פרעה היה גאה בהם

האלופה קורעת את הליגה. כוכב מרוויח 350 אלף דולר ומעט שחקנים משחקים באירופה. מזכיר לכם משהו? כך מתנהל הכדורגל במצרים, אלא שהם אלופי היבשת בפעם השנייה ברציפות. ג'ודאת עודה עושה לכם היכרות

שבת 19 אפריל 2008
שלמה חסיד

ספק אם בני ישראל שיחקו כדורגל מול בניו של פרעה. כנראה שלא היה להם זמן, וגם עשר המכות  שהנחית הקב"ה על ראשיהם של המצרים לא בטוח שהיו עוזרות. ואולם כמה אלפי שנים אחרי יציאת מצרים לפי המקרא, נראה כי סצינת הכדורגל אצל השכנים תוססת ומעניינת מאי פעם.

כשנבחרת מצרים שיחקה במונדיאל 1990 והפכה ללהיט החם של הטורניר, הקהל בישראל התקשה להישאר אדיש. רבים בארץ היו בעד הנבחרת, ובשירו של עלי מוהרן 'ואלה שמות', הוא אף הריע לכוכבים המצרים הגדולים מג'די עבד אל ראהני, אחמד שובייר וחוסאם חאסן, ושיבץ את שמותיהם בשירו.

אלא שהיום כמעט ואיש בארץ לא מתעניין בכדורגל המצרי. אפילו רפעת טורק או מאזן גנאים הודו השבוע באוזנינו שאין להם שום מושג מה קורה בכדורגל המצרי. "הייתי שם לפני עשרים שנה בביקור בקהיר, ראיתי את הדרבי בין זמאלק לאל אהלי, היה מטורף. אבל מאז אני ממש לא יודע מה קורה שם", מספר טורק.

המומחה הגדול (ואולי היחיד) בארץ לכדורגל מצרי הוא בלי ספק ג'ודאת עודה, ראש דסק הספורט בערבית של ערוץ 1, ששיתף  אותנו בקורות הכדורגל במצרים: "אני מומחה לכדורגל מצרי, כי זה מעסיק אותי מלידה", סיפר השבוע.

מצרים היא הנבחרת הכי טובה באפריקה כיום ?

 "לאור המשחקים, באליפות האחרונה לפני חודש וחצי, מתברר שזה ככה. לפני כן העריכו את חוף השנהב, קמרון וניגריה, שנחשבות לאריות היבשת, אבל התברר שמצרים טובה יותר. היא ניצחה פעמיים את חוף השנהב של דרוגבה, ניצחה את קמרון, ובתוצאות גבוהות. המצרים גם שיחקו כדורגל. סימן שהם הכי טובים באפריקה".

איך חגגו במצרים את הזכיה האחרונה באליפות ?

 "היתה שמחה של כמה ימים. הזמינו אותם לחגוג בדוחא וקטאר, באמירויות. הם קיבלו מענקים, ועשו להם חאפלות. חגיגות שנמשכו ימים רבים. העם שמח, אנשים הסתובבו בכיכרות, עשו רעש, היה מדהים".


ומי הכוכבים שם ?

 "השוער אל חדארי עכשיו הקים מהומה ועזב פתאום לסיון משוויץ. פשוט ברח. הבלם האחורי אל סעיד ותיק אבל עדיין בפורמה. בקישור יש את חוסני עבד ראבו, מקבוצת עיסמעילי, שנבחר למצטיין בטורניר אליפות אפריקה. הוא בן 23, ועבר לשטרסבורג, אבל לא מצא את מקומו, וחזר לקבוצתו. מוחמד אבו טריקה הוא שם דבר במצרים, שחקן רב גוני בקישור. בהתקפה ישנו עמרו זאקי שנקרא הטנק, שבטורניר האחרון היה אגדי, ולידו מוחמד זידאן המקצוען מהמבורג".

כמה מרוויח היום שחקן במצרים ?

"שחקן בכיר יכול להגיע לשני מיליון גיני מצרי, שזה 350 אלף דולר בשנה. זה מה שלוקחים עמרו זאקי ודומיו'".

מה המצב בליגה כעת ?

"אל אהלי זו השנה השלישית, ברציפות דורסת את הליגה. כרגע היא מובילה על המקום השני ב-21 נקודות, ויש עוד שבעה משחקים לסוף. זמאלק כרגע במקום השלישי עם ארבעים נקודות פחות מהמקום הראשון. בתחילת השנה ברח להם המאמן הנרי מישל, אחרי מחנה אימון בצרפת. הוא טען שמתערבים לו בעבודה. אחר כך הוא אימן את מרוקו באליפות אפריקה, נכשל ופוטר. אומרים שהוא הבריז לזמאלק בגלל ההצעה ממרוקו".

 עד כמה הנשיא חוסני מובראק מעורב בכדורגל ?

 "הבן שלו  מקורב לאנשים בענף, ודרכו הנשיא חוסני מעורב במועדונים. כשיש בעיות בזמאלק חוסני מובראק שולח את הבן שלו ומבקש שקט. כשיש בלאגן באל אהלי – אותו הדבר. הנשיא ביקר את הנבחרת באימונים האחרונים לפני האליפות האחרונה, וכשחזרו קיבל את פניהם בשדה התעופה".

כמה אוהדים יש לזמאלק ואל אהלי ?

 "מצרים מחולקת לאל אהלי וזמאלק. זה הולך לפי התוצאות. עכשיו בגלל שזמאלק מצליחה רוב הצעירים איתה. בכל זאת יש רוב לאל אהלי, ש-55 אחוז מהאוכלוסיה אוהדת אותה, לעומת 45 אחוז שאוהדת זמאלק".

 

תגובות

d

טלספורט בפייסבוק