קראו לו הקוסם הקטן

אוהדי הפועל חיפה הופתעו לקרוא בשבוע שעבר על זלטקו צ'יקובסקי , שהיה מאמן/שחקן בקבוצה. מיהו האיש שנבחר במקומון חיפאי לאחד גדולי שחקני הקבוצה בכל הזמנים ולדעת רבים הוא הזר הכי איכותי ששיחק בישראל

יום שלישי 20 מאי 2008
אשר גולדברג

 בסוף השבוע האחרון היו לא מעט חיפאים שהרימו גבה. העיתונאי הוותיק, אבינועם פורת, פירסם בעיתון "ידיעות חיפה" את רשימת השחקנים הגדולים של הפועל חיפה בכל הזמנים , ובין הנבחרים נכלל זלטקו צ'יקובסקי.

הצעירים שמבין אוהדי הפועל חיפה בווודאי לא ידעו במי מדובר. ובכן, אחד השמות הגדולים של הכדורגל האירופאי בסוף שנות ה-40 ותחילת שנות ה-50 היה הרץ הימני של פרטיזן בלגראד ונבחרת יוגוסלביה זלטקו צ'יקובסקי. האיש שלדעת רבים הוא הזר הכי איכותי ששיחק בישראל.

נחיתתו של צ'יקובסקי בישראל ב-1958 , לעמדת מאמן שחקן בהפועל חיפה, הייתה דומה "כביכול" להגעתו של דיוויד בקהאם היום לישראל, לקבוצה כמו הפועל פ"ת.

צ'יקובסקי, שיחק ואימן במשך שלוש שנים למרגלות הר הכרמל והציב גביע ראשון"  גביע העשור", בארון הגביעים של "חיפה האדומה" ב-1958 בניצחון על הפועל י-ם, 0-2.

באותה עונה הוביל צ'יקובסקי את הפועל חיפה לגמר גביע המדינה, בו נוצחה בר"ג ע"י מכבי ת"א , 0-2. כעבור שנה, זכתה הפועל פ"ת  בתואר האליפות כשהקדימה בשתי נקודות בלבד את הפועל חיפה.

צ'יקובסקי החמיא באותה עונה לנחום סטלמך, קפטן הפועל פ"ת וטען כי סטלמך היה יכול לשחק לצידו בנבחרת יוגוסלביה הגדולה והמפוארת של 1949-50.

צ'יקובסקי היה אהוד בחיפה, השחקנים סגדו למאמן וקראו לו " הרבי".  לכל אימון שהעביר הגיעו מאות, כולם כדי לצפות בכדורגלן שכל אירופה הכירה. היו שכינו אותו "הקוסם הקטן" של נבחרת יוגוסלביה.

אחד הסיפורים המעניינים אודותיו התרחש שנים לפני כן.  צ'יקובסקי, שיחק  באצטדיון המכבייה ב-1949 נגד נבחרת ישראל. יוגוסלביה שניצחה בארצה 0-6 במפגש הראשון, הובילה בת"א 0-4, כששייע גלזר צימק בשני שערים את התוצאה עד 4-2. הכדור הונח על קו האמצע , נמסר לצ'יקובסקי, שבעט מ-45 מטר כדור עז שחדר לרשת של חודורוב 2-5 ותשואות ענק של 20 אלף צופים שלנו ליגוסלבי נמוך הקומה (163 ס"מ).

גם ב-1951 היה מעורב צ'יקובסקי בסיפור פיקנטי. באותה שנה סיירה מכבי ת"א ביוגוסלביה, ושיחקה בעיירת נופש בשם "ארדונוביץ".  מכבי  הובילה כבר 0-3, כשראשי הקבוצה המקומית והקהל דרשו מצ'יקובסקי שנפש עם משפחתו במקום, לרדת מהיציע ולעלות לשחק
.
צ'יקובסקי הוביל למהפך וארדונוביץ ניצחה בסיום, 3-4. הוא  שיחק בשני מונדיאלים (1950 בברזיל וב-54 בשוויץ) והיה שותף  לנבחרת היוגוסלבית המפוארת בכל הזמנים, בה נכללו בין השאר: ביארה, בובק, מאטי'ץ, זאבץ' וסטנקובי'ץ.

כאמור, את הקריירה המפוארת  שלו הוא עשה באירופה. הוא זכה למחמאה מנשיא יוגוסלביה , המרשל טיטו, שאמר עליו : "יש צ'יקובסקי של המוסיקה, אך צ'יקובסקי של הכדורגל יותר מוכר עכשיו באירופה". ב-1953 הוא שיחק בנבחרת אירופה, אשר סיימה בתיקו דרמטי מלהיב של 4-4 נגד נבחרת אנגליה. 

את כשרונו הוא ניסה גם בתחום הכתיבה. סיפרו של צ'יקובסקי: "הייתי רץ ימני בנבחרת היבשת",  הפך לרב מכר ביוגוסלביה.

את הקריירה בישראל הוא סיים בגלל ההתאחדות. ב-1961 אסרה ההתאחדות לכדורגל בישראל על צ'יקובסקי להיות מאמן ושחקן. הוא עזב לגרמניה,  אימן את באיירן מינכן והיה עד סוף שנות ה-70 מאמן מוכר וידוע בגרמניה.

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק