דרום אמריקה בידינו

במכבי ת"א משחקים שלושה שחקנים דרום אמריקאיים אך היא בהחלט לא לבד. שחקנים מהיבשת הרחוקה מתחילים להשתלט על הכדורסל האירופי. איך זה קרה? מומחי כדורסל מסבירים

יום רביעי 07 מאי 2008
שלמה חסיד
 בשנים האחרונות מסתמנת מגמה חדשה בשוק האירופאי כאשר השחקנים הדרום אמריקאיים חודרים ליבשת ולמעשה כובשים אותה. יותר ויותר קבוצות מעסיקות שחקנים מדרום אמריקה ומפעילות מערך סקאוטינג ביבשת.

במכבי ת"א משחקים היום שלושה דרום אמריקאים, אסטבאן באטיסטה, מוריליו דה רוסה ואלכס גארסייה. אולם מכבי אינה היחידה.

מאמן מכבי צביקה שרף אמר לגבי התופעה: "השחקן הדרום אמריקאי הוא מוצר אמין שהוכיח את עצמו וממשיך להוכיח. מוסר העבודה שלהם יוצא מהכלל, הם אתלטיים, הם לא יקרים, יש להם משמעת טקטית גבוהה ומשתלבים היטב בקבוצה מבחינה חברתית, הם נותנים את הכול לקבוצה והם שחקנים יוצאים מהכלל". 

"ב-נ.ב.א יש שחקנים מדרום אמריקה, בזמן שאף ישראלי עדיין לא הגיע לשם אבל אנחנו בטוחים שהמצאנו את הכדורסל. הכדורסל בדרום אמריקה לא פחות מפותח מהכדורסל הישראלי. נכון שמאנו ג'ינובילי הוא הכי תותח מביניהם אבל הוא לא היחיד, הפופולאריות של הענף נמצאת בקו עלייה ויותר ויותר טאלנטים מתנקזים לכדורסל במדינה הזו שכ"כ אוהבת ספורט".

נבן ספאחיה מאמן טאו ויטוריה אמר: "טאו היתה חלוצה בתחום שהביאה את סקולה, שהפך לאחד משחקני הכדורסל הטובים ביותר באירופה והשנה הוא הפך לסופרסטאר גם ברמה של ה-נ.ב.א ביוסטון. לטאו יש מערך סקאוטינג יוצא מהכלל ביבשת, הם יודעים היטב מי נמצא על הכוונת כבר מגיל נערים ולכן למועדון הזה יש את מירב הסיכויים לגדל את הסקולה הבא". 

"עוד דוגמא לשחקן מצויין מדרום אמריקה הוא טיאגו ספליטר שמשחק אצלנו וגם הרכז שלנו פריגיוני הגיע מארגנטינה וגם הוא שחקן מצויין. שימו לב לתופעה הבאה שהיא חדירת האפריקאיים לשוק האירופאי. כולם ראו בפיינל-פור האחרון שסיינה הביאה שחקן אפריקאי יוצא מהכלל שהתבלט ואני מניח שזה יגרה את שאר הקבוצות ובשנים הבאות נראה יותר שחקנים מאפריקה. לפני 10 שנים אף אחד לא האמין שהאפריקאיים ישתלטו על הכדורגל העולמי ותראה מה קורה עם דרוגבה, אסיין וכדומה. השוק האירופאי רווי ועכשיו הולכים על שווקים חדשים".

אפי בירנבוים, מאמן בני השרון אמר: "מבחינת שחקני הכדורסל בדרום אמריקה היעד היה ונשאר ה-נ.ב.א. אם הם לא מתקבלים ל-נ.ב.א הם יגיעו לאירופה. בדרך כלל לליגה הספרדית או למדינות הלטיניות שמעניקות להם אזרחות וכסף גדול שזה שווה לא פחות מהופעה ב-נ.ב.א. מי שביקר בשנים האחרונות בשווקים בדרום אמריקה יודע שבארגנטינה הגופייה של ג'ינובילי נחטפת לא פחות מגופיות של ריקלמה. מראדונה היה ונשאר אלוהים אבל גם שחקני הכדורסל מתחילים לחדור לתודעה, מבינים שיש כסף גדול בענף הזה ולכן הענף מתחיל לשגשג.אני צופה שזה יילך ויגדל כי בקבוצות שאין להן כסף להחתים ספורטאים במיליון דולר לא נותר אלא לחפש מציאות ויש המון מציאות רק צריך לדעת לגדל אותם ולהפוך אותם לשחקנים  טובים".

אלכס גארסייה, שחקנה הברזילאי של מכבי ת"א אמר: "נבחרת ברזיל תמיד שיחקה אותה באליפויות עולם. ברזיל הולכת בדר"כ עם כדורגל, כולם יודעים את זה אבל הכדורסל בהחלט תופס יותר ויותר וצעירים הולכים לשחק כדורסל בברזיל וכך גם בדרום אמריקה. בכל מדינה מונצואלה עד צ'ילה יש ליגות מקצועניות ומסודרות ושחקנים ששואפים לקריירות גדולות. גם באמריקה וגם באירופה אפשר לעשות קריירה יפה, אני למשל הצלחתי למרבה המזל להגיע למכבי ת"א ועכשיו השאיפה שלי היא לשמור על המקום שלי בקבוצה. אני חושב שאני שגריר של ברזיל ושל היבשת בכלל ואם אני אצליח אני פותח את הדלת לעוד שחקנים שהגיעו למועדונים הגדולים כמו מכבי ויזכו לשידרוג בחיים שלהם וגם יתרמו מכישרונם למועדונים"

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק