29 ניסיונות. שלוש הצלחות

מאז שנת 1970 ערכה מכבי תל אביב 29 משחקים שבהם הפסד היה מביא לאובדן האליפות. שיטת הפיינל פור היתה הגורם המרכזי לכך בשנים האחרונות. המספרים והפרטים על 25 פספוסים. הערב: עוד הזדמנות. הפעם לגליל/גלבוע

יום חמישי 27 מאי 2010
מערכת TELESPORT

לקראת עונת 1969/70 מונה שמעון מזרחי, עו"ד צעיר, ליו"ר מכבי תל אביב. מאז ועד היום זכתה הקבוצה בכל האליפויות בישראל, למעט שלוש עונות-  1992/3 ועונת 2007/8 ובעונה שעברה. לקראת גמר הפיינל פור מול גליל'גלבוע,  הנה כמה נתונים שיעניקו קצת פרופורציות על ההישג של מכבי תל אביב, הקבוצה שמן הסתם מועמדת לזכות גם בפיינל פור הנוכחי.

משחקי הכרעה? כמעט תמיד נגמרים בניצחון מכבי. כאמור, מכבי תל אביב זכתה באליפות בשנת 1970. מאז נערכו בכל השנים  29 משחקים בהם מכבי תל אביב הייתה חייבת לנצח כדי לא לאבד את האליפות. כל המשחקים נערכו בהיכל הספורט ביד אליהו. למעט משחק אחד, בסיום סדרת חצי הגמר נגד גליל עליון בעונת 1992/3. זה היה המשחק הראשון אחרי 23 שנה,  שבו למכבי אסור היה להפסיד והיא הפסידה בו.

מועדון הארבע. פשוט מדהים. בכל שנות קיום הכדורסל הישראלי, רק ארבע קבוצות זכו באליפות: מכבי תל אביב, הפועל תל אביב, גליל עליון (או בשמע הנוכחי (גליל/גלבוע) והפועל חולון.

ליף, דיקסון, ארז כץ ומקל גם. ברד ליף, היה עד לפני ארבע שנים שחקן הליגה היחיד שבשאר המשחקים הגיע למצב של זריקה אחת, בה הוא יכול לנשל את מכבי מזכייה באליפות. אלא שבמשחק הרביעי בסדרת חצי הגמר מול מכבי ת"א, החטיא ליף מחצי מגרש והמשחק הוכרע בהארכה. 

לפני שלוש שנים היו שניים כאלה. הראשון היה ארז כץ מבני השרון שהחטיא שלשה בשנייה האחרונה, שלשה שיכלה לנצח את מכבי תל אביב בחצי גמר הפיינל פור. השני היה כעבור יומיים. מליק דיסקון שקלע שתי שניות לסיום את סל האליפות של הפועל חולון.

לפני שנתיים  הגיע הכדור לגל מקל שבשלשה יכל לנצח את מכבי בחצי הגמר עם גליל גלבוע, אלא שמקל זרק מחצי מגרש, ואגב, היה זה ממש עם שריקת הסיום ולא ברור אם הסל היה נחשב, אם הכדור היה נכנס. גליל גלבוע ניצחה את מכבי תל אביב בשנה שעברה בקלות, ללא צורך בסל מכריע

הכי קרובים שפספסו. מאז 1993 ועד לפני שלוש שנים, ההזדמנות הקרובה ביותר לנשל את מכבי מכתר האליפות ביד אליהו, הייתה לפני ארבע שנים. בגמר הפלייאוף, הפועל ירושלים הגיעה למצב של 2.2 שניות לסיום היא הובילה בנקודה על מכבי תל אביב, אך ג'ימי' ארנולד קלע את סל הניצחון למכבי. בהתקפה הבאה ירושלים לא הגיעה כלל למצב של זריקה.

כשהגב היה ממש אל הקיר. בשנים 1985 ו-1987 הפסידה מכבי תל אביב במשחק הראשון בסדרת גמר הפלייאוף להפועל תל אביב, אלא שראשי הפועל תל אביב העדיפו שהמשחק השני יערך ביד אליהו ומכבי ניצחה את שני המשחקים הנותרים בסדרה  של הטוב משלוש, שניהם ביד אליהו.

השנים הטובות. מאז ההפסד לגליל בחצי גמר הפלייאוף בשנת 1992/3 ועד לפני חמש שנים, לא נערך אף משחק בישראל בו הפסד של מכבי היה מנשל אותה מתואר האליפות. המשחק הבא שנערך מאז 1993 היה בחצי גמר הפיינל פור בשנת 2006. מכבי ניצחה בקלות את נהריה.

אין תואר? הביתה. ב-30 השנה האחרונות היה רק מאמן אחד שאימן כל העונה, איבד תואר בישראל (אליפות או גביע) במכבי תל אביב  ונשאר עוד עונה. צביקה שרף איבד גביע בשנים 1984 ו-1996 והמשיך עונה נוספת. כמובן שאלי קנטי שאיבד את האליפות בשנת 1993 לא המשיך בתפקידו.

מקום ראשון? עניין של קבע. רק שלוש פעמים ב-42 השנה האחרונות לא סיימה מכבי את הליגה הרגילה במקום הראשון. אפי בירנבוים אימן בגמר הפלייאוף נגד מכבי תל אביב בסיום עונת 1998/9 עם יתרון ביתיות והיה למאמן השני בליגה מאז 1969 שמסיים את העונה הסדירה במקום הראשון (הראשון היה רלף קליין עם הפועל תל אביב בשנת 1993). אלא שמכבי תל אביב ניצחה במשחק הראשון במלחה ובסדרה כולה 1:3. מיקי דורסמן, לפני שלוש שנים, היה  המאמן השלישי שזוכה לכבוד.

צילומים: maccabifans

תגובות

3

טלספורט בפייסבוק