הליך בו לוזון לא מעורב

השופט הגיש את הדו"ח, התובע תבע, בית הדין המשמעתי ידון וערעור יוגש לבית הדין העליון. חנינה? לא בטוח שזה אפשרי. הכל על ההליך שתעבור בית"ר ירושלים בשבועות הקרובים. ואבי לוזון? תעזבו אותו בצד

יום שני 14 אפריל 2008
דורון ברגר
אוהדי כדורגל רבים, בעיקר אלו של בית"ר ירושלים מנסים להפנות את האצבע לעבר יו"ר ההתאחדות אבי לוזון, כמי שיהיה זה שיקבע את גורל המשחק אתמול בטדי.

אפילו הבעלים של בית"ר, ארקדי גאידמק מצוטט כמי שאומר ש"אקבל כל מה שלוזון יקבע". אלא שללוזון אין בעצם כל השפעה על ההחלטה שתתקבל, אלא יהיו אלה רק חברי בית הדין של ההתאחדות לכדורגל שיקבעו את העונש. TELESPORT עושה לכם קצת סדר בדרך העמדה לדין של בית"ר ירושלים.

כך זה מתחיל

מספר שעות לאחר כל משחק, לכל המאוחר יום אחריו (במקרה הנוכחי, היום) מעביר שופט המשחק את דו"ח השיפוט שלו למשרדי איגוד השופטים שבהתאחדות לכדורגל (ראה ידיעה מיוחדת אודות הדו"ח מהמשחק אתמול). אם השופט רושם שלא היו אירועים מיוחדים, מוקלדת התוצאה במחשבי ההתאחדות לכדורגל והדו"ח נשלח לארכיון. אם ישנה בעיה משמעתית מוקלדת התוצאה במחשבי ההתאחדות והדו"ח מועבר לעיונו של תובע התאחדות עו"ד שלום אבן עזרא. אם המשחק כלל לא הגיע לסיומו או שלא נערך, תוצאת המשחק מן הסתם אינה נחשבת והמסמך מועבר לאבן עזרא.

ומה עושה התובע?

תובע ההתאחדות מעיין בכל דו"ח שיפוט חריג ומחליט אם יש מקום להעמדה לדין או אם לא. אבן עזרא יכול להחליט כי העבירה לא חמורה ולא מצדיקה העמדה לדין. עקבות המקרה אתמול,  תוזמן בית"ר לועדת המשמעת בבית הדין המשמעתי של ההתאחדות.

במה תואשם בית"ר?

בית"ר ירושלים תואשם בעבירה על סעיפים 20י' ו- 20 י"א בתקנון המשמעת של ההתאחדות לכדורגל: "התפרצות לשדה המשחק"  ו"התנהגות בלתי ספורטיבית של אוהדים"

מהו בית הדין המשמעתי?

ביה"ד המשמעתי הינו המוסד השיפוטי הפעיל והדינמי ביותר מבין מוסדות השיפוט של ההתאחדות לכדורגל - מתכנס מדי שבוע (בד"כ בימי רביעי) בכדי לדון בעשרות הדיונים המשמעתיים המונחים בפניו. החלטות בית הדין המשמעתי ניתנות, בד"כ, בו ביום וזאת נוכח הצורך לתת החלטות מהירות שיאפשרו לועדת הליגה והגביע, לקבוצות ולשחקנים להיערך לסבב המשחקים, כפועל יוצא מאותן ההחלטות.

ביה"ד המשמעתי דן בכל עניין בהרכב של דיין אחד, למעט מקרים מיוחדים המפורטים בתקנון המשמעת, בהם יישב ביה"ד המשמעתי בהרכב של שניים או שלושה דיינים, 


מיהם חברי ועדת המשמעת?

בבית הדין המשמעתי יושבים כיום ארבעה חברים - אב בית הדין חיים אלחדיף, עו"ד ישראל שמעוני, דוד לב ועמונאול סלע.

מה יכולים להחליט הדיינים?

כמעט כל החלטה. החל מהסתפקות בנזיפה, הפסד טכני ועד הורדת נקודות, משחקי רדיוס, קנסות, הורדת ליגה ועוד. חלק מהעונשים יכולים להיות על תנאי לתקופות מסוימות.

האם ייתכן כי חלק מהעונשים יהיו לגבי העונה הבאה?

האפשרות קיימת, אם כי לא סביר שכך יהיה. ועדת ההשמעת יכולה להחליט כי בית"ר תפתח את העונה הבאה במשחקי רדיוס, משחקים ללא קהל או אף אם הפחתת נקודות.

ואם בית"ר תבקש לערער?

הדבר אפשרי. בית"ר יכולה לערער לבית הדין העליון של ההתאחדות. גם קבוצות אחרות יוכלו לערער על העונש של בית"ר. למעשה כל גורם בהתאחדות יכול לערער, כך גם תובע ההתאחדות שאולי העונש לא יתאים לציפיותיו.

ומהו בית הדין העליון?
 
בראש המערכת השיפוטית של מוסדות השיפוט בהתאחדות לכדורגל ניצב בית הדין העליון שהינו הערכאה השיפוטית העליונה של ההתאחדות, בו מכהנים 13 חברים. 

ביה"ד העליון מוסמך לדון ולהחליט בערעורים על החלטות ביה"ד המשמעתי, בערעורים על החלטת ליגה וגביע, ערעורים על פס"ד של ועדת המשמעת של איגוד השופטים וכן בערעורים על החלטות הנהלת ומזכירות ההתאחדות פרט להחלטות בעלות אופי מנהלי.

והחלטת בית הדין היא סופית?

כל החלטה של ביה"ד העליון תהיה סופית, אלא אם כן נאמר אחרת. ביה"ד העליון מוסמך לדון בדיון נוסף בהתאם להוראות הקבועות בתקנון.

אז אם בית"ר תורשע בבית הדין המשמעתי, היא יכולה לערער ובינתיים עתידה של הרצליה יהיה לא ברור

לא מדויק.  הגשת ערעור לביה"ד העליון אינה מעכבת את ביצוע ההחלטה של בית הדין המשמעתי.

ואם גם בית הדין יפסוק עונש קשה לאנשי בית"ר. יש אפשרות להגיש חנינה?

כל גורם אשר קיבל על עצמו עונש, יכול להגיש חנינה במידה שהעונש חמור. הקריטריונים נוקשים מאוד לבקשת חנינה.  כך למשל שחקן שהורחק משני משחקים לא יכול לבקש חנינה, אלא רק כזה שהורחק ליותר מארבעה משחקים. במקרה שהעונש יהיה כבד, תוכל בית"ר לבקש חנינה מנשיאות בית הדין שמונה שלושה חברים, בראשות נשיא בית הדין עו"ד יהושע גלברד.

צילומים: בית"ר.נט

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק