כשטרחן כיכב באולימפיאדה

ג'וני וויסמילר גילם בסרטים את דמותו של טרזן, האיש שנלחם בנהרות אפריקה בתנינים. סיפורו המדהים של "אליל הנוער" בבריכה האולימפית של 1924 (פריז) ו-1928 (אמסטרדם)

יום שני 11 אוגוסט 2008
אשר גולדברג
 בשנות ה-40, ה-50 ומאוחר יותר, הייתה דמותו של טרזן, הפרא הלבן המרחף בין העצים ושוחה בנהרות אפריקה תוך לחימה בחיות טרף ותנינים, הדמות הנערצת והמשלהבת על מסך הקולנוע ועל מיליוני בני נוער ומבוגרים בכל רחבי העולם.

את דמותו של טרזן גילם האמריקאי ג'וני וויסמילר, אחד השחיינים הגדולים בתבל בשנות ה-20. וויסמילר הדהים את העולם באולימפיאדת פריז 1924, האולימפיאדה השמינית בזמן החדש במספר משחים נדירים. 

וויסמילר הۙה חולני בילדותו ולפי עצת הרופאים התחיל ללמוד שחיה. המאמן וויליאם בכרך ראה אותו שוחה בשיקגו והתלהב מהנער יפה התואר. בספר זיכרונותיו כתב טרזן וויסמילר: "בכרך אמר לי לשחות כדי לבנות סיגנון ולא שחיה לשם מהירות. הוא הכניס לי לראש, שהמהירו۪ תגיע בעזרת הסיגנון".

שיטת האימון של בכרך, שמונה בהמשך למאמן נבחרת השחיה של ארה"ב, הייתה יחודית. בכרך הטיל על וויסמילר להשקיע את הראש במים עד גבות העיניים. תנועה נוחה ותכליתית שתורגלה במשך שעתיים בכל יום כשטרזן מחזיק קרש כדי לשמור עۜ שיווי משקל. בהמשך היו התירגולים ארוכים יותר כשרגליו של השחיין היו נתונות בתוך צינור גומי ורק הידיים מקדמות אותו בשחייה בתוך המים.

פרשני השחייה תבו אז כך: "בזמן הזינוק למים פעלו רגליו כמו מדחף.  זינוקו היה למרחק של כשלושה מטרים̠מדוכן הזינוק, אבל רק כעבור 6 מטרים צץ ראשו מהמים. מעל המים הידיים הידיים היו בשרירים רפויים, אך בתוך המים הם גרפו בכוחות אדירים. הראש לא התרומם ושאיפת אוויר באה בכל שתי גריפות ידיים בלבד. השחייה החופשית של וויסמילר הייתה בלתי רגילה, ממש יצירה ספורטיבית&quͯt;.

כבר בשנת 1924 קבע וויסמילר יצירה נפלאה בדמות שיא עולמי של 57.4 שניות ב-100 מטרים. באולימפיאדת פריז 1924 השתמשו לראשונה בחבלי סימון עם ציפוי של שעם. באותה אולימפיאדה זכה ג'וני וויסמילר במדליית זהב בשחייה למרחק 100 מטר חופשי וקבע 59 שניות, ۩יא אולימפי. בתחרות למרחק 400 מטר ניפץ וויסמילר את השיא העולמי והעמידו על 5:04:02 דקות.

כעבור 4 שנים הגיע וויסמילר בפעם השנייה לאירופה והשתתף באולימפיאדה התשיעית באמסטרדם, הולנד. וויסמילר זכה שוב בזהב בתחרות למרחק 100 מטרים חופשי, עם שיא אולימӤי חדש של 58.6 שניות.

וויסמילר השתתף גם במשחה השליחים ארבע כפול מאתיים מטר  יחד עם חבריו קלאב, קויאק ולאופר וסיים בשיא אולימפי חדש של 9.36.2 דקות.

ערב טיסת המשלחת האולימפית לבייג'ין נפגשתי עם מאמן נבחרת השחיה שלנו, ליېוניד קאופמן שהתייחס לג'וני וויסמילר: "כל ילד ברוסיה ידע מי זה טרזן. הוא היה גדול לזמנו כמו המפורסמים של היום בארה"ב. לפני 80 שנה זה היה פלא, התוצאות של אותם ימים היו הפלא השמיני. אבל הזמן עושה את שלו והיום כל אישה ונערה עושות את התוצאות̠של וויסמילר בקלות. אין לי ספק שאם וויסמילר הצעיר היה מתאמן בתנאים של 2008, בשיטות המדעיות ובטכניקה של היום, השיאים שלו היו נשברים רק בעוד 30 שנים" 

ג'וני וויסמילר הלך לעולמו לפני 24 שנים,  כשהיה בן 80.

תגובות

5

טלספורט בפייסבוק