האיש שפשוט עבד קשה

להבדיל מהדימוי שנוצר לו, אברהם גרנט ידע גם לקרוע את התחת לפני שהוצמד לו הכינוי המפורסם. סיפור החלק הראשון בקריירה של האיש שרוצה להדהים הערב את ההמלכה הבריטית

יום ראשון 11 מאי 2008
אשר גולדברג
 את העבר הלא רחוק מכיר כל חובב ספורט בישראל. אברהם גרנט הצטרף למכבי תל אביב בתחילת שנות התשעים, הוביל אותה לשתי אליפויות, ניסה כוחו לא בהצלחה בהפועל חיפה וחזר לארבע שנים קשות עם לוני הרציקוביץ'. המפנה הגיע בשנות ה-2000 עם שתי אליפויות במכבי חיפה, שני קמפיינים בנבחרת ישראל אחד מהם ללא הפסד והמעבר לאנגליה.

אבל הקריירה של גרנט החלה הרבה לפני כן והעבודה היא  שהדרך להגיע אל הליגה הראשונה היתה קשה ומרובה, כך שגם באנגליה מעטים יודעים לספר היום על דרכו לצמרת של האיש והתחת.

אברהם גרנט נולד ב-6 במאי  1955 בפתח תקוה. בית הוריו ברחוב ארלוזורוב היה סמוך לבית ספר פיק"א ולמגרש הבלטות בחצרו.  כילד, בחר גרנט את מגרש הכדורגל של מכבי פתח תקוה ברחוב שטמפר והחל בקריירה כדורגלנית כקשר טכני עם ראיית משחק טובה ובעיטה לשער.

בגיל 16 נקטעה הקריירה באופן אכזרי. גרנט שנהג לצפות באימוני הפועל ומכבי פתח תקוה נפצע בתאונת דרכים. הבחור הצעיר ירד מביתו ומשאית פגעה בו במעבר חצייה. גרנט בילה תקופה ארוכה בבית החולים וכשהחלים, הבין כי שחקן כדורגל הוא כבר לא יזכה להיות ולכן בשנת 1972 החליט לעבור קורס מאמנים במכון וינגייט. כשנה לפני גיוסו לצה"ל החל גרנט לעבוד במחלקת הנוער של הפועל פתח תקוה לגילאי טרום א', ילדים בני 7 ו-8. במחלקה היו מאמנים זכריה רצאבי וגם עמנואל אופיר, לימים החבר מספר 1 של גרנט.

ההזדמנות של גרנט הגיעה בשנת 1973. המצרים והסורים ניסו להשמידנו ומאמני כל מחלקת הנוער גויסו לצה"ל במלחמת יום כיפור. גרנט נאלץ לאמן 3 ו-4 קבוצות במחלקה. הוא דיבר אל ליבם של הילדים והבטיח להם שהפועל פתח תקוה תחזור לימי האליפות הגדולים.

שמן ואופיר התלהבו מהבחור הצעיר ולאחר המלחמה קידמו אותו לאמן מבחר קבוצות נערים במועדון. גרנט קטף תארים ללא הפסקה והכדורגלנים הצעירים החלו לפקוד את ביתו כדי לעבור השתלמויות פרטיות אצל המאמן. שמה של קבוצת הנערים של גרנט היה ידוע בכל פתח תקוה הורים רבים היו משכימים קום בשבת כדי לצפות ב"תינוקות של גרנט".

במהלך יותר מעשור המשיך גרנט במחלקת הנוער עד שבעונת 1985/6 רשם הישג ענק כשזכה עם קבוצת הנוער באליפות. גיורא שפיגל,  אז מאמן הקבוצה הבוגרת ממלאבס החליט למנות את גרנט לעוזרו ובפעם הראשונה נשם גרנט חיים של מאמן בוגרים.

גרנט גם אימן את הפועל פ"ת תחת הדרכתו של נחום סטלמך, לפני שיו"ר הקבוצה, חיים צימר, החליט למנות אותו  בשנת 1986 למאמן הראשי. צימר, לימים, מנכ"ל ההתאחדות היה גם הוא ידיד אישי של גרנט. באותם ימים, מספרים בפתח תקוה, היה נחשב גרנט לאהוד על בנות העיר, אך כבר מספר ימים אחרי שהכיר את השחקנית צופית אלישיב אמר לצימר: "זו תהיה אשתי".

גרנט העלה לקבוצת הבוגרים את "התינוקות" גיא לוי, מני בסון, ניר אלון, גבע מרקוס, בני קוזושווילי, דני ניראון ועוד. הוא צירף את השוער הצעיר רפי כהן מהפועל אילת ויחד עם שחקנים "ותיקים" כמו איתן בודניוק, אלון חזן וניר לוין הפכה פתח תקוה לשותפה קבוצה לצמרת הכדורגל הישראלי.

גרנט נאלץ להסתפק בזכייה בשני גביעי טוטו ולפני שעבר למכבי תל אביב פיספס גביע ו"זכה" בסגנות בעיקר "תודות" לשלל שגיאות שיפוט של חיים ליפקוביץ'. 

הכסף הגדול והתהילה היו אצל דני לאופר, יו"ר מכבי תל אביב שהחליט כי האיש שיכול לספק אליפות אחרי 13 שנה והערב בשעה 17:00 ינסה הבחור מפתח תקוה לזכות שוב באליפות כבר בעונתו הראשונה כמאמן קבוצה בפרמייר-ליג, בדיוק כפי שעשה במכבי ת"א וובמכבי חיפה.

תגובות

9

טלספורט בפייסבוק