100 מתר ב-13 שניות

ב-1914 נפל אווירון טורקי סמוך ליפו. הטייס נהרג ומאיר דיזינגוף הבטיח לעזור בקניית אווירון אחר. לפיכך נערכו שתי תחרויות ספורט, ודוד תדהר נכנס לספרי ההיסטוריה כשניצח בתחרות למאה מתר (וזו לא שגיאת כתיב)

יום שלישי 13 מאי 2008
אשר גולדברג

ב-1914  שלטו עדיין התורכים בארץ ישראל, ערב פרוץ מלחמת העולם הראשונה, אך גם בשנה זו הוכחה רוח הספורט בישראל, בעיקר זו של מכבי תל אביב שנוסדה פחות מעשור לפני כן..

באותה שנה ראו תושבי תל אביב ויפו (הן לא היו מאוחדות) בפעם הראשונה מראהו של אווירון שהונחת ביפו ע"י הטייסים התורכים, נורי ביי ואיסמעיל חקאי. שמו של כלי הטיס היה:"גאלאל-אלדין".

בפורים 1914 היתה חגיגה גדולה בתל אביב. באותו יום המריא האווירון מחוף הים של יפו, בחגיגה ענקית בה צפו עשרות אלפים, ביניהם שחקני ומתעמלי מכבי ת"א. התשואות בהמראה היו ענקיות, אך בתוך שניות אחדות נטה האווירון על צידו ונפל לים.

כדורגלני מכבי תל אביב קפצו למים, הם היו מיומנים בשחייה, מתוקף הקמת קבוצת שחייה שנקראה:" שוברי הגלים". הטייס, חקאי, ניצל,  אך נורי ביי,  גיבור המלחמה מול איטליה (שנערכה ב-1914)  ניספה.

האבל בישראל היה כבד ובטקס העברת הגופה של ביי, באוניה בנמל יפו, צעדו לצידם של מאות קציני צבא התורכי גם כדורגלני מכבי ת"א ובראשם יצחק לוי ומשה דנין.

בסיום הטקס, ובדברי הניחומים של מאיר דיזנגוף, ראש הוועד הציבורי בתל אביב,  הבטיח דיזנגוף (ראש העיר תל אביב בהמשך) לקנות ולעזור במימון אווירון אחר במקום הכלי ששקע במצולות.

השבועות חלפו וחסן בק  המושל של יפו, לא ויתר ודרש את הכסף שכמובן לא היה ברשות מכבי ת"א.  הפתרון על פי העיתון "חבצלת" של אותם ימים היה תחרויות ספורט לגיוס הכסף, או חלקו לפחות.

המשחק נגד הצבא הטורקי, לעיני אלפי צופים הסתיים בתיקו 2-2 אחרי שמכבי ת"א כבר הובילה 0-2.

מאחר שהכסף לא הספיק, אורגנה גם תחרות אתלטיקה. אלפים הגיעו לתחרות במגרש שהיה בדרך יפו-ת"א, סמוך לשכונת נווה צדק. בין המתחרים היו אלופי ריצה מהצבא הטורקי, רצים ממכבי פ"ת ואנשי מכבי ת"א שנכחו בבמה המרכזית שהוקמה.

התחרות לריצת מאה מטרים הייתה מרתקת והזוכה במקום הראשון היה דוד טודרסוביץ (תדהר) בזמן מצוין יחסית ללפני 94 שנים, (13 שניות).

תדהר, אגב, היה מהבולטים בדור הראשון של מכבי ת"א ובהמשך בעל תפקידי ניהול שונים באגודה, היה מקציני המשטרה הראשונים וכתב ספרי פעולה, עלילה ואנציקלופדיה.

בתעודה (ראה תמונה) נרשם בין השאר: "בחגיגת המכבי לטובת קנית אווירון לממשלתנו הרוממה... למקום הראשון לריצת מאה מתר בשלושה עשר שניות".

מעניין מה אליעזר בן יהודה, שבאותן ימים עסק בהחייאת השפה העברית, היה אומר על זה?

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק