כה אמרו הפרשנים

לא רק באנגליה, גם בישראל הפרשנים הבולטים לא פירגנו לאברהם גרנט לאורך כל הדרך. שלמה שרף טען כי הכל קשור לאברמוביץ'. רצון טען שמדובר במינוי מופרך. אייל ברקוביץ' נגעל. המספרים מוכיחים אחרת

יום ראשון 27 אפריל 2008
מערכת TELESPORT

ביום חמישי 20/9/07 היו רבים כחולמים. אברהם גרנט שהגיע לאנגליה בקיץ 2006 ועבד כמנהל הטכני של פורטסמות' מונה למאמן צ'לסי במקום ז'וז'ה מוריניו, האיש שהביא לצ'לסי 2 אליפויות ברצף.

המינוי של גרנט הפתיע רבים שקישרו זאת ליחסיו הטובים עם הבעלים של צ'לסי, רומן אברמוביץ'. רבים לא פירגנו, גם באנגליה וגם בישראל ובשבת האחרונה כשצ'לסי ניצחה את מנצ'סטר יונייטד ונצמדה אליה במאבק על האליפות, סביר להניח שאותם מקטרגים לא חשו בנוח.

החלטנו  לחזור אל מה שכתבו ואמרו אותם פרשנים ישראלים על מינויו ועבודתו של גרנט בצ'לסי, אבל לפני כן קצת מספרים. גרנט מונה כמאמן צ'לסי לאחר תיקו ביתי 1:1  מול רוזנבורג במחזור הראשון של ליגת האלופות. צ'לסי דורגה אז במקום החמישי עם 11 נקודות לאחר 6 מחזורי ליגה (61.1 אחוזי הצלחה), עם אותו מספר נקודות כמו מנצ'סטר יונייטד. ליברפול הובילה את הטבלה ואחריה ארסנל, מנצ'סטר סיטי והיונייטד.

מאז השיגה צ'לסי עוד 70 נקודות מתוך 90 אפשריות (77.7 אחוזי הצלחה). צ'לסי שכבשה עד המחזור השישי 7 שערים (ממוצע של 1.16 שערים למשחק) כבשה מאז 55 שערים (ממוצע של 1.83 שערים למשחק). צ'לסי שספגה עד המחזור השישי 6 שערים (ממוצע של שער למשחק) ספגה מאז 19 שערים נוספים (ממוצע של 0.63 שערים למשחק). בליגת האלופות היא רשמה 5 ניצחונות, ארבע תוצאות תיקו והפסד חוץ בטורקיה לפנרבחצ'ה. ביום רביעי היא תארח למשחק גומלין את ליברפול,  אבל לפרשנים והמבקרים זה כנראה לא מספיק.

אז נכון, שתי העונות הראשונות של ז'וז'ה מוריניו באנגליה היו חלומיות, אך גם בעונה שעברה הוא לא הבריק. צ'לסי סיימה את העונה שעברה במקום השני עם 83 נקודות (72.8 אחוזי הצלחה) כשהיא כבשה 64 שערים (ממוצע של 1.64 שערים למשחק) וספגה 24 שערים (ממוצע של 0.63 למשחק), ממוצע זהה לזה של גרנט. בשאר הפרמטרים לגרנט עונה טובה יותר מזה של מוריניו החל מעונת 2006/7.

חזרה לפרשנים. ביום בו מונה גרנט למאמן צ'לסי שודרה התוכנית "יציע העיתונות" בערוץ הספורט. שלמה שרף שמעולם לא נחשב לידיד של גרנט הפציץ: "אני יכול באמת לאחל לו בהצלחה ולפרגן לו. כל הכבוד שהוא הגיע לתפקיד, אבל כולם יודעים שהוא קיבל את התפקיד הזה בגלל הקשרים. הוא לא הגיע לאמן את צ'לסי בגלל הקשרים. הוא הגיע בגלל היחסים עם אברמוביץ'. זו היכולת שלו לעשות קשר עם אנשים בעלי השפעה". באולפן היו גם גברי לוי ורון קופמן שסיכם: "הוא יעשה שבצ'נקו ועוד עשרה או שבצ'נקו ובאלאק ועוד עשרה".

אחד הפרשנים שנחשב לאחד המקטרגים הגדולים של גרנט הוא שחקן העבר אייל ברקוביץ' שמפרשן כיום בספורט 99 וכותב טורים באתר ONE. בימים בהם מונה גרנט למאמן צ'לסי שהה ברקוביץ' בלונדון וכשחזר פירסם טור עוקצני נגד מאמנו לשעבר בנבחרת: "הבוקר חזרתי מלונדון ולומר לכם את האמת - אם שונאים אותנו בגולה, בגלל אברהם היום שונאים אותנו עוד יותר. במשך 3 ימים האחרונים, הישראלי אברהם גרנט לא ירד מהכותרות באנגליה ולאו דווקא כותרות חיוביות. מי זה אברהם גרנט הקטן שידיח את ז'וזה מוריניו הגדול?

אני חושב שהדרך שבה אברהם קיבל את התפקיד היא דרך מגעילה, חתרנית, חסרת כל כבוד וידועה מראש. אני בתור בנאדם הייתי מתבייש להלך ברחוב אחרי מה שאברהם עשה. אברהם הדיח את גדול מאמני צ'לסי בכל הזמנים. את האיש שכל אוהדי צ'לסי אוהבים בטירוף, את הבנאדם הכריזמטי ביותר בכדורגל העולמי - את מוריניו.

שלא תספרו לי שלא אברהם עשה את זה. עם כל זאת, למדתי בחיים שבשביל להגיע למשהו בקריירה, לא עושים חשבון לאלה שמסביב וצריכים להיות אנוכי במידת הצורך. כל הכבוד לך מר גרנט, שיחקת אותה בגדול".

אבי רצון, מנחה התוכנית "בטריבונה" לא האמין למראה עיניו ויממה לאחר המינוי כתב בעיתון "מעריב" : המינוי של אברם גרנט למאמנה של צ'לסי מופרך. הוא איננו מבוסס ואין לו שום סימוכין. רומן אברמוביץ' קבע סטנדרטים חדשים בעולם הספורט ובתרבות הניהול שלו. בעצם זה לא אברמוביץ‭,'‬ אלא הכסף שלו. בעל המאה הוא בעל הדעה. לי בוודאי שאין עם כך בעיה. אברמוביץ' הרי לא מינה כאן את המנכ"ל החדש של הקרייה הגרעינית בדימונה, אלא מאמן לקבוצה שממומנת בכספו הפרטי". אגב, כעבור חודש כשגרנט החל להראות ניצוצות של מאמן כתב רצון: "האם שיניתי את דעתי שמינוי גרנט היה מופרך וחסר כל בסיס? לא, צ’לסי היא עדיין הקבוצה של מוריניו ושל דרוגבה.

שחקן לא פחות מפורסם מברקוביץ' הוא אלון מזרחי.  גרנט לא הסתדר עם מזרחי בתקופה הקצרה בה עבדו יחדיו במכבי תל אביב וגם לנבחרת גרנט מעולם לא חשב להזמין את האווירון. יממה אחרי מינויו של גרנט צוטט מרחי באתר "קשת" : "החתמתו היא לא צעד מקצועי", פסק מזרחי. "גרנט הגיע לצ'לסי בזכות חברו פיני זהבי שרצה שהוא יהיה מאמן הקבוצה ולכן זה קרה".

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק