ואז כאילו פנינו לבלאט

הפנייה הוירטואלית אל בלאט. התרגיל של מזרחי ופנאן, העדפה של פדרמן לדרוקר והמפנה בדעתו של רענן כץ. כל המהלכים שהובילו להחלטה למנות את אפי בירנבוים למאמן מכבי תל אביב

יום שלישי 03 יוני 2008
שלמה חסיד
 אם לא יקרה משהו בלתי צפוי, אמור אפי בירנבוים להתמנות למאמן מכבי תל אביב. בירנבוים, וזה כבר ברור, יגיע על תקן "תואם פיני גרשון", מאמן שהיה עד לא מכבר הילד הרע של הכדורסל הישראלי, זה שנאם במלחה את "נאום הכבשים".

איך זה קרה? מתברר שצירוף הנסיבות הוא זה שהוביל את בירנבוים לאחד התפקידים הנחשקים בכדורסל הישראלי.

כבר לפני חודשיים, כאשר מכבי ת"א החלה לגמגמם- מיד אחרי ההעפלה לפיינל פור ולאחר סדרת ההצלבה מול ברצלונה, הבינו שמעון מזרחי ומוני פנאן שכדאי להכין מועמד אלטרנטיבי למקרה שלא יהיה מנוס מלהחליף את שרף. השניים סימנו את אפי בירנבוים, מאמנה של בני השרון שבאותם ימים השלים טריפל ניצחונות על מכבי, כמועמד הבולט שלהם להחליפו. אלא שמזרחי, ששולט במכבי  במשך 40 שנה, הבין כי אם יכריז על תמיכתו באפי, שותפיו להנהלה דיוויד פדרמן ורענן כץ,  לא יסכימו למהלך ויצדדו במועמד אחר.

מזה שנים רבות הנהלת מכבי מפולגת ופדרמן את כץ הבינו שכדי לשלוט בקבוצה, הם צריכים למנות מאמן שלהם, שידווח להם מה קורה בשטח וישמע לתכתיבים שלהם. פדרמן היה זה שצידד במינויו של עודד קטש. כץ היה זה שמיהר לאכול עם כץ ארוחת בוקר, כדי להבהיר לו את יחסי הכוחות.

כץ ופדרמן ידעו שמינוי מאמן על ידי שמעון מזרחי עלול להעמיק את המצב הקיים בו מזרחי שולט בשטח על ידי פנאן ומזרחי, שהוא בחירה שלהם. מזרחי ופנאן קיוו בסתר ליבם כי צביקה שרף יצליח להשתלט על הקבוצה וימשיך עונה נוספת. אלא שההתרסקות היתה בשיאה. מכבי צברה הפסדים ושרף גם לא הצליח להביא את גביע אירופה, מה שצמצם למינימום את האפשרות שימשיך.

במשך התקופה האחרונה היה קיים נתק בין צביקה שרף להנהלה והיה ברור שסיכוייו להמשיך שואפים לאפס, עד אשר ביום שלישי שעבר נפל דבר במכבי. הקבוצה גימגמה בחצי הגמר מול בני השרון והיה ברור כי צביקה לא ימשיך, בין אםיזכה באליפות ובן אם לא.

מכבי קבעה ישיבת דירקטוריון ליום שישי האחרון,  אולם זו בוטלה  ובסופו של דבר נערכה התייעצות בין חברי ההנהלה ביום שבת בלילה. בשיחות הללו מזרחי ופנאן שצידדו בבירנבוים, העלו את שמו של צביקה שרף כמועמד לתפקיד ביודעם שאין סיכוי שהצעתם תתקבל.

פדרמן רצה את שרון דרוקר וגם רענן כץ העדיף את דרוקר. כאשר שמו של שרף נפסל אוטומטית על ידי פדרמן וכץ, היה ברור שיש למצוא מועמד שלכאורה לא מקובל על אף אחד מהצדדים, כלומר אפי בירנבוים.

כך, בסופו של דבר, הצליחו  מזרחי ופנאן למנות את האיש שלהם לתפקיד. הגדיר זאת גורם בכיר מאוד במכבי שסיפר ל-TELESPORT: "שמעון מזרחי ממשיך לשלוט במכבי תל אביב. מי שחושב שדיוויד פדרמן או רענן כץ צידדו באפי, אין לו מושג מה קורה במכבי. דיוויד פדרמן לא מת על ההתנהגות של אפי בלשון המעטה, ורענן כץ בכלל דיבר עד הימים האחרונים על דרוקר. לכאורה זה מועמד של פשרה, בפועל שמעון הוציא עבורו את המיטב מהסיטואציה הנוכחית כאשר לא יכל להמשיך עם צביקה אז פנה למועמד השני בסדר העדיפויות שלו, אפי בירנבוים. מי שיודע מה קורה בשטח יודע שהחברות בין מוני פנאן לאפי בירנבוים מזכירה לרבים את החברות ארוכת השנים בין פנאן לצביקה שרף".

ואולם, בכך לא מסתיים הסיפור. במכבי דאגו לתפור את העניין הרמטית ולדאוג שגם ברמה הציבורית המינוי של בירנבוים, שהיה שנוי במחלוקת, יקבל אישור. לפיכך, נעשתה ביום ראשון פנייה דיי הזויה לדיוויד בלאט בבקשה שיבוא לאמן את מכבי. לראשי הקבוצה היה ברור כי בלאט עומד לחתום בדינמו מוסקבה וההצעה שהופנתה אליו נועדה קודם כל כדי לצאת ידי חובה, כדי שאם בירנבוים ייכשל, לא ישאלו את ראשי מכבי מדוע לא הם לא פנו לבלאט כשהוא היה פנוי בשוק. 

מכבי עשתה חישוב שהצעה של מיליון דולר ברוטו תיראה בציבור כאילו נעשה מאמץ כן להחזיר הביתה את דיוויד ובפועל מדובר בספין שנועד לשחק בדעת הקהל והוציא את ההנהלה בסדר ברמה הציבורית.

התרגיל הושלם. אפי יהיה מאמן מכבי תל אביב.


תגובות

2

טלספורט בפייסבוק