הקבוצה של האוהדים

לאחר שהתייאשו מקבוצת הכדורגל חיפשו מאות מאוהדי מכבי ת"א עניין ומצאו אותו דווקא בכדורעף. הם נאבקים לבחירת השחקן המצטין, מצטיידים בתופים וזמבורות ואולי הערב יובילו את יקיריהם למהפך בקרב האליפות

יום שני 28 אפריל 2008
ארז דיקפלד

 הסיפור מאחורי המשחקים בסדרת גמר הפלייאוף בכדורעף , הוא הקהל. בהנהלת הוד השרון עושים ככל שניתן על מנת לנטרל את קהל מכבי ת"א, הכוח הגדול מאחורי הקבוצה. תופים לא מאושרים להיכנס באופן קבוע למגרשה של מוסינזון ומוזיקה מתנגנת ברקע בכל זמן אפשרי על מנת שקהל מכבי ת"א לא יישמע ביציעים. מכבי נהגה בספורטיביות ככל האפשר, ולמשחק החמישי היא רכשה כ-250 חולצות עם סמל האגודה, זמבורות ובלונים יחולקו חינם לאוהדים, שהמטרה היא שאולם הדר יוסף יהיה מלא עד אפס מקום באוהדי מכבי, מעל ל-1000 איש.

שיגעון הכדורעף שסוחף אחריו אוהדי מכבי ת"א רבים הוא לא מהיום. מדובר בתהליך שהחל לפני 6 שנים, תפס וממשיך לתפוס תאוצה, כשהקרנבל במשחקי מכבי ת"א משך את עינם של רבים בספורט הישראלי. 

מכבי ת"א חיכתה עשור שלם לתואר, ועם הגעת הקהל הגיעו גם המעמדים המכובדים של משחקי גביע מכריעים וסדרות גמר. בסופו של דבר, מכבי ת"א זכתה השנה בגביע המדינה. ומה יעלה בגורל האליפות? סיפור על קהל אוהדים ששינה ענף שלם עד למשחק אליפות מכריע.

פתיחת עונת 2002/3. אחד האוהדים המוכרים בקרב שער 11 הוא קרוב משפחה של שחקן הקבוצה אז והיום, עמית רון, ומספר קטן של אוהדים מתחיל להגיע למשחקים.
הפועל חצור, מהקבוצות החזקות בליגה, הגיעה לנאות אפקה אל אולם ספורט של אחד מבתי הספר השכונתיים, ולא מעכלת את המתרחש. קללות, רימוני עשן וניצחון חלק למכבי ת"א, 3:0. העונה המשיכה לה ומכבי תל אביב הגיעה אל חצי גמר גביע המדינה.

עונת 2003/4, מכבי ת"א בכדורגל לקחה אליפות עונה קודם לכן, האגודה חוגגת והאוהדים לא מרוצים. מחאת "החולצות השחורות" נכנסת לפעולה למרות האליפות ומשחקיה הביתיים של מכבי ת"א, כפי שהגדירו אוהדים ושחקנים, כאווירת "בית קברות".

האוהדים מחפשים קבוצה לתמוך בה, קבוצה להזדהות איתה ובעיקר להעביר איתה את הזמן. הם מגיעים אל הדר יוסף לתסריט החוזר על עצמו בסופו של דבר: קצת ציוד, הרבה עידוד וגם רימוני העשן. הנהלת מכבי נקנסת שוב, קנסות אותם היא מתקשה לשלם פעם אחר פעם והאוהדים מפסיקים להגיע.

בעונת 2005/6, לאחר שנה שמשחקי הכדורעף חזרו אל אותה אווירה שקטה, חלה נקודת המפנה במכבי ובענף כולו.

מכבי הגיעה לחצי גמר הגביע, לסדרת גמר הפלייאוף וכשלה פעם אחר פעם. כמות האוהדים והציוד אשר הביאו עימם למשחקים לא מביישת את משחקי ליגת העל בכדורגל והקבוצה התקדמה לה עם השנים עד להישגים אליהם מגיעה היום. שלד הקבוצה נשאר ונוצר קשר עם השחקנים וההנהלה, שמעל כולם בולט לו עומר רובינשטיין, קפטן הקבוצה ושחקן מכבי מאז גיל 16. מכביסט מלידה.

סיפור נוסף המתרחש באותה עונה, הוא מאבק של אוהדי מכבי וארגון "השחקן ה-12" על הענקת ספורטאי מצטיין לליברו הקבוצה ונבחרות ישראל עומרי שוורץ לקראת גיוסו הצבאי. המאבק מצליח, תקדים בכדורעף ובספורט הישראלי.

בשתי העונות האחרונות, הליגה כולה היא הכנה למפגשים בין מכבי ת"א ומוסינזון הוד השרון. הוד השרון לקחה גביע על חשבון מכבי בעונה ראשונה, העונה מכבי גמלה לה ב-3:0 קליל בגמר.

לגבי מאבק האליפות, האם תסריט הנקמה יחזור על עצמו? הוד השרון ניצחה בהדר יוסף במשחק הראשון, במשחק השני היא שמרה על הביתיות ועלתה ל-2:0 בסדרה וחשבה כי בדרך לאליפות נוספת, אך אז לאחר שנה וחצי בה מכבי לא ניצחה בהוד השרון היא עשתה זאת במשחק הרביעי עם 3:1 גדול והחזירה את ההכרעה אל הדר יוסף למשחק שעוד לא נראה בליגת הכדורעף.

אביב, אוהד מכבי מספר: "הטירוף במשחקי הכדורעף זה דבר שחדש גם לנו, אנחנו אפילו לא יודעים איך לעכל את זה. טלפונים מרחבי הארץ מגיעים במהלך סוף השבוע מאוהדים שמתחננים שנשמור להם כרטיס, אוהדים שמגיעים במיוחד מבאר שבע או מנהריה"

על ההנהלה מספרים האוהדים: "זה מדהים, לא פגשנו אנשים כמו שרגא שמש (יו"ר הקבוצה) ומשה ישראלי (מזכיר האגודה) מעולם. בעוד בכדורגל התרגלנו לריחוק מן ההנהלה, דבר שלאט לאט משתנה ואנו מקווים שתימשך המגמה החיובית הזאת ובכדורסל צריך להתחנן לכל דבר, בכדורעף אנו מקבלים הכל. קבוצה עם תקציב מינימום ששמה את האוהדים בסדר עדיפות שווה לשחקנים. הסעות, ציוד, עזרה בכל מה שצריך.  רק בשביל אנשים כאלה אתה לא יכול שלא להגיע. וכשרואים את הקבוצה על הפרקט אז בכלל, פשוט חוויה".

גם בהנהלת הקבוצה יודעים לספר על הקהל: "אין ספק, הקהל הוא היתרון הגדול ביותר שלנו על הליגה בנוסף לסגל השחקנים הטוב בארץ. אם בכדורגל הם נקראים השחקן ה-12, אז גם בכדורעף יש לנו 11 שחקני סגל והם השחקן ה-12. מכבי חזרה למפה הרבה בזכותם".

יום שני 28.4, הדר יוסף, שעה 19:00, משחק מספר 5 בסדרה על האליפות. לא כדאי להחמיץ.

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק