אצלנו זה ספורט נטו

ענף הכדוריד הפך ב-20 השנים האחרונות להיות ענף של עיר אחת. איך קרה שהדרבי של ראשל"צ הוא בעצם ליגה שלמה? בינתיים, סדרת הגמר הולכת למשחק חמישי

יום שישי 16 מאי 2008
שלמה חסיד

הפועל ראשל"צ ומכבי ראשל"צ נפגשו הערב למשחק הרביעי בסדרת גמר הפלייאוף, בו ניצחה הפועל 26:27, תוצאה המאפשרת לה לסיים בתוצאת תיקו במשחק החמישי ולזכות באליפות. המשחק החמישי ייערך בשבוע הבא, ובו תוכרז האלופה לעונת 2007/08. המדהים הוא שכבר כ-20 שנה האלופה מגיעה מעיר אחת. המדהים עוד יותר שגם הסגנית שלה מגיעה באופן קבוע מאותה העיר, דבר שלא קיים באף ענף אחר.

אז איך קרה שעיר שלמה שמועדוני הספורט שלה לא מצטיינים כמעט באף ענף אחר, הצליחה למקד עצמה דווקא בכדוריד? נכון, גם בענפים אחרים יש לעיתים שליטה בלעדית של קבוצה אחת, כמו למשל בכדורסל. אבל מכבי ת"א ידעה סגניות רבות מר"ג, מהגליל, מירושלים ואפילו מאילת. ובאף ענף אין תופעה כמו בראשל"צ.

העיתונאי אביעד פורהוליס, חובב מושבע של הענף, מנסה להסביר: "עד לפני 30 שנה ענף הכדוריד היה בכלל ברחובות. אלא שהענף החל להתפשט והעיר הראשונה שנהנתה מכך היתה נס ציונה. ההתפשטות נמשכה והגיעה לראשל"צ. כנראה שבגלל שאין לעיר הצלחות בכדורסל ובכדורגל, השחקנים הצעירים והאוהדים העדיפו להתמקד רק בכדוריד. ראשל"צ היא עיר לא קטנה, וכך יצא שיש שתי קבוצות בעיר אחת".

גם השדר הוותיק, ירון מיכאלי, ששיחק בעבר במכבי רחובות, מנסה להסביר: "אני זוכר ששיחקתי בנערים ובילדים ברחובות. לא האמנתי שאחרי 30 שנה כל המוקד יהיה דווקא בראשל"צ. לקחו שם את הכדוריד בתוך פרוייקט. מביה"ס 'עמל' יוצאים המון שחקנים, והיתרון של מכבי והפועל ראשל"צ הוא בעיקר ברמה הניהולית. שני המועדונים הללו מנוהלים לתפארת. פשוט הכל נעשה שם נכון".

ובכל זאת, ראשל"צ גדולה מספיק כדי שיהיו בה עוד ענפי ספורט. יו"ר קבוצה הכדורסל של מכבי ראשל"צ, משה קליסקי, מבקש להבהיר: "יש בעיר המון עניין בספורט. יש פה המון ספורטאים מצויינים. ראש העירייה משקיע המון בספורט וראשל"צ היא עיר של ספורט. אבל, קשה לזכות בתארים אם אתה לא באחת מ-3 הערים הגדולות. אין מה לעשות, גדל כאן דור של נערים שאין להם סיכוי לראות תואר בכדורסל או בכדורגל והם מצאו ענף ספורט שבו הם יכולים לשלוט. זו הסיבה העיקרית שהמון ספונסרים החליטו להשקיע בעיר הענקית הזו וזו הסיבה שיש גם הצלחות".

ההגמוניה בראשל"צ החלה אי שם בסוף שנות ה-80. מכבי והפועל הצליחו לזכות כל אחת בכמה אליפויות ברצף. שיטת המשחקים של הפלייאוף יצרה עניין עצום וגם לא מעט תקריות, חלקן לעיתים אלימות. אבל יותר מכל, ענף הכדוריד שודרג. הפועל העפילה לליגת האלופות והנבחרת לאליפות אירופה. הענף אף הצמיח מספר אייקוני תרבות בתחום הספורט, ובראשם עידן מיימון, אחד מגדולי שחקני הכדוריד של ישראל בכל הזמנים. השני הוא דוגמן העל, דודי בלסר, שלולא היה משקיע בקריירת הדוגמנות, היה עשוי להפוך לאחד מהשחקנים הגדולים באירופה.

מיימון: "אני חושב שמה שהביא את הפריצה הגדולה לענף היו שידורי ערוץ הספורט. פתאום כולם התלהבו מכך שבכל משחק יש הרבה קהל והרמה גבוהה. אצלנו, זה פשוט ספורט נטו ואנשים ראו שכדוריד הוא פשוט משחק יפה וכל מי שראה אותו פעם אחת, רצה לראות אותו שוב. בראשל"צ הבינו את זה, ופשוט השקיעו המון. התברר שההשקעה משתלמת כי מדובר בענף ספורט בהחלט מרתק".

יואב נאמן, אחד מכוכבי מכבי מסכם: "יש כאן אנשים שלפני 20 שנה הבינו שיש פוטנציאל להרים כאן ענף ספורט שיעניין עיר שלמה. אני לא חושב שאותם אנשים האמינו שהענף כולו יתמקד בעיר אחת, וזה באמת מדהים ששתי הקבוצות הן מאותה עיר. מה שקרה זה שההשקעה היתה מספיק גדולה כדי שלהרבה שחקנים יהיה עניין ובשאר הערים לא הבינו את זה כמו שהבינו את זה בראשל"צ. זה מה שצא ואנחנו לפחות נהנים מזה".

כאמור, המשחק החמישי בסדרה יערך ביום שני ומכבי חייבת לנצח על מנת לזכות באליפות. כל תוצאה אחרת והאליפות תועבר לצד האדום של העיר, אל הפועל.

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק