הקוף של קאלה

טברטקו קאלה שהיה מהגורמים העיקריים להפסד לקופנהאגן צריך להיות מאלו שיובילו וינהיגו את בית"ר לעבור את המשוכה האירופית ולהגיע בפעם הראשונה בתולדות המועדון לשלב הבתים

יום רביעי 14 מאי 2008
שלומי לויה

השוער הקרואטי, טברטקו קאלה, היה גיבור גמר הגיע של בית"ר ירושלים. שתי עצירות פנדלים גדולות שלו, ובייחוד זו של ברוך דגו שאחריה לא הייתה דרך חזרה, סייעו לקבוצה של א.ש.ש. (ארזי-שפיגל-שום) לזכות בגביע ראשון אחרי 19 שנים ובקרוב מאוד בדאבל היסטורי ראשון למועדון הירושלמי.

האוהדים של בית"ר ירושלים נמצאים היום בשמיים. אין כמו לנצח את היריבה הספורטיבית הכי גדולה של הירושלמים בגמר הגביע ועוד בפנדלים בניגוד למסורת ובפרט כשאת שער הניצחון כובש אדום לשעבר, שמעון גרשון.

אבל, ופה יש אבל גדול, עם כל הכבוד לשמחה ולשליטה והדומיננטיות של בית"ר בליגה הישראלית, המשימה החשובה הגדולה באמת של הקבוצה של ארקדי היא ליגת האלופות. עם תקציב שגדול על כל הליגה בכמה מספרים, גאידמק לא כיוון לשליטה בליגה הישראלית בלבד. ארקדי רוצה להפוך את בית"ר לקבוצה לגיטימית בליגת האלופות. במפעל החשוב הזה נכשלה ירושלים בגדול בקיץ ולשוער שלה, קאלה, היה חלק מרכזי בכישלון.

זה יהיה טפשי ולא הוגן להפיל את תיק האכזבות מהכישלון נגד קופנהאגן על הגב של השוער בלבד. קאלה לא שיחק לבד נגד היריבה, אבל גם נכון יהיה לומר שהוא לא היה במיטבו במשחקים האלה. את היציאה האומללה וההתנגשות בשמעון גרשון זוכרים ביציעים של טדי בכאב גדול.

מאז המשחקים נגד קופנהאגן מסתובב קאלה עם קוף על הגב שלו. בית"ר העבירה את קאלה לשורותיה בדיוק שיהיה שם עבורה ברגעי המפתח באירופה. על מנת לזכות באליפות בישראל, לבית"ר יש מספיק כלים התקפיים כדי לתקן שגיאות בהגנה. במשחקים באירופה, לעומת זאת, רואים את ההבדל בין הילדים לבין הגברים. שם כל ניצול הזדמנות קובע, וצריך להיות מרוכזים וערניים כל הזמן. קאלה איבד ריכוז לשנייה וירושלים מצאה את עצמה שוב רק עם הליגה הישראלית. 

בקרוב, אחרי שירושלים תוכרז באופן רשמי כאלופת ישראל בפעם השנייה ברציפות, יחלו בירושלים להתכונן שוב למבחן הכי חשוב של הקבוצה בקיץ – ההסתערות על ליגת האלופות. זה יהיה מועד ב', שבו בית"ר לא תרצה לפשל פעם נוספת, כמובן בהתחשב בזהות היריבה.

אם קאלה ימשיך בבית"ר עונה נוספת, הוא צריך להיות מאלו שיובילו וינהיגו את בית"ר לעבור את המשוכה האירופית ולהגיע בפעם הראשונה בתולדות המועדון לשלב הבתים. לקאלה יהיה חלק חשוב בשאלה אם בית"ר תהיה הקבוצה הישראלית השלישית שתגיע לשם אחרי מכבי חיפה ומכבי ת"א. רק כזה יקרה, הוא יוכל, סוף סוף, להוריד את הקוף מהגב.

יוסי מזרחי טוב לישראל

כפי שאנו מדווחים היום, יוסי מזרחי אמור להיות המאמן השלישי העונה של מ.ס אשדוד אחרי אלון חזן והאפיזודה של הבעלים, חיים רביבו.

מזרחי, איש מקצוע מעולה, יסודי, חרוץ ונטול פלאברות, שלא עושה לעצמו יחסי ציבור ומאמין רק בדרך העבודה הקשה, התחיל בכלל את העונה במכבי פ"ת. כשהגיעה ההצעה מקפריסין, מזרחי חשב שמדובר בקפיצת מדרגה והחליט להיענות להצעה. במכבי פ"ת אפשרו למאמן לעזוב בהחלטה שעבור רבים סימנה את הקריסה של הלוזונים העונה. עכשיו מזרחי יצטרך להילחם נגד הירידה גם מול הקבוצה שהעניקה לו את ההזדמנות לשדרג את עצמו ולחוות קצת כדורגל מעבר לים. לא בטוח שעמוס לוזון היה משחרר את מזרחי לחו"ל אם היה יודע שזה יחזור עוד באותה העונה להדריך יריבה של מכבי פ"ת למאבק ההישרדות בליגת העל.

על פי הדיווחים מקפריסין, למזרחי הייתה יופי של עונה. מעניין יהיה לדעת מדוע החליט המאמן המוכשר והצנוע לסיים את פרק אירופה שלו כבר אחרי מספר חודשים ולחזור לאמן בליגה הישראלית.

נכון, הוא אהוד ומוערך באשדוד ויש לו יחסים מצוינים עם ג'קי בן זקן, אבל נדמה שמזרחי כיוון לקריירה באירופה ולא בטוח שאם היינו אומרים לו שאחרי מספר ספור של חודשים הוא יחזור לישראל, הוא היה חותם על האמירה הזו.

בכל מקרה, הכדורגל הישראלי ייהנה מחזרתו של מאמן שראוי לצ'אנס בקבוצה גדולה. כשהוא קיבל את ההזדמנות, הוא שבר את הבצורת והביא לארקדי את תואר האליפות, שלא הספיק על מנת להאריך את החוזה שלו במועדון.

בכל מקרה, אשדוד תיזקק לכל הכישורים, הניסיון והידע של יוסי מזרחי על מנת לסמן וי על משימת ההישארות בליגת העל. 

צילומים: בית"ר.נט

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק