המבקר תקף את איצ'ה ושניידר

ביקורת קשה של מבקר המדינה על ההתאחדות לכדורגל. הנושא: הקמת מגרשי מיני פיץ'. הטענות: מנחם העביר מידע חלקי. שני חברי מרכז ליכוד נבחרו על ידי שאול שניידר מנכ"ל המועצה לנהל הפרויקט, ללא מכרז

יום שלישי 20 מאי 2008

 הדו"ח השנתי של מבקר המדינה שפורסם ביום רביעי נגע גם להתאחדות לכדורגל ולמועצת ההימורים. המבקר מיכה לינדנשטראוס ביקר את התנהלות ההתאחדות לכדורגל, המועצה להסדר ההימורים בספורט והמרכז לשלטון מקומי סביב פרויקט הקמת מגרשים סינתטיים (מיני פיץ')  בישראל.

המבקר כתב:  "בפני ההתאחדות נקרתה הזדמנות לקידום הכדורגל בקרב בני נוער, בעיקר בפריפריה, אך היא והמועצה לא הפיקו את המירב מההזדמנות הזו. חלו עיכובים ניכרים בהקמת המגרשים והליכי קבלת ההחלטות היו לקויים. בחירתם של מתאמי הקמת המגרשים נעשתה שלא בהליכים ראויים ומנימוקים פוליטיים לכאורה".

 אנשי המבקר בדקו את ההתנהלות סביב פרויקט הקמת מתקני מיני פיץ' (מגרשי דשא סינתטי) שהחל בשנת 2004, לאחר שההתאחדות קיבלה הקצאה של מיליון פרנקים שוויצרים  מאופ"א לתחילת הבנייה.

 יו"ר ההתאחדות דאז, איצ'ה מנחם, פנה למועצת ההימורים וביקש את השתתפותה במימון הפרויקט. בין הצדדים סוכם על הרחבת הפרויקט ליותר מ-100 מתקנים שיוקמו בעלות של 20 מיליון שקל: 15 מיליון יוקצו מהמועצה והחמישה האחרים יגיעו מההתאחדות: שלושה מיליון וחצי מההקצאה של אופ"א ועוד מיליון וחצי ממקורות ההתאחדות עצמה.

 לפי הדו"ח,  מנחם העביר להנהלת ההתאחדות מידע "חלקי ולא מדויק" על הפרויקט. המזכירות אף שותפה רק בדיעבד בהחלטה על הרחבת הפרויקט. "גוף ציבורי יכול לקבל עליו התחייבות רק לאחר שהובטחו המקורות התקציביים.  ההתאחדות לא דאגה לשום מקור תקציבי שיביא מיליון שקל וחצי שעליהם התחייבה. היא אף פנתה למועצה עם רעיון הרחבת הפרויקט כשנה וחצי לפני חתימת ההסכם עם אופ"א".

לינדנשטראוס ביקר את התנהלות חברי הוועדה שטיפלה בנושא. לדבריו, הם לא עקבו אחר התקדמות הפרויקט, לא בחנו חלופות והסתפקו בדיווחים חלקיים ממנכ"ל מועצת ההימורים, שאול שניידר.

 הממצא הקשה ביותר בדו"ח נקבע בנוגע להליך קבלת ההחלטות לחברה שתבצע את הבנייה. על פי הממצאים, נבחרה החברה ללא מכרז, התשלום נקבע לה לפי זמן העבודה על הפרויקט וללא התחייבות מצידה למספר המבנים שיוקמו בפרק זמן זה. בנוסף, נשכרו שני חברי מרכז ליכוד, שהומלצו על ידי מנכ"ל מועצת ההימורים שאול שניידר, לשמש כיועצים ללא שום צורך שהועלה על ידי חברי הוועדה לכאלה. 

בסיכומו של דבר, על פי תכנית העבודה היו אמורים לקום 108 מבנים עד אוקטובר 2006, אך בפועל, עד אוגוסט 2007 נבנו רק 68 מתקנים.

כותב המבקר: "לפי תכנית העבודה שגובשה בין המועצה להסדר ההימורים והמשכ"ל ביולי 2005, הפרויקט היה אמור להסתיים באוקטובר 2006 לאחר הקמת 108 מתקנים. כספים ניכרים הוצאו על העסקת חברת ניהול ועל קידום הפרויקט; בחירתם של מתאמי הקמת המגרשים עם הרשויות המקומיות נעשתה שלא בהליכים ראויים ומנימוקים פוליטיים לכאורה. הממצאים האמורים מצביעים על כשל בתפקודם של גופים אלה בניהול הפרויקט ובפיקוח עליו. גם המטרה החברתית של הפרויקט לסייע לרשויות המקומיות שבאשכולות החברתיים-כלכליים הנמוכים ביותר הושגה באופן חלקי בלבד.

 לינדנשטראוס ממליץ לבדוק את התנהלות הוועדה ולמצות את הדין עם נושאי התפקידים שהיו מעורבים בליקויים: "לדעת משרד מבקר המדינה, נוכח חומרת חלק מהממצאים והשאלות הנובעות מהם, על המוסדות המנהלים של ההתאחדות, המועצה והמשכ"ל לבחון ביסודיות את הסיבות לליקויים אלה כמו גם את התנהלות נושאי התפקידים שהיו מעורבים בפרויקט ולנקוט את כל הצעדים המתחייבים מכך".

תגובות

b

טלספורט בפייסבוק