ימי העסקנות העליזים

ההחלטה להגדיל את ליגת העל ל-16 קבוצות היא החלטה של עסקנים שיעשו הכל כדי שקבוצתם תהיה בליגת העל והם יזכו לעוד מנת פרסום. אבי לוזון פשוט ידע לנצל זאת

יום שלישי 24 יוני 2008
דורון ברגר
ההתפכחות -  חשבנו שאצל אבי לוזון זה יהיה אחרת. אז חשבנו. חשבתנו שאולי אחרי טראומת גיא לוזון ואייל ברקוביץ', אבי לוזון יפנים. אז חשבנו. אבל תמיד ידענו שאבי לוזון הוא פוליטיקאי משופשף.
 
 התזמון - לוזון ידע לנצל הזדמנות חד פעמית כמעט, להעביר את ההחלטה שתעשה לו ולחבריו טוב. ליגת העל תהיה בת 16 קבוצות. מרבית נציגי הקבוצות הקטנות יכולים לישון בשקט.
לוזון יודע שזו היתה עונה מטורפת, יותר מחצי ליגה היתה בסכנת ירידה אז ברור שמוני הראל וג'קי בן זקן יהיו בעד. מאידך, בבני סכנין וקרית שמונה לא יכולים לחזות איך תיראה העונה הבאה, אז מה רע לתמוך ביורדת אחת?

העסקנים - ההחלטה להגדיל את ליגת העל היא החלטה עסקנית נטו. החלטה של אינטרסנטים שרוצים לזכות בפרסום ותהילה ולא יכולים לעשות זאת מהליגה הלאומית. מדובר בעסקנים שרוצים מאוד ששמם יופיע במדורי הספורט ומול מצלמות הטלביזיה ויעשו לשם כך הכול.

הפרסום  -  רוצים דוגמא? ביום שני בבוקר התפרסם ב"ידיעות ספורט" משאל חברי הנהלה בדבר ההצבעה, רובם היו בעד הגבלת תקציב, למרות שהיה ברור שהנושא כלל לא יעלה על סדר היום. מה שמדהים הוא שמרבית חברי ההנהלה הם אנשי עסקים, בטח אבי לוזון. כולם יודעים שהגבלת  תקציב לא תעמוד כמעט מעולם במבחן משפטי. מדובר על חשש לעבירה על חוק חופש העיסוק ועל חשש לקרטל. זה לא הפריע לכל העסקנינו להתייחס לנושא בנחרצות, ללא שהם מבינים את המשמעות. העיקר ששמם ייכתב בעיתון.

המרכזים שחוזרים - הכי עצוב שזו החלטה שמחזירה אותנו שנות דור אחורה לימי ההסתדרות העליזים. תסתכלו היטב בתמונה העליונה. אני מניח שאתם לא מכירים את השניים הנ"ל. אז לידיעתכם -  מדובר בשניים מהעסקנים החשובים והחזקים בישראל. שניהם, אגב,  ממרכז הפועל. 

מצד ימין זהו מיכאל ויסמן, רכז הכדורגל במרכז הפועל. לויסמן חשוב שלהפועל יהיו כמה שיותר נציגים בליגה הבכירה. לצערו,  מתוך 12 קבוצות למרכז הפועל יש רק 4 קבוצות בליגה הבכירה. עכשיו נבחן אלו קבוצות סיימו את העונה שעברה במקומות 3-8 בליגת הלאומית: הפועל באר שבע, הפועל בני לוד, הפועל עירוני רמת השרון, הפועל חיפה, הפועל רמת גן והפועל רעננה. זאת ועוד, אחת מהיורדות מליגת העל היא ממרכז הפועל (המאמן שלה, כפרס, הוא מאמן נבחרת הנוער)  ותבינו למה ויסמן מעוניין בהגדלת הליגות ולמה חברי הסיעה תמכו ברעיון.  זה שלידו הוא שלמה שטרן, יו"ר הפועל רעננה, קבוצה שמנסה כבר ספר שנים להצטרף לליגת העל ובעונה הבאה יהיה לה הרבה יותר נוח לנסות. שטרן נחשב למקורב מאוד לבכירי ההתאחדות. ואפרופו עסקנים, הוא הגה בעבר את הרעיון להעניק לגברי לוי שכר על עבודתו ההתנדבותית. רעיון שעורר אז מהומה לא קטנה ונגוז.

הסכנה - את ראשי התאחדות לא מעניין כנראה שבישראל אין מספיק כשרונות לליגה בת 16 קבוצות. אבל זו בעיה קטנה.  ליגה של 16 קבוצות תוביל למספר רב של משחקים מלאי שאננות. שאננות מובילה לעצלנות שמובילה לשחיתות. לא מאמינים? פרשת "שופטים באדום" למשל התנהלה ברובה בליגה בת 16 קבוצות. יותר מידי משחקים נוחים למכירה. בטח לחשד.

המסקנה - אלו עסקנינו ואיתם אנו צריכים להתסדר. זה עצוב, זה מרגיז, אבל זה מה יש.

תגובות

f

טלספורט בפייסבוק