ההפתעה של אירופה

מתחת לצל של כל הגדולות השכילה קבוצה אחת צעירה ונחושה להעפיל על כולן: זניט סט. פטרסבורג הרוסית ומאמנה ההולנדי דיק אדבוקט, שרוצה לפגוש את ריינג'רס בגמר ותנסה להדהים הערב את באיירן מינכן

יום חמישי 01 מאי 2008
אייל כהן
 הסיפור החם של ימי חמישי לאחרונה, זהו שלבי ההכרעה בגביע אופ"א. הגענו לשלב הגומלין בחצאי הגמר ואפשר להיות עדים לאחת ההפתעות הגדולות. זניט סט. פטרסבורג, אלופת רוסיה יכולה להדיח את ביירן מינכן, לאחר התיקו 1:1 במפגש הראשון. 

22 אלף צופים יחזו בפטרסבורג במשחק של קבוצתם. הכחולים לבנים יעלו בטירוף למשחק, כאשר על הקווים יעמוד מאמנם ההולנדי, דיק אדבוקט ההולנדי, שהגיע לפני כשנתיים והפך את הקבוצה לשם דבר ברוסיה, תחת שמות כמו צסק"א מוסקבה, ספרטק וטורפדו. 

זניט כאמור השיגה שער גורלי בחוץ מול ביירן מינכן ב'אליאנס ארינה'. שער שהפתיע אפילו את הרוסים האנונימים. הגרמנים, שזכו ב-4 אליפויות אירופה, כנראה שלא נתנו מספיק כבוד במשחק הראשון. 

לביירן נחוצה רק עוד נקודה כדי לזכות באליפות גרמניה, והיא כנראה תעשה זאת. המטרה כעת היא זכייה במפעל השני בחשיבותו באירופה, גביע אופ"א. 

לא לשכוח את דיק, דיק אדבוקט

לפעמים נוטה לשכוח במשחקים בין קבוצות את היושב בקווים. אצל זניט נמצא אדם יקר מאוד, דיק אדבוקט, שהגיע בעונת 2006 והביא למועדון הצעיר אליפות שנייה בסך הכל. 

לאדבוקט יש היסטוריה לא מעטה בכדורגל האירופי, כמאמן ראשי בפ.ס.וו אינדוהבן, ששם כאמור הרבה גדולים וטובים החלו עד לאימון נבחרת הולנד, שלא הצליחה במונדיאל ב-2002. 

אבל לדיק יש היסטוריה אישית בגלזגו ריינג'רס. בין השנים 1998-2002, ההולנדי אימן באייבורקס, והביא את השנים היפות למועדון. אדבוקט החל את המהפכה ההולנדית במועדון הסקוטי, כאשר החתים שחקנים כמו ואן ברונקוסט, ארתור ניומאן, פרנק דה בור וגם שחקנים כמו אנדרי קאנצ'לסקיס. 

לאדבוקט יש סיפור לא חתום עם ריינג'רס, שבה עבד והיה תחת לחץ בלתי פוסק מהתקשורת ומתוך המועדון. לאחר שהביא גביעים ואליפויות, השליטה של גלזגו נעלמה כאשר מרטין אוניל הגיע לסלטיק, ומאז הרבה השתנה. 

לאדבוקט יש סיכוי לסגור סיפור עם ריינג'רס במידה ו-2 הקבוצות יעפילו לגמר במנצ'סטר. הרבה יוקרה יעמוד סביב המשחק הזה ובעיקר אדם אחד: דיק אדבוקט. 

הגרמנים בטוחים בעצמם

לביירן נחוצה רק עוד נקודה כדי לזכות באליפות גרמניה, והיא כנראה תעשה זאת. המטרה כעת היא זכייה במפעל השני בחשיבותו באירופה, גביע אופ"א. 

"אני מאוד בטוח שאנחנו נעשה זאת" - אמר המגן של ביירן מינכן, מרטין דמיקלס: "לא הפסדנו בחטאפה, אז מה יפתיע אותנו כעת?". כזכור הגרמנים חזרו מפיגור בחטאפה וסיימו ב-3:3 בהארכה, באחד המשחקים שנכנסו לארכיון. 

"אנחנו נמצאים עם ביטחון עצמי גדול" - אמר המפציץ מירוסלב קלוזה: "אנחנו מגיעים לרוסיה, רק כדי לנצח, ואנחנ מאמינים בכך. האווירה בקבוצה מעולה, וכל אחד כאן מאמין שנעשה זאת".

לוקה טוני חוזר להרכב, לאחר שהפסיד את המשחק הראשון בעקבות השעיה. הקשר היחיד שיחסר, זהו האמיט אלטינטופ בעקבות פציעה. מי שיחסרו להרכב זהו מרק ואן בומל ומירוסלב קלוזה. 

"זה מאוד חשוב שכולם כשירים ונמצאים בסגל" - אמר מארק ואן בומל: "זהו חצי גמר אירופי חשוב עבורנו לאחר תקופה ארוכה, אנחנו רוצים לזכות בכל ארבעת הגביעים".

תמונות: רויטרס.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק