יכול לרשום לעצמו כישלון גדול אחד והצלחה גדולה אחת בשנה הראשונה לתפקידו. הכישלון הגדול הוא ביחסים בין ראשי הנבחרות השונות. גיא לוי מאמן הצעירה ודרור קשטן ידעו עימותים רבים שהגיעו לשיאם בתקופת אליפות אירופה של הנבחרת הצעירה. כחלק מהעימות נוצר כיום חוסר ודאות מוחלט בעניין מינוי המאמן הבא של הנבחרת וגיא לוי שמאוס על ידי חלק מראשי ההתאחדות, אמור לעזוב אותה בקרוב  כשהיא בשיא הקמפיין לקראת אליפות אירופה לשנת 2009. גם היחסים עם עוזר המאמן, משה סיני, ידעו ימים יפים יותר ובהתאחדות מודים שאחד מבכירי הנבחרת (סיני) הוא לא בדיוק האדם הנערץ ביותר על ידי לוזון ואנשיו.

ההצלחה הגדולה ביותר של לוזון היא ללא ספק העניין הרב שמספק מפעל גביע המדינה. רבות בזכות היו"ר, שהתעקש בשולי העונה שעברה שכל קבוצה תארח את המשחק במגרשה הביתי, גם אם זו הפועל  מרמורק. ההתעקשות הובילה ללא מעט הפתעות, ומפעל גביע המדינה היום הוא הפנינה של אוהדי הכדורגל.

בכירים בהתאחדות מודים היום שלוזון עשה מספר שגיאות. הוא מינה מאוחר מדי דובר ואיש יחסי ציבור, ולא הצליח בשנה האחרונה להרגיע את אנשי משטרת ישראל במאבק הסמוי מול אוהדי הכדורגל. בכיר בהתאחדות אמר: "היו ממנו הרבה תקוות בזכות ההצלחה האדירה במכבי פ"ת. הוא עושה עבודה לא רעה אבל הבין כמו רבים אחרים שמה שרואים ממשרדי ההתאחדות הוא לא בדיוק מה שרואים מהיציעים ב"אורווה".

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק