נתראה בבית המשפט?

בכל בוקר בשנה האחרונה כתבי הספורט היו עסוקים בשאלה מי יזכה לביקורות קשות בבלוג התקשורת. עד שלמערכת ONE נמאס. הביצה המקומית רותחת והדיעות חלוקות בשאלה האם ביקורת בעילום שם היא לגיטימית

יום שני 12 מאי 2008
שלמה חסיד

"תראה, כולנו השתנינו בשנה האחרונה. ידיעות, מעריב, הארץ, אתרי האינטרנט, ערוץ הספורט. כולנו קיבלנו ביקורות ושמחנו מהמחמאות. זה היה בלוג מבורך, כולנו השתנינו.  כולנו,  חוץ מאתר אינטרנט אחד".

הדובר של הדברים הוא אלי סהר, היום עורך מדור הספורט של היומון, ישראל היום ובעבר כתב הכדורסל הראשי של עיתון הארץ וכמובן פרשן הכדורסל של הערוץ הראשון. סהר מדבר על הבלוגים שנכתבו באינטרנט בשנה האחרונה ובראשם הבלוג של "ייגר מאיסטר" בפורטל "תפוז" בלוג שהתברר השבוע כי  נכתב על ידי עורך עמודים במעריב, שלמה מן.

תקציר האירועים. לפני יותר משנה החל להתפרסם ב"תפוז" בלוג בשם "עומדים בשער" כעבור שלושה חודשים נחשף כי הכותבים שכינו עצמם ROSK הם צמד אנשי התקשורת עודד קרמר ורביב שכטר. את מקומם תפס בלוגר בשם ייגר מאיסטר שהצליח במשך כמעט שנה לרתק את הגולשים, רובם אנשי ברנז'ה. ייגר מאיסטר היה חד וארסי, לדעת רבים ארסי מידי. הוא קבע לעצמו דד ליין של השעה 11:00 בכל בוקר. נדירים הפעמים בהם הבלוג עלה באיחור. כולם היו על הכוונת שלו, אך עיקר ההתמקדות שלו היתה באתר ONE  אותו כינה "אתר הריכולים והמסיבות" ובאשת התוכן הראשית בוואן, העיתונאית אופירה אסייג. גם ראשי מדור הספורט של ידיעות אחרונות, ניר חפץ, והכתב הוותיק רפי נאה (שידע בעבר סכסוך עם מן) ספגו לא מעט מייגר.

אין כמעט אתר אינטרנט שלא ספג שלל ביקורות, כולל כמובן האתר בו אתם גולשים כעת. אך לפני כחודשיים נשלח לפורטל "תפוז" מכתב איום בתביעה מצד ראשי חברת "סיטינט" המפעילה את ONE. שלמה מן הספיק לכתוב ובלוג חדש עלה לאוויר. אדם המכנה את עצמו "תמיס" החל לפרסם בלוגים. האכזבה של חלק מהגולשים  לא הייתה קטנה. הכתיבה רהוטה פחות וגם הדד ליין נעלם. לפני כחודש עלה בלוג נוסף בפורטל נענע של הצמד "מורו ופוילצר".

 בשבוע שעבר קיבלו מן, שכטר וקרמר מכתבי תביעה מ"סיטינט". מן נחשף, "מורו ופוליצר" המבוהלים, חדלו מכתיבת הבלוג ורק תמיס ממשיך לנהל מאבק חסר פשרות, נגד ראשי ONE   בתקווה שלא ייחשף. מן פוטר ממעריב בתחילת השבוע והביצה כמרקחה.

 עו"ד ארי שמאי, כותב טורים ותיק מנסה להסביר: "הטעות של מן הייתה שהוא לא פרסם מיהו. הביקורת שלו הייתה לגיטימית. הוא תקף את מי שצריך ופירגן למי שצריך. הוא תקף גם את מעריב וגם את ידיעות. אבל אני לא מבין למה לא לפרסם מי אתה. אני לא מאמין בביקורות תחת שם בדוי. אפשר לפרסם ביקורת ולהזדהות. זה הרבה יותר רציני לומר ביקורת בפנים. האם הביקורת חצתה את גבול הטעם הטוב? את זה יחליט בית המשפט".

