הודו זכתה בתחרות הקבאדי

הודו זכתה השבוע בתחרות הקבאדי במשחקי אסיה, אחרי שניצחה בגמר את פקיסטן. קבאדי, ספורט קבוצתי פופולארי במדינות מזרח אסיה, מזכיר מאד היאבקות חופשית קבוצתית

יום חמישי 01 מאי 2008
ארז אלטויל
תרשו לי להציג לכם ענף ספורט שמרביתכם, אם לא כולכם, מעולם לא שמעתם עליו. מדובר בענף שזוכה לפופולאריות עצומה במזרח אסיה ואפילו מתפקד כספורט הלאומי בבנגלדש ובמחוז פונג'ב ההודי. קבאדי - היכרות ראשונה.

קבאדי הוא ספורט, בו מתחרות שתי קבוצות בנות שבעה שחקנים ולכל קבוצה יש חמישה שחקנים נוספים על ספסל המחליפים. השחקנים לובשים גרביים ותחתוני בוקסר, ולעיתים אפילו תחתוני בריף. גודל המגרש 10 על 12.5 מ' (כמחצית ממגרש כדורסל). המשחק מורכב משתי מחציות בנות 20 דקות, עם הפסקה בת 5 דקות ביניהן, במהלכן מחליפות הקבוצות צדדים. במשחק יש 7 שופטים והוא מנוהל על-פי קטגוריות של גיל ומשקל.

מהלך המשחק

הקבוצות בוחרות שחקן אחד המכונה "ריידר" (raider), ושולחת אותו לפי תור לחצי המגרש של הקבוצה היריבה. המטרה של הריידר היא להצמיד לקרקע או להיאבק עם שחקן של הקבוצה היריבה, לפני שהוא חוזר למחצית המגרש של קבוצתו. שחקנים שהוצמדו מורחקים מהשדה. נשמע פשוט לא? אז הנה הטוויסט: במהלך כל הזמן שהריידר נמצא בחלק המגרש של היריבה, הוא חייב לעצור את נשמתו. כדי להוכיח שהוא לא נושם הוא חייב להמהם ברציפות את המילה קבאדי, או מילה מקבילה בשפת האם שלו (למשל: הדודו בבנגלדש, גודו בסרי-לנקה וצ'דו-גודו במלזיה).

בינתיים, הקבוצה המגנה חייבת ליצור שרשרת (למשל, על-ידי החזקת ידיים) בכדי למנוע מן הריידר לחזור לחלק המגרש שלו לפני שהוא לוקח נשימה. אם הריידר לא מצליח לחזור, לפני שלקח נשימה, הוא מורחק מן המגרש.

שחקן יכול להיות מורחק, גם אם כל חלק בגופו עבר את קו החוץ בזמן מהלך, אלא אם כן היציאה אל מחוץ לתחומי המגרש התבצעה בזמן מאבק (ניסיון הצמדה או התאבקות). 

על כל שחקן שמורחק מן המגרש, זוכה הקבוצה היריבה בנקודה. בנוסף, מוענק בונוס של 2 נק' ליריבה, ברגע שכל הקבוצה מורחקת מן המשחק. הקבוצה עם מירב הנקודות בסיום המשחק, מוכרזת כמנצחת. 

הסטוריה

משחק הקבאדי הומצא, לפי האמונה הרווחת, בחבל פונג'ב שבהודו - בו הוא, כאמור, גם הבפורט הלאומי. איגוד הקבאדי ההודי, אשר נוסד בשנת 1950, הוא שקבע את חוקי המשחק הבסיסיים המוכרים כיום. איגוד חובבני הקבאדי של הוד הוקם ב-1973 ועיצב מחדש את החוקים, והוא היחיד הרשאי כיום לשנותם. לאחר מכן הוקם גם איגוד הקבאדי האסייתי.

ולמה אני מספר לכם את כל זה? כי בגמר אליפות אסיה, הנערכת בימים אלו בקטאר, ניצחה הודו בגמר את פקיסטן 23:35. אז עכשיו אתם מכירים ספורט חדש.

צילומים: רויטרס

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק