זה ייגמר בבכי

מאחר שנראה שהפועל ומכבי תל אביב כבר שרדו ומכבי הרצליה כבר ירדה, נותרו ארבע קבוצות במאבק על ההישארות בליגת העל. מי תשרוד? כל נציג קבוצה משוכנע שזה לא הוא שיבכה בעוד שבוע

שבת 24 מאי 2008
קרבצ'יק אביחי ושלמה חסיד

שני מחזורים נשארו לסיום העונה שלא מימשה את הציפיות ממנה, אך לעומת זאת סיפקה לנו  תחתית בוערת. בהנחה שמכבי הרצליה נמצאת עם רגל וחצי בליגה הלאומית, נשארה רק שאלה אחת קטנה והיא מי תחבור אליה לליגה הכי מרתקת בעולם, הלא היא הליגה הלאומית.

אם נחלק את התחתית לשלושה חלקים, נוכל לראות בבירור כי הפועל ת"א ומכבי תל אביב במצב האידיאלי ביותר לשרוד שנה נוספת, כאשר נקודה אחת בשני המחזורים הקרובים יספיקו להן  כדי להתכונן באופן פורמאלי ומעשי לשנה הבאה.

בחלק השני של התחתית, המציאות היא הרבה יותר מותחת וגועשת. מ.ס אשדוד, מכבי פ"ת, הפועל כפ"ס ובני יהודה, המשתפרת ממחזור למחזור, נאבקות על הזכות להיות שנה נוספת בליגה הבכירה. בחלק השלישי נמצאת מכבי הרצליה. אולם הרצליה זקוקה לשני נצחונות, על מכבי חיפה הערב ובשבוע הבא על מכבי פתח תקווה בשבוע הבא כדי לשמור על סיכוי להינצל, אולם גם במקרה כזה הסיכוי שלה יהיה קלוש במיוחד.

הצפיפות שנרקמה בתחתית היא תופעה מדהימה, שנוצרה הרבה בגלל הבינוניות של הליגה. אם נשים את בית"ר ירושלים באסכולה אחת ואת שאר הקבוצות באסכולה אחרת, נוכל לראות בבירור שכל הקבוצות נכון להיום שוות ברמת המשחק שלהם ובמקביל בחוסר היציבות שלהם לצבור שני ניצחונות או יותר.

אז נכון שבני יהודה ניצחה שבעה משחקים ברציפות, אך איפה היא הייתה לפני אותן תצוגות תכלית שהיא מציגה בשבועות האחרונים? מבחינה מקצועית, לבני יהודה יש את הסיכויים הטובים ביותר להישאר אף על פי שהיא יוצאת למשחק קשה בקופסא, כשמאחוריה יהיו כ-2500 צופים שיתנו לה הרגשה של ביתיות מסוימת.

מאמן בני יהודה, יעקב אסייג, נשאר עם רגליים על הקרקע: "ראינו מה שוות התחזיות. לפיהן אנחנו היינו אמורים להיות בליגה הלאומית וכיום אנו עם 2 נקודות מעל הקו האדום. הכל אפשרי. הייתי בהמון סרטי מלחמה וראיתי הכל בכדורגל. זה משחק שאף אחד לא יכול להגיד מה יהיה. הפערים כמעט ולא קיימים, מי שבא יותר מוכן ומפוקס נשאר בליגה. צריך להבין שגם לא חשובה היכולת, אלא יצר הישרדות הבסיסי של כל בנאדם שלא מוכן להפסיד את הקריירה. לכן כל תחזית עשויה להתבדות. במקום להתעסק בספקולציות צריך להילחם".

הקבוצה שנמצאת במומנטום הגרוע ביותר היא הפועל כפ"ס, שמציגה משחק הגנה לקוי, בלשון המעטה, ומלבד הניצחון על מכבי חיפה האנמית מלפני שני מחזורים היא לא פוגעת כבר זמן רב. אם נחבר את המאזן הגרוע של חניכיו של אוחנה בבית, והלחץ שמתחולל סביב הקבוצה, נוכל לראות בבירור כי הסיכויים של הקבוצה מהשרון לשרוד הם נמוכים גם אם תנצח את מכבי ת"א.

אלי אוחנה, שחתום כבר על מסע הישרדות ענק מלפני שנתיים, נשאר אופטימי כרגיל: "ממש אי אפשר לבוא ולהצביע על קבוצה מסוימת. יש 180 דקות גורליות, הכל יכול להיות. אין יתרון מסוים, כי כל הקבוצות באותו מצב מבחינת יכולות וסיכוי. זה יהיה צמוד עד הדקה האחרונה. גם להרצליה יש אפשרות להינצל. יש פה עניין של מומנטום שיכול להתפתח אחרי משחק אחד טוב ומחצית אחת טובה".

במלאבס השנה הציבו יעד, והוא להתברג בין ארבע המובילות של הליגה, אך שחרורו הלא מובן של מזרחי ופיטורי פאביין וגיא לוזון היו בעוכרי הקבוצה, שנחשבה עד לא מזמן לאחת הקבוצות המסודרות ביותר בענף מבחינה ניהולית. למרות מאזן הנקודות הגרוע בסיבוב השני והשלישי, בשני המחזורים האחרונים חניכיו של ניצן שירזי הראו שיש להם כדורגל, כאשר ניצחו את כפ"ס והראו יכולת מעודדת נגד מכבי ת"א, למרות שהפסידו באופן דרמטי.

קשר הקבוצה, לירן כהן, בטוח כי קבוצתו תיקח את שלוש הנקודות בשבת: "במחזור הקרוב הכל יתברר. זה מחזור קריטי לכל קבוצות התחתית. אני מניח שלאחריו ידעו לאן נושבת הרוח. כרגע יש דבוקה של קבוצות שכל אחת יכולה לרדת. אפשר לרשום את התחזית שלי: ביום שבת ננצח את הפועל ונשאר בליגה סופית. יש אווירה טובה ואנחנו מאמינים שלא נרד. לדעתי להרצליה יש את מירב הסיכויים לרדת היא זקוקה לנס, והיורדת השנייה תהיה מבין שאר קבוצות התחתית".

הקבוצה האחרונה, שהיא ללא ספק אחת התופעות המוזרות השנה בליגה, היא מ.ס אשדוד. ג'קי בן זקן הוא אדם שמשקיע המון משאבים, האחרון חיזק במהלך הפגרה את הקבוצה בשחקנים מובילים, בדמותו של משה אוחיון ובאחד החלוצים הטובים שנחתו פה, מקרייב הבולגרי.

הבעיה של אשדוד היא מנטאלית בעיקר. קשה לקבוצת הנמל לשמור על יציבות, עובדה שקשה להסביר כי מבחינת חומר אנושי היא הכי איכותית בתחתית. במידה ואשדוד תנצח את סכנין או אפילו תחזור דרומה עם נקודה, מחכה לה במחזור האחרון משחק נגד הירוקים מהכרמל, שמזמן סיימו את העונה ומתכננים לעלות בהרכב טלאים.

חלוץ הקבוצה, עידן שריקי, העריך את סיכוי קבוצתו להינצל: "את אשדוד אפשר למחוק מהמועמדות לירידה. אנחנו נישאר בליגה. הרצליה כבר ירדה. נשארנו עם שתי קבוצות שהן כנראה ירדו, כפ"ס ומכבי פ"ת. אני מניח שהמאבק יהיה עד הסוף. בכדורגל אין דברים סופיים. זאת ההרגשה שלי ואני מאמין בה".  

מה נותר להן?

מקום 6: מכבי תל אביב (38 נקודות. הפרש שערים: 0). מה נותר לה? כפר סבא בחוץ ובני יהודה בבית. זקוקה ל: תיקו אחד 

מקום 7 הפועל תל אביב (38 נקודות. הפרש שערים: 4-). מה נותר לה? מכבי פתח תקווה בחוץ והפועל כפר סבא בבית. זקוקה ל: תיקו אחד

מקום 8: בני יהודה (35 נקודות. הפרש שערים: 12-) . מה נותר לה: מכבי נתניה בחוץ ומכבי תל אביב "בחוץ". זקוקה ל: ניצחון אחד. גם שני תיקו עשויים להספיק ואולי גם תיקו אחד

מקום 9: מכבי פתח תקווה (34 נקודות. הפרש שערים: 11-). מה נותר לה? הפועל תל אביב בבית ומכבי הרצליה בחוץ.  זקוקה ל: ניצחון ותיקו אמורים להספיק. פחות מזה ותהיה תלויה באחרות

מקום 10: הפועל כפר סבא (34 נקודות. הפרש שערים: 17-). מה נותר לה: מכבי תל אביב בבית והפועל תל אביב בחוץ. זקוקה ל: ניצחון ותיקו אמורים להספיק. פחות מזה ותהיה תלויה באחרות

מקום 11: מ.ס אשדוד (33 נקודות. הפרש שערים: 19-). מה נותר לה? סכנין בחוץ ומכבי חיפה בבית. זקוקה ל: למרות שתאורטית גם תיקו אחד יכול להספיק, נראה שתזדקק לארבע נקודות, אולי אפילו  6

מקום 12: מכבי הרצליה (30 נקודות. הפרש שערים: 15-). מה נותר לה? מכבי חיפה בחוץ ומכבי פתח תקווה בבית. זקוקה ל: שני ניצחונות והרבה עזרה משמיים

 

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק