פשוט יותר טובים

אם מכבי תל אביב היתה זוכה בגביע, הנהלת היורוליג היתה צריכה לעשות חשיבה מחודשת על התנהלות המפעל. ובכל זאת, יש להצדיע לצביקה שרף. עובד קראוס מסכם גמר צפוי

יום שני 05 מאי 2008
עובד קראוס

 בואו נודה ונתוודה על האמת: אם קבוצה כמו מכבי ת"א הייתה לוקחת את היורוליג, הכדורסל האירופי היה צריך לעבור פירמוט דחוף. גם לצביקה שרף, יותר מקוסם במילון מונחי הכדורסל, לא נשארו יותר טיפות בלימון, כי הלימון הזה נסחט פי כמה וכמה מכל לימון אחר ועל כך ראוי שרף לתואר מאמן העונה באירופה.

בכדורסל, יותר מכל ענף ספורט אחר, הכסף והכח יכולים לקנות הכל. צסק"א מוסקבה היא קבוצה אירופית מושלמת. לא מלהיבה כמו מכבי ת"א של שאראס ופארקר, לא מציתה את הדמיון כמו ספליט של קוקוץ' וראדג'ה – אך יעילה כמו מרצדס.

אטורה מסינה הוא אכן מאמן ענק, אך העבודה שלו – בתקציב בלתי נתפש – הרבה יותר קלה כשהוא יכול לשחק ולסובב בעשרה שחקנים שכל אחד מהם הוא סופר סטאר בפני עצמו. כל אלו, משתלבים נפלא בתבנית המשחק המסודרת והקטלנית של המאמן האיטלקי הרגוע.

מכבי הוכנה כראוי למשחק ונתנה מעל ומעבר לציפיות, אך בעוד מכבי קבוצה עמידה למאבק מתיש כזה לאורך שלושה רבעים מקסימום, צסק"א עמידה לארבעה וגם לחמישה רבעים.

זו קבוצה נטולת טעויות וגם כשהיא טועה, היא מתקנת תיכף ומיד. אסור לטעות מולה, כי על כל שגיאה משלמים בריבית של שוק אפור. בשלשות, בצבע, בריבאונד ובמשחק הקבוצתי – צסק"א נותנת בראש בכל קטגוריה כמעט.

קשה לי להבין איך הפסיד מסינה את התואר האירופי בעונה שעברה, אבל בל נשכח שזה היה מול אוברדוביץ' ופנתינייקוס מול אלפי יוונים עוינים.

אחרי הגמר הזה יכולה מכבי ת"א וגם אנחנו הישראלים שהחזקנו לה אצבעות, להיות מתוסכלים אך בהחלט לא מאוכזבים. לא הייתה כאן החמצה, לא היה כאן פספוס. בכדורסל אי-אפשר לשחק בונקר 40 דקות ולגנוב שער ניצחון, הפערים והאיכות באים לידי ביטוי בכדורסל יותר מכמעט כל ענף ספורט קבוצתי אחר.

בכל פעם שמכבי נתנה לנו אשליה שהנה זה יכול לקרות, הגיע האדום התורן שהחזיר אותנו בסטירה מצלצלת למציאות. התסריט היה ידוע מראש, לפעמים מעצבן שאין הפתעות. מה לעשות, זה היה כמעט אבוד עוד לפני הפתיחה. אלופת אירופה לא יותר טובה ממכבי, היא הרבה יותר טובה.

צסק"א מוסקבה אלופת אירופה או יותר נכון להגיד בהגדרה מדוייקת לעונה הזו ולתמונת המצב בכדורסל האירופי: צסק"א מוסקבה ועוד 23.

תצדיעו לו!

כשצביקה שרף קיבל את מכבי ת"א אחרי החורבן שהשאירו לו שם, הציפייה הייתה שיציל אותה מאסון אמיתי, שיחזיר את השפיות, שישמור שלא יתמוטט הגג. פיינל 4?! משוגע היה מי שחשב על הצלבה. אך שרף לקח את הקבוצה הבלתי אפשרית הזאת, מינוס מרכוס פייזר, טל בורשטיין ולפרקים ניקולה וויצ'יץ'. מאמנים אחרים היו משתמשים בזה כאליבי מוצדק ביותר לכשלון, אבל צביקה יודע רק לעבוד קשה ולכבוש יעדים, גם אם חושבים שהם בלתי אפשריים.
בדרך לגמר המכובד – הכי מכובד שהשיג בקריירה המפוארת שלו – הפיל שרף את ריאל מדריד מארחת הפיינל 4, אולימפיאקוס המשתפרת של יאנאקיס, ז'לגיריס קובנה אלופת הליגה הבלטית וסיינה – הקבוצה שהשיגה את המאזנים הטובים ביותר בהיסטוריה של הכדורסל האיטלקי.

את כל זה הוא עשה עם וויצ'יץ' בעונתו הגרועה ביותר במכבי, עם קאמינגס שחלש מרוב הרכזים בליגת ווינר וכמובן עם וויל ביינום שלשחק איתו זה להמר על האדום או השחור ברולטה.
כמה הגיע לאיש המצויין הזה לקחת את הגביע, אבל מה לעשות שלפעמים, יש גם היגיון בשגעון.

מאחורי צביקה חיים שלמים של מאמן, אך מה שטוב הוא שיש לו די מרץ לעוד שנים טובות.

בעונה הבאה, כשיבנה ויתכנן את הקבוצה כראות עיניו, תוכל מכבי ת"א להיות קרובה יותר לגביע.

לא מתביישים

שאף אחד לא יחשוד בי, באהדה מוגזמת למכבי ת"א. מצדי, שהפועל חולון או נהריה יקחו את ליגת ווינר. אך במדינה מיוחדת כמו ישראל, עם הייחוד והסממנים הלאומיים ההכרחיים לקיומנו כעם, אני אוהד שרוף של כל קבוצה ישראלית המייצגת אותנו בחו"ל.

כשהפועל ירושלים זכתה בגביע יול"ב, התרגשתי. כשהפועל ת"א הגיעה עד לרבע-גמר גביע אופ"א, עבר בי רטט של גאווה. כשמכבי ת"א משחקת ביורוליג ומתייצבת לגמר גביע אירופה – אין דבר שכל ישראלי שפוי ירצה יותר מאשר לראות אותה מניפה גביע בסיום ומביאה שמחה לישראל לפני חגיגות ה-60.

חבל מאוד שיש בישראל אנשים לא מעטים שקידשו את השמחה לאיד. לא מדובר רק בתופעת שוליים, אלא באנשים מכובדים לכאורה שישבו בבית וקיוו למפלתה של מכבי ת"א. רק כי הם אוהדים את הפועל ת"א למשל. אנטי ישראליות במיטבה. 

צילומים: רויטרס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק