הפסדנו, חגגנו ויצאנו למלחמה

אוהדי הכדורסל שזכו לקבל אתמול את חוברת התמונות של מנהלת הליגה הופתעו לראות תמונה ממשחק כדורסל שנערך ביום הצבעת האו"ם על הקמת המדינה. מוסה דניאל מספר על המשחק הנדיר וההיסטורי בחולון

יום רביעי 28 מאי 2008
שלמה חסיד
חלק מהאוהדים שהגיעו אתמול להיכל נוקיה קיבלו לידיהם אלבום תמונות מפואר מהעבר של הכדורסל הישראלי. באחד העמודים הראשונים היתה תמונה מאלבומו הפרטי של מוסה דניאל, אביו של מוטי דניאל וסבו של כדורסלן הנוער של מכבי תל אביב, שון דניאל.

המדהים באותה תמונה הוא שנכתב כי היא צולמה ביום כ"ט בנובמבר, 1947, יום ההצבעה באו"ם על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, יממה לפני פרוץ מלחמת השיחרור. עוד נכתב כי מדובר במשחק בין הפועל חולון להפועל חיפה.

 הפועל חולון הוא אחד ממועדוני הכדורסל המפוארים ביותר,  בו שיחקו במהלך ההיסטוריה שמות גדולים ומפוארים, אולם בשנת 1947, מועדון הכדורסל עוד לא הוקם. כך, למי שלא יודע, שורשיה של הפועל חולון הם עוד מלפני קום המדינה.  אז שמה של הקבוצה היה "מקווה ישראל".

מוסה (משה )דניאל, בן 78, סיפר ל-TELESPORT על המשחק האמור: "אני הייתי שחקן של קבוצת הפועל חולון, שהייתה מאוחדת אז עם מקווה ישראל, שם למדתי. המשחק המצולם נערך בשבת בבוקר והיה משחק ידידות מול הפועל חיפה בבית ספר ביאליק בחולון. כמובן שהם ניצחו אותנו, הם היו אז סופר אימפריה והפועל חולון הייתה מורכבת מכמה חולונים וכמה חבר'ה ממקווה ישראל, שבאו לשחק כדורסל. רק מספר שנים מאוחר יותר, העסק ניהיה יותר מסודר ורציני".

כשהוא נשאל מה היה תפקידו במגרש, דניאל מגחך: "אז עוד לא חילקו לתפקידים, כולם עשו הכל ולא היה דבר כזה רכז, סנטר או דברים דומים. כל מי שקיבל אפשרות לשחק היה כלבויניק".

התזמון היה כאמור נדיר. בערב נערכה באו"ם ההצבעה ההיסטורית והתמונות שזכורות לעם ישראל היא של תושבי ישראל מקשיבים לרדיו ויוצאים לחגוג ברחובות. דניאל מסביר: "היינו משחקים מידי שבת בשעה 10 בבוקר, באותו זמן הפועל חיפה חזרה מחו"ל והייתה צריכה יריבה להתאמן מולה. מיכה שמבן , שהיה המורה לספורט במקווה ישראל,  ואחר כך  הקים את הפועל חולון, אירגן את המשחק. אף אחד לא ידע מה יהיה באותה שבת, לא ייחסנו חשיבות לתאריך כי מי בכלל ידע שזו תהיה אחת השבתות החשובות לציונות ולעם היהודי. כולם ידעו שיש הצבעה בערב. אבל את האמת,  אף אחד בישוב אז לא האמין שתהיה מדינה, לך תסמוך על הגויים האלה". 

בערב דניאל, שמבן והחברים האזינו למקלטי הרדיו. דניאל: "למחרת בבוקר כבר החלה מלחמת השיחרור ורק מספר חודשים מאוחר יותר,  הבנו שהמשחק מול הפועל חיפה היה היסטורי בגלל התאריך שבהתחלה, כאמור, בכלל לא ייחסנו לו חשיבות. אני הייתי שחקן כדורעף וכדורסל לסירוגין. שניים מאלה ששיחקו איתנו נהרגו במלחמת השיחרור כמה שבועות אחרי זה, אחד מהפועל מהפועל חיפה, אליעזר שבט, והשני ממקווה ישראל, שלמה חיון". 

מה אתה יכול לספר על המקום בו נערך המשחק?

"מגרש הפחים עוד לא היה אז בתיכנון, הכל היה אז חולות או חומה ומגדל. בית הספר ביאליק שבו שיחקנו היה המקום האחרון שהיה מיושב, מעבר לו הכל כבר היה מדבר".

לקחתם קשה את ההפסד?

"כמובן שבערב אחרי המשחק הייתה השתוללות עצומה של שמחה  ואת ההפסד של הבוקר כבר שכחנו, ומכל מקום לא לקחנו אותו ללב, כי היינו רגילים להפסיד ובבכל שבת היינו מקבלים בראש. בגלל המלחמה, המשחק הבא שלנו היה כבר בשנת 49, לאחר שניצחנו במלחמה ומדינת ישראל קמה על רגליה".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק