הוא פשוט יודע הכל

בתחילת שנות ה-90 ביקרה בישראל, פ.ס.וו איינדהובן. המאמן היה בובי רובסון שהציטוט בכותרת שייך לו בהתייחס לכוכב ברזילאי בשם רומאריו. זיכרונות מפליקס חלפון, פלה ג'ימי טורק והמשחק בבלומפילד

שבת 29 מרץ 2008
אשר גולדברג

בתחילת שנות ה-90, ביוזמת עיתון "חדשות" ביקרה בישראל הקבוצה ההולנדית פ.ס.וו איינדהובן. ההולנדים שהו במלון הילטון בת"א ואני (אשר גולדברג) הייתי איתם כמלווה הצמוד לקראת משחק הידידות נגד נבחרת כוכבי הליגה הישראלית.

רובסון היה השם הגדול של איינדהובן, אבל מעל לג'ון קומאן, קלושה, חובנץ', היינצה ושאר המפורסמים, זהר לו החלוץ הברזילאי הצעיר, רומאריו.

הוא שוחרר מאימונים קשים, טופל בכל הזדמנות ברגליו, והפליא בתרגילים אישיים של הקפצות כדור על הראש בשתי הרגליים ומאחורי הגב.

לחלל  שיגרנו אמירה שביצועיו הם כמו של פלה ומראדונה, הביט רומאריו סביבו ואמר לסובבים אותנו – "גרינצה ודידי הם הפייבוריטים שלי (שני שחקני נבחרת ברזיל במונדיאלים של 1958-1962). לא פלה, לא מראדונה".

רומאריו היה מוקף מעריצות, מעריצים והמון ידידים שנהרו למלון. ידידות וחברות נרקמה עם ג'ימי טורק שבאישורו של בובי רובסון נלקח אחרי חצות לבילוי במסעדה ביפו. בעזרת מתורגמנים ומתורגמנות, ענה רומאריו על שאלות עם המון סבלנות. את פלה האגדי הוא לא סבל כנראה, אבל הבטיח שיעבור אותו במניין השערים מעל 1520 גולים. כבר אז אמר רומאריו: "ספרו לפלה שערים שכבש בחצר ביתו".

כששאלתי את רובסון על רומאריו, הוא אמר: "אי אפשר ללמד אותו כלום, הוא פשוט יודע הכל. טקטיקה רק תבלבל אותו, היצירתיות שלו היא דבר שנולד באותו רגע על המגרש. סוג של מגע עם אלוהים. הוא הכי קרוב לסטנלי מאתיוס, פלה, מארדונה ודה-סטפאני".

בלומפילד היה כמעט מלא, השחקנים של שתי הקבוצות היו על כר הדשא, כשרומאריו רץ אלי וביקש לצאת החוצה, לרחבה שמאחורי שער 7. יצאנו החוצה, רומאריו שלף מהגרב 4 כרטיסים, ונתן לשלוש בחורות ונער צעיר את הכרטיסים כשהוא מחייך וצועד פנימה, ממש לעליית הקבוצות למשחק.

מי שלמד מספר תרגילים מרומאריו היה פליקס חלפון, המגן הימני. בסיום המשחק אז אמר חלפון: "יש לו שליטה בכדור, שהופך אותם לדבר אחר. כל תנועה משכיבה אותך, הוא לא נופל, והכל כמו מגנט בסום של קסם".

דני ניראון ניגש בסיום לקשר הדני של איינדהובן, היינצה, וקיבל ממנו חולצה. היינצה שוחח עם ניראון בדנית, ושמע ממנו סיפורים על רומאריו, החלוץ שעתיד לשגע את אירופה והעולם.

למקום הגיע אפסנאי הפועל ת"א, אברהם בואנו (יאשין) ז"ל שביקש את החולצה של רומאריו. הברזילאי חייך, יצא לרחבה והעניק את החולצה המיוזעת לנערה יפהפייה עם חולצה של נבחרת ברזיל. הבחורה נישקה את החולצה ומהירה ללבוש אותה מעל החולצה שכבר עליה.

בבית המלון הייתה ההמולה ענקית.  רומאריו חייך ורובסון לחש לו משהו על אוזנו. בדרך לחדרו אמר רובסון: "הכיוון שלו הוא לספרד, אתה יודע שברצלונה משגעת אותו. איזה שחקן חלומי, אני רוצה אותו בכל קבוצה שלי".

ליד חדרו של רומאריו המתין ג'ימי טורק, רומאריו מיהר לעוד כדרור עם חברים, כי כדורגל ובילויים בקריירה שלו תמיד הלכו ביחד.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק