המחליף של לוזון. אם ירצה

שטרן חלובה, סוחר העתיקות מחולון טיפס הקיץ לכותרות. אומנם את גיא לוזון הוא לא הצליח למנות למאמן הנוער, אבל הגדלת הליגות רשומה בעיקר על שמו. במרכז הפועל כבר סימנו אותו כיו"ר הבא של ההתאחדות

שבת 12 יולי 2008
שלמה חסיד

בחודש האחרון עלה שמו של שטרן חלובה לכותרות העיתונאים, לאחר שהיה מיוזמי המינוי השערורייתי  של גיא לוזון למאמן נבחרת הנוער, וכמעט והביא להתפטרותו של יו"ר ההתאחדות אבי לוזון מתפקידו, בטענה כי הוא מתנגד ליוזמה הזו.

חלובה הגן על המינוי של לוזון הצעיר עד שהאחרון הסיר את מועמדותו. מספר ימים לאחר שתמה פרשיית לוזון, הסתער העסקן על המשימה הבאה. חלובה היה מהתומכים הגדולים להגדלת הליגה, עוד סוגיה שעוררה מחלוקות והרגיזה  את ראשי הקבוצות הגדולות. אבל האיש החזק בצפרירים חולון לא ויתר. הוא הפעיל את ההשפעה שלו במרכז הפועל ועזר ללוזון להעביר את התוכנית.

 חלובה, סוחר עתיקות מחולון לא מוכר אולי לחובבי הכדורגל יותר מדי, אבל תסמכו עליו שהוא יודע את הדרך למעלה. מאחר שהיו"ר הבא של ההתאחדות, שייבחר בעוד פחות משנתיים, צפוי להיות ממרכז הפועל, נראה שלחלובה יש סיכוי סביר לזכות בתפקיד הנכסף.

משה דמאיו, מנכ"ל בני יהודה מספר: "אני לא יודע אם חלובה הוא אחד החזקים בהתאחדות כי אני לא מתעסק עם חוזק של אנשים, אבל הוא בטח אחד המובילים בהתאחדות. אני מדבר בכובע של אדם שעובד מול ההתאחדות כל יום, ואני יכול להגיד שחלובה ולוזון, שני האנשים שעומדים היום בראש ההתאחדות, שיפרו אותה ב- 180 מעלות. חלובה הוא אדם חכם מאוד, שעוזר ברמה היומיומית לקבוצות הקטנות כמו בני יהודה ומכבי הרצליה, שאם חלילה הן ירדו ליגה שלא יתפרקו. לצערי, השם שלו נכנס לתוך השערורייה האחרונה, אבל ככה זה. כשעושים דברים טובים לא כותבים, אבל אם אתה מעורב במשהו שיש סביבו מחלוקת ישר מציירים אותך בפסים לא נכונים, וחבל".

כדי להבין עד כמה חלובה חזק, כדאי לחזור אחורה, לימי שלטונו של אברהם גרנט בנבחרת הלאומית. גרנט סיים קמפיין ללא הפסד כשרק הפרש שערים מונע מישראל להעפיל למונדיאל. גרנט רצה מאוד להמשיך בנבחרת. הימים היו הימים בהם גרנט לא חלם לאמן, אפילו  בוויגאן, בטח לא בצ'לסי, אבל חלובה חשב אחרת מגרנט. בהתאחדות סיפרו על יחסים קרובים בין חלובה לדרור קשטן. אמרו שחלובה הבהיר ליו"ר דאז, איצ'ה מנחם, כי הוא לא יאפשר את הארכת החוזה של גרנט. גרנט שצפה את המתרחש, החליט לעזוב. אברהם לוי, המנהל המיתולוגי של בית"ר ירושלים וידיד טוב של קשטן: "אני לא יודע מאיפה באה האגדה שחלובה חבר של דרור קשטן. אני חבר אישי של דרור במשך שנים רבות, ואני יודע שיש ביניהם יחסים טובים אבל אי אפשר לומר שהם חברים או שחלובה עשה מקשטן מאמן לאומי. אלה אגדות".

אז מה הכוח של חלובה בעצם?

לוי: " חלובה עשה את הכח הגדול שלו לפני 20 שנה, כאשר דאג לכל הקבוצות הקטנות להלוואות ולמימונים בשביל שיוכלו לקיים את עצמן. ככה הוא צבר לעצמו כוח אצל מועדונים רבים. אפילו שהוא עצמו לא נמנה על קבוצה גדולה אלא שייך להפועל חולון, הוא הצליח להיכנס לעמדה של כוח, והיום הוא גורם בולט מאוד בהתאחדות. אבל, הוא לא מספיק חכם בשביל להיות יו"ר התאחדות. לדעתי מתאים לו לנהל את העניינים מאחורי הקלעים. להשפיע ולא להיות בפרונט".

כשמדברים על קבוצות קטנות, מדברים לא רק על צפרירים של חלובה אלא גם על שאר קבוצות הפועל שמצאו את עצמן בליגת המשנה. ההחלטה להגדיל את הליגות, הייתה גם כדי לעזור לחברי המרכז. בכדורגל הישראלי נוצרה ליגה שנייה של קבוצות הפועל כשבשנה הבאה לא פחות מ-9 קבוצות מתוך 12 קבוצות הלאומית יהיו ממרכז הפועל, דבר שחייב את חברי המרכז לתמוך בחלובה שרצה להגדיל את הליגה הראשונה, בה רק 4 מתוך 12 קבוצות שייכות למרכז.  חברי מרכז הפועל שרוצים את התהילה של הליגה הראשונה הסכימו עם קיצור הדרך שהציע חלובה. אחד מאלה שעשוי להנות מהגדלת הליגות, הוא  ויקטור יונה, מבעלי הפועל ירושלים, אמר: "שטרן חלובה יהיה יו"ר ההתאחדות לכדורגל הבא, אם יחליטו שהיו"ר הבא יגיע ממרכז הפועל. כל המרכז תומך בו, הוא איש מדהים. בן אדם של עשייה, של מילה, גבר. לא חוכמה להיות אהוד על מכבי חיפה, בית"ר ושתי התל אביביות. שטרן חלובה אהוד על כל הקבוצות הקטנות בארץ, ואני חושב שזה רק מצביע על זה שהוא מבריק, שהוא הבין שאפשר להגיע לעמדה רבה של השפעה בהתאחדות גם אם אתה לא נתמך ע"י קבוצה גדולה". 

הציבור לא מכיר אותו

"אז מה? שטרן חלובה הוא פעיל שטח רב שנים. אין קבוצה מדן ועד אילת שלא נעזרה בו, שהיא לא חייבת לו, שלא תבחר בו לעמוד בראש ההתאחדות. זה אדם שיכול לקחת את הכדורגל שלנו ולהפוך אותו למה שתמיד רצינו שיהיה".

אז האם חלובה יהיה יו"ר ההתאחדות הבא?  גם אבי קאופמן, איש הפועל חיפה משוכנע: "אני לא יודע אם שטרן יהיה יו"ר ההתאחדות הבא, אבל אם הוא יהיה, זה יהיה בצדק. שטרן חלובה עוזר לכל מי שרוצה. הוא איש אמיתי, פתוח, חכם, רחב לב. אם תבוא ותגיד לו דוגרי מה דעתך עליו ועל ההתאחדות, הוא יישב ויקשיב לך, ינסה לעזור. הלוואי עוד אנשים כאלו. אני חושב שהוא עשה רק טוב לכדורגל. מי שמנסה לצייר אותו בתור עסקן שרק אכפת לו מנסיעות לקונגרסים, עושה לו עוול".

תגובות

2

טלספורט בפייסבוק