כשהמשלחת היתה משלחונת

רק שלושה ספורטאים (שושנה ריבנר, יואב רענן ודוד קושניר) יצגו את ישראל באולימפידת מלבורן אוסטרליה 1956. לשלושה היו גם שני מלווים, ההישגים הספורטיבים היו, אגב, מביכים

יום שלישי 29 יולי 2008
אשר גולדברג

 מבצע סיני ב- 1956, בו כבשו כוחות צרפתיים, אנגליים וישראלים את סיני והגיעו עד תעלת סואץ, קטע את ההכנות של ספורטאי מדינת ישראל לאולימפיאדת מלבורן אוסטרליה ב-1956. באותה שנה השתתפה ישראל באולימפיאדה השנייה שלה, אחרי שהשתתפה 4 שנים קודם באולימפיאדה של הלסינקי, פינלנד.

בישיבה מיוחדת של ראשי הספורט בשיתוף הממשלה, הוחלט לשלוח למלבורן 13 ספורטאים בתוספת נבחרת הכדורסל. המאושרים היו שושנה ריבנר, שחיינית בת 18 מברית מכבים עתיד ת"א, האתלט דודȠקושניר בן ה-26 מהפועל יזרעאל שקבע שיא בקפיצה לרוחק (7.16), והשלישי היה הקופץ למים, יואב רענן שהשתתף באולימפיאדה הקודמת בהלסינקי, שם זכה במקום התשיעי המכובד והיה נערץ על ידי בני הנוער. 

את השלושה ליוו שני עסקנים מפורסמים באותם ימים, חיים ےלובינסקי, איש מרכז הפועל ומרדכי בן דוד, איש מכבי פ"ת.

נבחרת הכדורגל של ישראל כשלה להעפיל למלבורן, כשנוצחה פעמיים על ידי נבחרת רוסיה 5:0 בבירה מוסקבה ורק 2:1 בגומלין שנערך באצטדיון ר"ג על ידי אותה רוסיה שגרפה את הזהב באוסטרליה אחרי שסיימהĠבמקום הראשון.

נבחרת הכדורסל של ישראל הוזמנה למלבורן, אבל ביטלה את היציאה בגלל אירועי מלחמת סיני והרוחות הסוערות במזרח התיכון. 

משלחת ישראל קצרה תשואות רמות בטקס פתיחת האולימפיאדה ובמצעד הספורטאים. המשלחת מישראל התקבלה בכבוד מלכים על ידי הקהילה היהודית של מלבורן ומועדון הספורט היהודי, הכוח מלבורן. אבל על מסלול הקפיצה לרוחק, בבריכת השחייה וממגדל הקפיצה התוצאות היו כישלון ענק.

דוד קושניר היה חייב לעבור את תוצאת המינימום של 7.15 מטר בכדי להעפיל לשלב הבא. ההישג הטוב ביותר בניסיӕנותיו היה רק 6.80 מטר. שושנה ריבנר היפיפייה סיימה במקום האחרון בשחייה ל-100 מטר וסיימה בזמן גרוע של 1:10.3. יואב רענן סגר את ההופעות של ישראל בכישלון מהדהד כשהוא מסיים במקום ה-22 מתוך 24 מתמודדים.

ומה עוד היה בשנת 1956? ב-1956 זכתה מכבי ת"א בߐליפות ישראל בכדורגל, כשהקדימה את הפועל פ"ת. באותה שנה התקיימו לראשונה בישראל משחקי גביע המדינה בכדורסל. השיטה הייתה קיומם של שני משחקים, בית וחוץ. מכבי ת"א ניצחה במגרשה את הפועל ת"א 52:119.

במשחק הגומלין במגרש הפועל ת"א ברחוב אەסישקין, ניצחה מכבי ת"א בפעם השנייה את הפועל ת"א 50:56. 

במישור המדיני, הלחץ גדול של ארה"ב על ישראל, החליט ראש הממשלה דוד בן גוריון לסגת מחצי האי סיני, כולל יציאה מהעיר עזה. 50 שנה מאוחר יותר, חזר אריק שרון על המבצע. ו-52 ש۠ה מאוחר יותר המשלחת הישראלית לבייגי'נג מונה 42 ספורטאים.

תגובות

טלספורט בפייסבוק