שכטר לא מסכים עם שמאי: "אם הייתי חושף את עצמי לא היו לי מקורות. היה ברור לי שחשיפה תגרום לי נזק ולא תאפשר המשך כתיבת הבלוג. השתמשתי בקשרים שלי בברנז'ה כדי לבקר ואין בכך פסול". סהר מוסיף: "ביקורת היא דבר חשוב. קשה לי להאמין שאפשר לבקר כך ולהיות חשוף".

שלומי ברזל, סגן עורך מדור הספורט של הארץ, בעל תואר שני בתקשורת ומרצה במכללות בחוגי תקשורת מנתח:  "התופעה של הבלוגים בכלל היא תופעה מבורכת כי היא מרחיבה את השיח הציבורי ואת הביקורת על העיתונות. אין שום סיבה שבעולם שביקורת על העיתונות תהיה נחלתם של העיתונאים בלבד. הבעיה עם הבלוגים של ייגר ורוסק,  להבדיל מבלוג כמו של אמיר ענבר בספורטאנטר, היא שהטורים היו אנונימיים ולא רק שהם אנונימיים הרי שכשנחשפה זהות הכותבים התברר שמדובר באנשים שהיו מועסקים והועזבו בחלק מהגופים (שכטר עזב את ONE) שפיטרו אותם. המקרה של ייגר חמור במיוחד. מדובר בעיתונאי בהווה וזה לא קשור אם הוא מחמיא או לא מחמיא. ברגע שאין את הגילוי הנאות שייתן לקרוא את האפשרות לחשוד, זה בעיני פסול. אם האנונימיות כל תכלילה לעזור לכתב לסקר, הרי שאין לי בעיה עם זה. אבל אם האנונימיות מונעת מהקורא מידע חיוני, בעיני זו פחדנות. בית המשפט יצטרך להכריע עכשיו בעניין".

אחד מאנשי התקשורת הותיקים בתחום ששיתף פעולה עם "ייגר מאיסטר" הוא חיים ברעם שכתב טור אורח בבלוג. למרות זאת, ברעם זכה לביקורות מצידו של ייגר. ברעם: "הבלוג של ייגר היה חשוב מאוד ושמחתי לכתוב אותו כי ייגר היה הוגן. יכול מאוד להיות שחלק מההתבטאויות שלו, בעיקר נגד אופירה אסייג, היו מוגזמות, אבל יש דרך לפתור את הבעיה הזו והדרך היא לא פנייה לבית המשפט". שכטר מסכים: "לא היה דבר כזה בישראל. זה משפט נגד חופש הביטוי. לדעתי לא יהיה משפט ואם יהיה, אז לכתבי הברנז'ה יהיה מעניין".

כאמור, את דרכו של מן ממשיך "תמיס" שנשאל האם הוא לא רואה פסול בכך שהוא כותב בשם בדוי. ההתקשרות עימו נערכת באמצעות מיילים. תמיס מסביר ש"אני כותב בשם בדוי בגלל שבצורה זו אוכל להביע את דעותיי בצורה הכי אמיתית שיש בלי פוליטיקלי קורקט. אפשר כמובן להוסיף לזה את עניין התביעות  כי כמובן שאני חושש ממקרה דומה.  למרות שהכל נקי ואובייקטיבי העיסוק במשפט אינו דבר נעים גם אם אתה זכאי. מצד שני המשפט הוא תקדימי ועלול לשנות הרבה דברים באינטרנט הישראלי וזה מרגש".

נראה לך שאדם שעובד במקום עבודה יכול לבקר את מתחריו או את מקום עבודתו שלו עצמו?

"השאלה היא מאוד בעייתית. זה מאוד תלוי בסיבות שלו לכתוב .אם הסיבה היא לקדם את עצמו ואת מקום עבודתו אז יש כאן בעיה, אם הסיבה שלו היא שקופה אז אין בעיה.  אם יש ביסוס למה שנכתב אז זה בסדר".

הכתבה המפורסמת לעיל אינה כדי לחוות דיעה. אתר telesport שספג אף הוא לא מעט ביקורת מאחל לכל המבקרים והמבוקרים גלישה מהנה.

צילום: אתר ONE.CO.IL

תגובות

1

טלספורט בפייסבוק