מהרחוב להיכל התהילה

ראפר אלסטון, הרכז של יוסטון רוקטס, הוא השם שחתום יותר מכולם על 22 הניצחונות הרצופים של הקבוצה. אלסטון הגיע ל-נ.ב.א כשחקן רחוב (street-ball) והפך העונה לכוכב על

יום רביעי 19 מרץ 2008
אסף בילגורי

אחרי 22 ניצחונות רצופים זה קרה. יוסטון רוקטס נחלה הפסד בכורה בביתה מול בוסטון ובכך נעצר רצף הניצחונות השני בטיבו בהיסטוריה של ה-נ.ב.א. מומחים רבים ופרשני כדורסל בארה"ב מנסים להבין את התופעה הזו שנקראת יוסטון רוקטס.

בעונה שבה האולסטאר היחידי שלה נפצע (יאו מינג) והסופרסטאר השני שלה טרייסי מקגריידי לא נותן עונה גדולה ובעונה שבה המערב יותר חזק מאי פעם, דווקא בעונה הזו יוסטון רושמת את רצף הניצחונות הכי ארוך שלה בהיסטוריה ונכנסת להיכל התהילה.

ובכן ההישג האדיר הזה של אדלמן ויוסטון חתום בעיקר על שחקן אחד, שנקרא ראפר אלסטון. אלסטון הרכז של הרקטות, בן 31 נולד בניו יורק, הוא השחקן הכי יציב של הקבוצה והוא למעשה חיבר את יתר השחקנים ליחידה מגובשת, שאחראית לרצף הניצחונות המדהים הזה.

אולם יש פרט מעניין במיוחד בקריירה של אלסטון שאולי אתם לא יודעים. אלסטון הוא שחקן ה-נ.ב.א הראשון שמגיע כשחקן רחוב ולא כשחקן מכללות מקצועני והופך לכוכב וזה הדבר הכי מדהים בכל הסיפור הזה. אלסטון גדל והתפתח בקווינס שבניו יורק כשחקן רחוב, steet basketball. הוא נחשב לאגדה בתחום כדורסל הרחוב וקיבל את מירב ההכרה וההערכה בזכות האספקט הזה של הקריירה שלו, בו לא היו לו מתחרים.

אלסטון פרץ לראשונה לתודעה הציבורית בארה"ב בזכות חברה שנקראת AND1. זוהי חברת וידאו שמתעדת ומצלמת שחקני כדורסל מוכשרים, שרוצים לנסות להגשים חלום ולהגיע ל-נ.ב.א. אלסטון מצולם באותן קלטות כשהוא מכדרר ועושה צחוק מסטפן מרבורי, כוכב נ.ב.א לעתיד בזכות עצמו.

אלסטון הוא שחקן מזן נדיר, עם יכולת כידרור נדירה שיכולה להותיר לפעמים את הצופים עם פה פעור. באחד מאותם משחקי רחוב, אלסטון צולם כשהוא עושה מהלך כדורסל בלתי אפשרי כמעט. הוא הוציא את קבוצתו להתקפה מתפרצת ועלה לליי-אפ פשוט כביכול. כשהוא נמצא באוויר אלסטון שינה את התוכנית שלו. הוא גילגל את הכדור דרך הזרוע הימנית שלו, מאחורי הכתף לזרוע השמאלית שלו וכך הוא מצא שחקן שבא כטריילר מאחור לדאנק. 

היכולות הוירטואוזיות הבלתי רגילות של אלסטון לא הותירו את אנשי ה-נ.ב.א אדישים. אחרי עונה אחת במכללת פרנזו סטייט, נבחר אלסטון בסיבוב השני בדראפט של 1998 ע"י מילווקי באקס. אלסטון לא קיבל הזדמנויות כמעט לשחק במילווקי, אך הפך לשחקן חמישייה במיאמי בעונות 2003-2004. במיאמי רשם אלסטון ממוצעים של 12 נקודות וארבעה אסיסטים למשחק ואף הוליך את הקבוצה לפלייאוף. ממיאמי עבר אלסטון לטורונטו, שהעבירה אותו ב-2004 ליוסטון תמורת מייק ג'יימס.

אולם הסיבה העיקרית שבגללה אלסטון לא הפך לכוכב אמיתי ב-נ.ב.א היא ההתנהגות הפרובלמטית שלו. שמו תמיד נקשר עם בעיות משמעת והוא נחשב לטראבל מייקר לא קטן. הסיבה שטורונטו העבירה את אלסטון ליוסטון היא שג'ף ואן גנדי אימן אותה וטורונטו חשבה שג'ף יידע לרסן את אלסטון בזכות זה שאחיו, סטן ואן גנדי, אימן אותו בהצלחה במיאמי.

באוגוסט 2005 אלסטון נעצר ע"י משטרת יוסטון בעוון תקיפה והשתכרות בציבור. כעבור פחות מחודש נעצר אלסטון שוב בעיר הולדתו ניו-יורק בחשד שדקר בנאדם בצווארו במהלך בילוי לילי במועדון.  אולם לא המשטרה, לא בעלי המועדון ולא בעלי הקבוצה מצאו ראיות שאלסטון אכן דקר והתיק נגדו נסגר, מה שאיפשר לו להמשיך בקריירת ה-נ.ב.א שלו.

העונה, כך מקווים ביוסטון, ראפר אלסטון יתרכז בכדורסל בלבד וזה מה שקורה נכון לעכשיו. אלסטון רושם ממוצעים של 13 נקודות למשחק וכמעט 6 אסיסטים ומוליך את יוסטון לעונה חלומית עד כה, בה היא מובילה את המערב, שהעונה חזק יותר מאי פעם. די להסתכל על הניצחון האחרון של יוסטון ברצף המטורף שלה, על הלייקרס, כדי להבין עד כמה אלסטון הוא בורג חשוב בקבוצה הזו.

יוסטון אירחה את הלייקרס לעימות בין שתיים מהקבוצות הטובות בליגה. אלסטון קלע באותו משחקי שיא קריירה של 31 נקודות כשהוא צולף 8 זריקות מחוץ לקשת מתוך 11 ניסיונות והוביל את קבוצתו לניצחון האחרון בסידרה, למרות משחק נורא של מקריידי שקלע 11 נקודות בלבד באחוזים נוראיים והוכיח שהוא יכול להוביל את יוסטון לניצחונות על קבוצות חזקות, גם ביום בו טי מאק לא פוגע.

העונה יש לאלסטון הזדמנות להיכנס להיכל התהילה לא רק כשחקן הרחוב הראשון שמגיע ל-נ.ב.א, אלא גם כשחקן הרחוב הראשון שמוביל את קבוצתו לאליפות ה-נ.ב.א. כדי שזה יקרה יוסטון ומאמנה ריק אדלמן חייבים לשמור על אלסטון מרוכז בכדורסל ולא בשטויות שמסביב. אם היא תצליח לעשות את זה, השמיים הם הגבול עבור יוסטון וראפר אלסטון.

צילום: רויטרס

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק